شناسه خبر : 101958
تاریخ انتشار :
آغاز احداث رآکتور تحقیقاتی اصفهان
رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام کرد؛

آغاز احداث رآکتور تحقیقاتی اصفهان

محمد اسلامی در بازدید از سایت UCF اصفهان‌ اظهار کرد: در هفته‌های آتی عملیات اجرایی احداث راکتور تحقیقاتی به صورت رسمی در سایت اصفهان آغاز خواهد شد.

نورنیوز - گروه سیاست: محمد اسلامی در بازدید از سایت UCF اصفهان‌ اظهار کرد: درباره راکتورهای تحقیقاتی و به‌ویژه راکتوری که بتواند تست سوخت را برای سایر راکتورها انجام دهد، برنامه‌ریزی کرده‌ایم که بر‌اساس مطالعات انجام شده، در هفته‌های آتی عملیات اجرایی احداث راکتور تحقیقاتی به صورت رسمی در سایت اصفهان آغاز خواهد شد.

اسلامی افزود: بخش نخست و مهم، اتهاماتی است که در ۲۰ سال گذشته علیه جمهوری اسلامی ایران نسبت داده‌اند و در این مدت و به صورت پیوسته اقدام به اتهام‌زنی‌، پراکنده‌گویی و جوسازی کرده‌اند و وانمود می‌کنند که جمهوری اسلامی ایران در برنامه هسته‌ای خود دارای اهداف غیرصلح‌آمیز است.

رئیس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: در تمام این دوران و در هیچ‌کدام از بازرسی‌های انجام شده از سوی آژانس حتی در یک مورد اعلام نشده که ایران از قبل نیت و برنامه خود را اعلام نکرده و یا پنهان‌کاری کرده باشد. این موارد مستند است و بنابراین بیان این اخبار و مطالب جز با هدف اتلاف وقت و خسته کردن طرف مقابل، هدف دیگری دنبال نمی‌کند.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران خاطرنشان کرد: آژانس همچنان در تأسیسات هسته‌ای کشور حضور و نظارت پادمانی دارد.

اسلامی تصریح کرد: نکته دوم این است که برای نخستین بار سند چارچوب برنامه هسته‌ای کشور در راستای سند راهبردی ۲۰ ساله سازمان تدوین شده و تحت عنوان CPF در اختیار آژانس قرار داده‌ایم؛ این مسأله بسیار مهم است زیرا اگر تا دیروز کسی اظهار می‌کرد که از برنامه اتمی ایران اطلاع ندارد امروز به صورت مستند، مکتوب و رسمی از برنامه جمهوری اسلامی ایران مطلع است.

برنامه‌ریزی برای تولید ۱۰ هزار مگاوات برق‌هسته‌ای

اسلامی عنوان کرد: درباره پیشبرد برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، اصل موضوع بر این مسأله تمرکز دارد که ظرفیت نیروگاه‌های برق داخلی را افزایش دهیم؛ تولید برق هسته‌ای پایدار برابر با هزار مگاوات است و همچنین تولید ۲ هزار مگاوات برق هسته‌ای را در دست تولید داریم و نسبت به تولید ۱۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای جدید برنامه‌ریزی کرده‌ایم و این مسأله نیز در قانون بودجه ۱۴۰۱ نیز پیش‌بینی شده و در حال جانمایی سایت‌ها به‌ویژه در جنوب کشور هستیم تا بتوانیم مکان‌های مساعد و مستعدی که با الزامات نیروگاه‌های هسته‌ای سازگاری دارد را مورد بررسی قرار ‌دهیم و عملیات مطالعاتی و طراحی را آغاز کنیم.

