شناسه خبر : 102058
تاریخ انتشار :
برنامه‌های سازمان سینمایی در دهه محرم

برنامه‌های سازمان سینمایی در دهه محرم

سازمان سینمایی با پیش بینی نمایش بیش از 30 عنوان فیلم سینمایی، کوتاه و مستند در کنار برنامه‌های تحلیلی و گفتمانی و مناسبتی به استقبال دهه محرم رفت.

نورنیوز-گروه فرهنگ: به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی و سمعی بصری، سازمان سینمایی با پیش بینی نمایش بیش از ۳۰ عنوان فیلم سینمایی، کوتاه و مستند در کنار برنامه‌های تحلیلی و گفتمانی و مناسبتی به استقبال دهه محرم رفت. اجرای این برنامه‌ها از امروز مقارن با اولین روز دهه محرم آغاز می‌شود.

بر این اساس، مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی نیز به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری شهادت امام حسین (ع) و یاران با وفایش، ۱۰ محصول مستند خود با موضوع عاشورا را  از امروز شنبه ۸ مردادماه در پلتفرم هاشور به صورت رایگان به نمایش می‌گذارد. این مستند‌ها عبارتند از  «عاشورا در ماسوله» (پیمان زندی، حسین مکرمی)، «اربعین» (محمدتقی یازرلو)، «دهوم» (نیما مشهدی مهدی)، «مخالف خوان» (ماکان عاشوری)، «نقل نخل» (علی محمد ناصر بافقی)، «تکیه کن» (محسن خانجهانی)، «اینجا خورشید می‌درخشد» (الله‌کرم رضایی زاده)، «نامیرا» (پناه بر خدا رضایی)، «شیرپوشان» (نرگس آبیار) و «تکیه دولت» (علیرضا قاسم‌خان).

همچنین، انجمن سینمای جوانان ایران با اکران ۱۰ فیلم کوتاه قدیمی با موضوع محرم از ۱۰  فیلمساز کشور، برگزاری هیئت سوم محرم، برپایی نمایشگاه عکس در تعدادی از دفاتر به اجرای مراسم دهه محرم پرداخته است و با تفاهمات انجام شده در نظر دارد نسبت به برگزاری مشترک آفرین‌واره عاشورا زنجان اقدام نماید.

همچنین مجموعا ۱۶ فیلم سینمایی با محوریت محرم و عاشورا در روز‌های آتی در دو مجموعه موزه سینما و بنیاد سینمایی فارابی به نمایش در می‌آیند. فیلم‌های «روز واقعه» به کارگردانی شهرام اسدی، «شب دهم» به کارگردانی جمال شورجه، «به خاطر هانیه» به کارگردانی کیومرث پوراحمد، «دست‌های خالی» به کارگردانی ابوالقاسم طالبی، «عصر روز دهم» به کارگردانی مجتبی راعی، مستند‌های «اربعین» به کارگردانی ناصر تقوایی،   «کربلا جغرافیایی یک تاریخ» به کارگردانی داریوش یاری، هیهات به کارگردانی هادی نائیجی- دانش اقباشاوی- روح الله حجازی و هادی مقدم‌دوست، پرواز در شب و افق به کارگردانی زنده یاد رسول ملاقلی پور، ناسور به کارگردانی کیانوش دالوند، من و زیبا به کارگردانی فریدون حسن پور، سینه سرخ به کارگردانی پرویز شیخ طادی،   بال‌های سپید به کارگردانی مهدی و ناصر هاشمی از جمله فیلم‌های پیش بینی شده برای نمایش در این ایام، در دو مرکز سازمان سینمایی (فارابی و  ‌موزه سینما) خواهد بود.

 در این میان ۱۰ عنوان از این آثار در محوطه باز  موزه سینمای ایران هر شب از ساعت ۲۰ به صورت رایگان برای عموم به نمایش گذاشته می‌شود.

«سینما تکیه»، محفل عاشورایی سینمای ایران، پرده خوانی عاشورایی، تحلیل فیلمنامه و نشانه‌شناسی عاشورا در سینمای ایران، تحلیل و بررسی فیلم‌های منتخب عاشورایی، تجلیل از خالقان آثار و انتقال تجربه سازندگان فیلم‌ها همچنین، «سینما - محرم» نمایش فیلم‌های سینمایی از جمله این برنامه‌ها است.
همچنین، برنامه «سینما تکیه» با نمایش ۶ فیلم به همراه برنامه هایی، چون پرده‌خوانی عاشورایی، تحلیل فیلمنامه، نشست نشانه‌شناسی عاشورا در سینمای ایران، تحلیل و بررسی فیلم‌های منتخب عاشورایی، برنامه تجلیل از خالقان آثار و انتقال تجربه سازندگان فیلم‌ها هم، از امروز شنبه ۸ تا پنجشنبه ۱۳ مردادماه از ساعت ۱۷ الی ۲۰  در مکان ساختمان شماره یک بنیاد سینمایی فارابی، سالن زنده‌یاد عباس کیارستمی برپا خواهد شد.


خبرگزاری صدا و سیما
نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
X
طرح فروش سیم‌کارت