شناسه خبر : 102067
تاریخ انتشار :
عقب‌نشینی آمریکا؛ «نانسی پلوسی» به تایوان نمی‌رود

عقب‌نشینی آمریکا؛ «نانسی پلوسی» به تایوان نمی‌رود

پس از شدت‌گرفتن هشدارهای پکن به واشنگتن، به‌نظر می‌رسد رئیس مجلس نمایندگان آمریکا قصدش را برای سفر به تایوان کنار گذاشته است.

نورنیوز-گروه بین‌الملل: «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با صدور یک بیانیه درباره سفر دوره‌ای خود به تعدادی از کشور‌های آسیایی توضیحاتی ارائه داد؛ توضیحاتی که در آن اشاره‌ای درباره سفر احتمالی این مقام ارشد کنگره به تایوان نشده است. 

نانسی پلوسی در توئیتر خود درباره سفر دوره ای به برخی کشورهای آسیایی نوشته اما از ذکر نام تایوان خودداری کرده است.

پلوسی درباره سفر دوره‌ای خود به آسیا نوشت، ریاست هیاتی از کنگره به‌منظور دیدار از سنگاپور، مالزی، کره جنوبی و ژاپن، را برعهده دارد. پلوسی درباره چرایی این سفر گفت: «امروز هیات کنگره ما به ایندوپاسیفیک سفر می‌کند تا بار دیگر بر تعهد قوی و تزلزل‌ناپذیر آمریکا به متحدان و دوستانمان در منطقه تاکید کند. در سنگاپور، مالزی، کره جنوبی و ژاپن و با دوستانمان در این منطقه، هیات ما طی دیدار‌ها در سطوح بالا درباره چگونگی به پیش بردن بیشتر منافع و ارزش‌های مشترک خود از جمله صلح و امنیت، رشد اقتصادی و تجارت، همه‌گیری کووید ۱۹، بحران آب و هوا، حقوق بشر و حکومت دموکراتیک صحبت خواهیم کرد. تحت رهبری قوی رئیس‌جمهور بایدن، آمریکا قاطعانه به تعامل هوشمندانه و استراتژیک در منطقه متعهد است و درک می‌کند که یک ایندوپاسیفیک آرام، آزاد و شکوفا برای رفاه کشور ما و سراسر جهان بسیار مهم است».

در بیانیه نانسی پلوسی و توضیحات او درباره سفر هیات عالی رتبه کنگره آمریکا هیچ اشاره‌ای به سفر احتمالی او به تایوان نشده است؛ سفری که طی روز‌های اخیر بسیار خبرساز شده و هشدار‌های شدید مقام‌های چین درباره این سفر را به دنبال داشته است.

بیانیه رئیس مجلس نمایندگان آمریکا تنها ساعتی بعد از آغاز رزمایش دریایی چین در دریای چین جنوبی در آغاز تور آسیایی نانسی پلوسی صادر شده است.

طی روز‌های اخیر بار‌ها خبر‌هایی درباره قصد نانسی پلوسی برای انجام سفر به تایوان منتشر شد و اخیرا شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داده بود که احتمالاً سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان انجام خواهد شد.

به دنبال گمانه‌زنی‌ها درباره سفر این مقام ارشد آمریکایی به جزیره تایوان و هشدار‌های تند چین، سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری پنج شنبه هفته گذشته گفت، جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا معتقد است، به او ربطی ندارد که به پلوسی توصیه کند به تایوان برود یا نه.

اظهارنظر سخنگوی کاخ سفید در شرایطی مطرح شده که پیشتر جو بایدن با انداختن توپ به زمین نیرو‌های مسلح آمریکا گفته بود، سران نظامی آمریکا انجام سفر پلوسی به تایوان را اقدامی خطرناک می‌دانند.

پکن، تایوان را بخشی از سرزمین چین می‌داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» ارزیابی می‌کند. اخیراَ دولت آمریکا لایحه صد‌ها میلیارد دلاری بودجه نظامی آمریکا را امضا کرد که بخش چشمگیری از آن به مقابله با چین و حمایت از تایوان تخصیص داده شده است.

پیشتر و با شدت گرفتن هشدار‌های پکن علیه واشنگتن درباره سفر احتمالی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، «کین گانگ» سفیر چین در آمریکا هم در این باره به آمریکایی‌ها هشدار داد.

به گفته این دیپلمات ارشد پکن، مساله تایوان همواره مهمترین و حساس‌ترین موضوع اصلی در روابط چین و آمریکا بوده است. وی افزود، دولت چین برای صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان ارزش قائل است و نهایت تلاش را برای اتحاد مجدد صلح آمیز (تایوان و چین) انجام داده است


خبرگزاری صدا و سیما
نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
X
طرح فروش سیم‌کارت