استقبال از مشارکت‌‌های بین‌المللی و داخلی در برنامه برق هسته‌ای

اسلامی تأکید کرد: دراین مسیر هم از مشارکت‌های بین‌المللی استفاده خواهیم کرد و هم اینکه معطل کسی نخواهیم بود زیرا به اندازه کافی ایران از ظرفیت‌های فاخر علمی، صنعتی و فناورانه برخوردار است؛ خوشبختانه در کشور شرکت‌های بزرگی وجود دارند که می‌توانند برنامه تولید ۱۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای را پشتیبانی کنند و ما نیز از هر شرکت و موسسه‌ای که در برنامه سازمان انرژی اتمی ایران مشارکت کند؛ استقبال می‌کنیم.

عملیات اجرایی احداث رآکتور تحقیقاتی اصفهان آغاز می‌شود

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ادامه داد: درباره راکتورهای تحقیقاتی و به‌ویژه راکتوری که بتواند تست سوخت را برای سایر راکتورها انجام دهد، برنامه‌ریزی کرده‌ایم که بر اساس مطالعات انجام شده در هفته‌های آتی عملیات احداث راکتور تحقیقاتی را به صورت رسمی در سایت اصفهان آغاز خواهیم کرد و باید گفت این پروژه تمام بومی و ایرانی است که زنجیره تحقیقاتی، ارزیابی، تست و اطمینان بخشی به تولید برق هسته‌ای ما را تکمیل خواهد کرد.

غوغاسالاری علیه ایران برای غنی‌سازی و چرخه سوخت

او توضیح داد: چرخه سوخت هسته‌ای مهمترین بخش از صنعت هسته‌ای است و باید توجه کرد تاکنون تمام این غوغاسالاری‌ها که به راه افتاده برای غنی‌سازی بوده است و ایستگاه بعدی نیز صنعت چرخه سوخت محسوب می‌شود که به صورت تحقیقاتی و تا حدودی نیمه صنعتی از آن بهره‌مند هستیم و لازم به ذکر است که در این زمینه کشورهای خارجی با ما همکاری نکردند و حتی کشورهایی برای انجام این پروژه آمده‌اند اما کار را نیمه تمام رها کردند و رفتند؛‌ در حالی‌که امروز با توجه به ظرفیت صنعت داخلی و قدرت تغییر مهندسی که در سازمان انرژی اتمی و شرکت‌های دانش‌بنیان وجود دارد؛ این فرآیند را به سمت صنعتی‌سازی خواهیم برد تا بتوانیم سوخت راکتورها و بخشی از سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها را در مجتمع اصفهان تولید کنیم.

ایجاد ظرفیت بومی‌سازی برای تولید برق هسته‌ای

اسلامی خاطرنشان کرد: باید دانست برق هسته‌ای به صورت طراحی و ساخت یکپارچه فقط در چند کشور جهان انجام می‌شود و به دلیل اینکه سایر کشورها در این زمینه با ما همکاری نمی‌کنند باید به صورت تمام عیار اقدام به ظرفیت‌سازی و بومی‌سازی کنیم و به یاری حق تعالی شاهد توسعه اساسی در زیرساخت‌ها و رویکردهای خود داشته باشیم تا ملت ایران بتوانند از آن بهره‌مند شده و برق پاک و بدون هیچ‌گونه نوسان را به عنوان برق هسته‌ای و اتمی دریافت کنند.

صرفه‌جویی ۸۵ میلیون بشکه نفت با تولید برق هسته‌ای

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی توضیح داد: برق هسته‌ای از سال ۱۳۹۲ به صورت آزمایشی آغاز شد و از سال ۱۳۹۳ تاکنون، به صورت رسمی سیکل کارکردی را پشت سر گذاشته و بیش از ۵۲ میلیارد کیلووات ساعت برق پایدار با فرکانس ۵۰ هرتز ثابت به شبکه تزریق کرده و میزان صرفه‌جویی سوخت فسیلی آن برابر با حدود ۸۵ میلیون بشکه نفت بوده است که تأثیر فراوانی در زمینه کاهش آلاینده‌ها و وسلامت جامعه دارد و می‌تواند مانع از آسیب به محیط زیست کشور شود و به عنوان برق پاک و پایدار مورد استفاده قرار گیرد.


پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
X
طرح فروش سیم‌کارت