نورنیوز

www.NourNews.ir

شناسه خبر : 95640 سه‌شنبه 20 اردیبهشت 1401 12:32

انتقاد نوه ماندلا از "دیپلماسی دسته‌چکی" اسرائیل در قبال آفریقا

نوه ماندلا و نماینده پارلمان آفریقای جنوبی تاکید کرد، رژیم صهیونیستی از اسلحه، برنامه‌های جاسوسی و تکنولوژی کشاورزی برای ایجاد روابطی با حاکمیت‌های سرکوب‌گر در آفریقا و نفوذ در این قاره استفاده می‌کند.

نورنیوزـگروه بین‌الملل: زوولیولیله ماندلا، نوه نلسون ماندلا رهبر ضد آپارتاید آفریقای جنوبی که یکی از نمایندگان پارلمان این کشور نیز هست، در مقاله‌ای که در سایت فرانسوی " Orient ۲۱" منتشر کرد، نوشت: اوایل مارس ۲۰۲۲ در اولین کنفرانس آفریقایی همبستگی با فلسطین که در شهر داکار، پایتخت سنگال و با حضور مبارزانی از ۲۱ کشور آفریقایی و با هدف آغاز جنبشی در سطح قاره در حمایت از مبارزه برای آزادسازی فلسطین و علیه آپارتاید اسرائیل برگزار شد، شرکت کردم.

او در ادامه نوشت، دو ملت آفریقای جنوبی و فلسطین در مبارزه علیه اشغالگری، استعمار و آپارتاید اشتراک دارند و پدربزرگم نلسون ماندلا همواره می‌گفت، تا زمانی که فلسطین آزاد نشود، آزادی ما کامل نخواهد بود.

همچنین نوه ماندلا نوشت، شرکت‌کنندگان در کنفرانس درباره نفوذ دولت آپارتاید اسرائیل در آفریقا با تکیه بر تامین تکنولوژی‌های نظامی و کنترلی برای تعدادی از حاکمیت‌های سرکوب‌گر این قاره برای تضعیف دموکراسی، حقوق بشر و هبستگی با فلسطین گفتگو کردند.

او با اشاره به اقدام رژیم صهیونیستی در ارسال سلاح برای حاکمیت آپارتاید آفریقای جنوبی، نقض تحریم تسلیحاتی اعمال شده از سوی سازمان ملل بر رواندا در جریان کشتار جمعی، ارسال اسلحه برای شبه‌نظامیان همپیمان خود در سودان جنوبی و نیز حمایت از حاکمیت‌های سرکوب‌گر در کامرون، گینه استوایی و توگو، تاکید کرد: اسرائیل چندین دهه با ارسال اسلحه‌هایی برای برخی از سرکوب‌گرترین حاکمیت‌ها در آفریقا، پس از آزمایش آنها بر روی فلسطینی‌ها، تلاش کرد با بخش وسیعی از این قاره که در پی جنگ اکتبر ۱۹۷۳ با آن قطع رابطه کرده بودند، دوباره روابطی را آغاز کند.

این نماینده پارلمان آفریقای جنوبی ادامه داد: اسرائیل با ارسال سلاح‌های سایبری برای این طرف‌ها در آفریقا جهت جاسوسی از مخالفان سیاسی، روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر و سرکوب آنها به دنبال جلب حمایت سران این کشورها از خود در سازمان ملل و اتحادیه آفریقا است.

او در ادامه مقاله خود آورد، برخی شرکت‌ها و شهروندان اسرائیلی با اجازه دولت این رژیم در کمپین‌های انتخاباتی تقریبا تمامی کشورهای آفریقا از جمه انتخابات ۲۰۱۴ بوتسوانا، ۲۰۱۶ غنا، ۲۰۲۰ مالاوی، ۲۰۱۵ نیجریه، ۲۰۱۹ زامبیا و دیگر کشورها دخالت کردند.

نوه ماندلا درباره کمک‌های کشاورزی رژیم صهیونیستی به قاره آفریقا نیز گفت: اسرائیل این کمک‌ها را تحت عنوان توسعه و امنیت غذایی انجام می دهد اما واقعیت این است تا زمانی که این کار همسو با منافع سیاسی آن نباشد، کمک‌ها تاثیری در مبارزه با فقر در آفریقا ندارند، به عنوان مثال سال ۲۰۱۶ که سنگال قطعنامه شماره ۲۳۳۴ سازمان ملل را ارائه کرد که بر غیرقانونی بودن شهرک‌های اسرائیلی در کرانه باختری اشغالی و قدس شرقی تاکید دارد، در مقابل اسرائیل تمامی برنامه‌های کمک به این کشور را لغو کرد و این در حالی است که وزارت خارجه آن به شکل گسترده‌ای درباره این کمک‌ها صحبت کرده و آنها را بخشی از مشارکت خود در مبارزه با فقر در آفریقا معرفی کرده بود.

او در ادامه مقاله خود کمک‌های رژیم صهیونیستی به کشورهای آفریقایی را معامله پایاپای خوانده و آن را دیپلماسی دسته‌چکی نامید.

ماندلا در پایان نیز تاکید کرد، آفریقایی‌ها باید عمیقا به نحوه نفوذ دیپلماسی موازی دولت آپارتاید اسرائیل در قاره آفریقا و دور کردن آن از این قاره بیندیشند، زیرا اگر چنین نکنیم، در ریخته شدن خون‌ها در آفریقا و فلسطین باز هم مقصر خواهیم بود.

کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2021 www.‎NourNews.ir, All rights reserved.