آگهی تبلیغاتی

شناسه خبر : 102373
تاریخ انتشار :
چرا سه کشور اروپایی حاضر در مذاکرات وین همچنان منفعل هستند؟
نورنیوز بررسی کرد؛

چرا سه کشور اروپایی حاضر در مذاکرات وین همچنان منفعل هستند؟

در حالی که همه طرف‌های گفتگوکننده در وین مواضع خود را در مورد گفتگوهای اخیر به روشنی اعلام کرده‌اند، اما سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان که نمایندگان آنها در مذاکرات حاضر نبودند تاکنون هیچ واکنشی در این خصوص نداشته‌اند.

نورنیوز ـ گروه سیاسی: روز گذشته دوشنبه ۱۷ مردادماه و پس از پایان مذاکرات میان هیئت‌های حاضر در وین اعلام شد که «انریکه مورا» معاون هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپایی ایده‌هایی را به طرف‌های مذاکره‌کننده در وین ارائه کرده و لازم است این ایده‌ها در پایتخت‌ها مورد بررسی دقیق‌تر قرار بگیرد.

بر این اساس اعلام شد که هیئت‌های مذاکره‌کننده وین را ترک کرده و به پایتخت‌ها باز می‌گردند تا پس از جمع‌بندی نظرات پیرامون ایده‌های طرح شده رایزنی‌ها را ادامه دهند.

شب گذشته و بلافاصله پس از پایان یافتن گفتگوها، «جوزف بورل» هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپایی در تماس با وزیر امور خارجه کشورمان ضمن مثبت ارزیابی کردن دور اخیر مذاکرات در وین، خاطرنشان کرد که در گفتگوها پیشرفت نسبی حاصل شده است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این گفتگو با تاکید بر اراده و جدیت ایران برای دستیابی به توافق قوی و قابل اتکاء اظهار داشت: توافق نهایی باید تأمین‌کننده حقوق و منافع ملت ایران بوده و رفع پایدار موثر تحریم‌ها را تضمین نماید.

او با اظهار امیدواری در مورد اجتناب سایر طرف‌ها به‌ویژه آمریکا از اتخاذ مواضع غیرسازنده گفت: انتظار می‌رود همه طرف‌ها برای دستیابی به متن نهایی توافق از خود اراده و جدیت نشان دهند.

 ایالات متحده آمریکا نیز با فاصله کوتاهی پس از اتمام گفتگوهای وین در اظهارنظری از قول یک سخنگوی وزارت خارجه این کشور اعلام کرد: آمریکا آماده توافق سریع بر اساس متن پیشنهادی اتحادیه اروپا است.

در حالی که نماینده روسیه نیز با اتخاذ موضعی روشن ضمن مثبت ارزیابی کردن گفتگوها نسبت به دستیابی طرفین مذاکرات به توافق نهایی ابراز امیدواری کرد اما سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان که نمایندگان آنها در مذاکرات حاضر نبودند تاکنون هیچ واکنشی نیز در این خصوص نداشته‌اند.

به صورت طبیعی تنها زمانی امکان دستیابی به متن نهایی توافق وجود دارد که همه طرف‌های حاضر در مذاکرات از جمله سه کشور اروپایی ذکر شده آن را تایید کنند اما مشخص نیست که چرا این کشورها که در میانه مذاکرات اقدام به صدور بیانیه‌ای یک‌طرفه کردند که آشکارا حمایت از زیاده‌خواهی‌های آمریکا بود، اکنون مسیر سکوت را برگزیده‌اند؟

اگرچه با توجه به سوابق رفتارهای قبلی انگلیس، فرانسه و آلمان در مذاکرات برجام و پس از آن، می‌توان گمانه‌هایی را در تحلیل چرایی سکوت سه کشور  اروپایی مطرح کرد اما به طور قطع طی روزهای آینده و با ارائه جمع‌بندی نظرات کشورهای حاضر در مذاکرات پیرامون ایده‌های مطرح شده از سوی انریکه مورا،  نمایه دقیق‌تری در این خصوص به‌دست خواهد آمد.


نورنیوز
اخبار مرتبط
نشست ویژه اعضاء کمیسیون امنیت ملی مجلس در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی
اختصاصی نورنیوز؛

نشست ویژه اعضاء کمیسیون امنیت ملی مجلس در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی

قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران که با هوشمندی و دوراندیشی مجلس انقلابی تصویب شد ظرفیت‌های بسیار خوبی را برای پیگیری ...

گزارش علی باقری در جلسه فوق‌العاده شورای عالی امنیت ملی
اختصاصی نورنیوز؛

گزارش علی باقری در جلسه فوق‌العاده شورای عالی امنیت ملی

بر اساس راهبردهای تعیین شده، پایان دادن به ادعاهای سیاسی مرتبط با مسایل پادمانی و ایجاد ضمانت‌های لازم برای اطمینان‌یابی از پایداری انتفاع اقتصادی ...

رمزگشایی از تلاش غرب برای القاء نهایی‌شدن توافق در مذاکرات وین
نورنیوز بررسی کرد؛

رمزگشایی از تلاش غرب برای القاء نهایی‌شدن توافق در مذاکرات وین

اتحادیه اروپایی به‌عنوان هماهنگ‌کننده مذاکرات نمی‌تواند پیشنهادات خود را به عنوان «متن نهایی» معرفی کند، چرا که اتخاذ تصمیم‌ در این خصوص تنها در ...

ایده‌های جدید مطرح شده در مذاکرات وین در پایتخت‌ها بررسی می‌شود
اختصاصی نورنیوز؛

ایده‌های جدید مطرح شده در مذاکرات وین در پایتخت‌ها بررسی می‌شود

گرچه هنوز امکان قضاوت قطعی در مورد نتایج حاصل از گفتگوها وجود ندارد اما مذاکرات انجام شده طی 5 روز گذشته را با توجه به توقفی که در گفتگوها ایجاد شده ...

پیچ آخر در مذاکرات وین؛ گشایش یا توقف؟
نورنیوز بررسی می‌کند؛

پیچ آخر در مذاکرات وین؛ گشایش یا توقف؟

موضوعات پادمانی امری جدا از برجام یا خواسته‌ای اضافی از سوی ایران نیست چرا که در سال 2015 نیز در متن برجام تعهدی سیاسی برای مختومه کردن ادعاها علیه ...

نظرات

نظر شما

: : :
بانک گردشگری

کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.