شناسه خبر : 101680
تاریخ انتشار :
اردوغان: آمریکا باید از شرق فرات خارج شود

اردوغان: آمریکا باید از شرق فرات خارج شود

رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه عناصر گروهک‌‎های تروریستی در شمال سوریه از طرف آمریکا تأمین تسلیحاتی می‌شوند، گفت: آمریکا باید از شرق فرات خارج شود.

نورنیوز - گروه بین‌الملل: «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه امروز چهارشنبه در بازگشت از ایران در هواپیما طی سخنانی با اشاره به دیدارش با ابراهیم رئیسی همتای ایرانی خود گفت: دیداری مفید با برادرم رئیسی داشتم. توسعه روابط در حوزه های سیاسی، نظامی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی را مورد بررسی قرار دادیم و گام‌هایی که باید در این راستا برداشته شود. روابط اقتصادی ما از این پس افزایش خواهد یافت. اراده برای توسعه روابط را مشاهده کردیم.

اردوغان افزود: بعد از آن در چارچوب نشست آستانه به همراه پوتین و رئیسی گردهم آمدیم و توافق کردیم که اختلافاتمان را بر اساس قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان‌ملل حل و فصل کنیم.  

رئیس جمهوری ترکیه ادامه داد: همچنین با پوتین دیداری دو جانبه و مفید داشتیم.

اردوغان درباره موضع سه کشور درباره سوریه با بیان اینکه ما هر کدام موضعی متفاوت درباره سوریه داشته و آن را اعلام کردیم، اظهار کرد: علی‌رغم این اختلافات در برخی موارد درباره مبارزه با تروریسم هماهنگی وجود دارد. در مقابله با «پ ک ک» و «ی پ گ» چه بخواهیم و چه نخواهیم متحد می‌شویم.

او درباره عملیات ترکیه در سوریه نیز گفت: تا زمانیکه نگرانی‌های امنیتی ما برطرف نشود عملیات جدید در دستور کار ما خواهد بود. ما در شرق فرات، ادلب، عفرین و همه این منطقه با حساسیت تحولات را دنبال می‌کنیم. از ابتدا هم گفته‌ایم که تا عمق ۳۰ کیلومتری با این گروه‌های تروریستی مقابله می‌کنیم و از ایران و روسیه می‌خواهیم که کنار ما باشند. تصور می کنم که در موضوعات پ ک ک/ ی پ گ/ پ ی د متفاوت فکر نمی‌کنیم.

اردوغان همچنین با اشاره به نقش آمریکا در تسلیح این عناصر گفت: آمریکا باید شرق فرات را ترک کند. آنچه از روند آستانه خارج شد این بود. ترکیه نیز چنین توقعی دارد زیرا این کشور در حال تغذیه تروریستهاست.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز گذشته با مقام معظم رهبری دیدار کرد و ایشان در آن دیدار گفتند که آمریکایی‌ها از منطقه شرق فرات در سوریه باید بیرون رانده شوند.

 اردوغان درباره وضعیت آوارگان افغانستانی و موج مهاجرت ‌آنها به ترکیه نیز اظهار کرد: پناهجویانی که از افغانستان می‌‎آیند برای ایران نیز مشکلات جدی به وجود آورده‌اند. آقای رئیسی این موضوع را به شکل روشنی نشان توضیح داد. حل این مسئله آسان نیست.


نورنیوز
نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
X
آگهی تبلیغاتی