نورنیوز

www.NourNews.ir

شناسه خبر : 99571 جمعه 3 تیر 1401 13:8
نورنیوز بررسی کرد؛

پیام سفر بورل به تهران

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امشب جمعه در تهران خواهد بود تا ضمن گفتگو با مقامات کشورمان به نقش خود در زمینه تبادل پیام میان ایران و آمریکا در چارچوب مذاکرات رفع تحریم‌ها ادامه بدهد.

نورنیوز ـ گروه سیاسی: انتشار عکسی معنادار از سوی «انریکه مورا» که قابی سه نفره از او، «جوزپ بورل» نماینده عالی اتحادیه اروپا و «رابرت مالی» فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران را در جریان یک شام کاری در بروکسل به تصویر کشیده، گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای زیادی را به‌دنبال داشته است.

مورا با ارائه توضیحی، موضوع این جلسه سه نفره را گفتگوی عمیق در مورد برجام و دیدگاه‌ها درباره خاورمیانه عنوان کرده و نوشته است: «مالی بر تعهد قاطع آمریکا برای بازگشت به توافق تاکید کرد.»

به گفته سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان؛ جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امشب جمعه در تهران خواهد بود.»

سفر بورل به تهران با هدف گفتگو با مقامات کشورمان و پیگیری مذاکرات رفع تحریم‌ها انجام می‌شود.

یکی از ماموریت‌های اصلی هماهنگ کننده اتحادیه اروپایی، تبادل پیام میان ایران و آمریکا در جریان مذاکرات رفع تحریم‌ها بوده است.

سفر بورل به ایران در حالی انجام می‌شود که «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه کشورمان نیز روز گذشته در مصاحبه مشترک مطبوعاتی با «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه با ابراز امیدواری نسبت به از سرگیری مذاکرات گفت: امیدوار هستم با واقع‌بینی طرف آمریکایی بتوانیم در آینده نزدیک به نقطه نهایی توافق برسیم.

پیشتر سخنگوی وزارت خارجه کشورمان اعلام کرده بود؛ ابتکارات خاصی از سوی ایران برای احیای مذاکرات برجام در جریان سفر انریکه مورا، هماهنگ‌کننده ارشد اتحادیه اروپا به تهران مطرح شده است.

گرچه طی ماه‌های گذشته و پس از توقف گفتگوهای حضوری در وین، روند مذاکرات رفع تحریم‌ها از شتاب اولیه خود فاصله گرفت اما جوزپ بورل و معاون او انریکه مورا همواره تلاش داشتند از طریق رایزنی مستمر با طرف‌های اصلی از توقف کامل مذاکرات جلوگیری کنند.

جمهوری اسلامی ایران حتی پس از توقف مذاکرات حضوری در وین همواره از تلاش هماهنگ کننده اتحادیه اروپایی برای جلوگیری از شکست مذاکرات و دستیابی به ابتکارات راهگشا که بتواند توافقی قوی را به‌دنبال داشته باشد استقبال نموده است.

در صورتی که واشینگتن به عنوان طرفی که از توافق بین‌المللی برجام خارج شد و شرایط پیچیده کنونی را رقم زد، از زیاده‌خواهی دست بردارد و چون ایران با اراده‌ای واقعی به‌دنبال شکل‌گیری توافقی قوی، پایدار و قابل اتکاء باشد، می‌توان امیدوار بود که تلاش هماهنگ کننده اروپایی منجر به نتیجه شود.

در این میان نقش مخرب رژیم صهیونیستی نیز که با انواع کارشکنی‌ها، اصلی‌ترین مخالف به نتیجه رسیدن مذاکرات و دستیابی طرفین به توافق است، همچنان به عنوان یکی از عوامل فشار بر کاخ سفید وجود دارد.

طراحی سفر گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سرزمین‌های اشغالی آن هم در آستانه برگزاری شورای حکام آژانس که با تصویب قطعنامه غیر سازنده علیه ایران همراه بود، در مقطعی مهم از مذاکرات رفع تحریم‌ها به چالشی بی‌دلیل اما معنی‌دار در مسیر رفع مشکلات موجود تبدیل شد که باید آن را در پرونده کارشکنی‌های رژیم صهیونیستی برای جلوگیری از به نتیجه رسیدن مذاکرات ثبت کرد.     

اگرچه تحولات ماه‌های اخیر، چشم‌انداز دستیابی به توافق را تیره‌تر از گذشته نشان می‌دهد اما برخی رسانه‌های منطقه‌ای با استناد به جلسه سه نفره «مورا، بورل و مالی» در بروکسل و سفر قریب‌الوقوع بورل به تهران از انتقال پیام واشینگتن برای مقامات ایران توسط او خبر داده و این رخداد را نقطه عطفی در خارج شدن مذاکرات از وضعیت کنونی قلمداد کرده‌اند.

طی روزهای آتی مشخص خواهد شد که آیا سفر بورل به تهران با هدف انتقال پیام جدید و متفاوت واشینگتن به ایران انجام شده یا با تداوم رویکرد غیرقابل قبول کاخ سفید و عدم اتخاذ تصمیم سیاسی راهگشا، دروازه مذاکرات بر پاشنه قبلی خواهد چرخید.

کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2021 www.‎NourNews.ir, All rights reserved.