نورنیوز

www.NourNews.ir

شناسه خبر : 95267 یکشنبه 11 اردیبهشت 1401 14:12

طرح اولیه سیاسی تعمیق روابط ایران و عربستان تدوین شده است

کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه دور پنجم گفت‌وگوهای ایران و عربستان پس از مدتی وقفه آغاز شده است، گفت: طرح اولیه سیاسی تعمیق روابط عادی و سیاسی میان دو کشور تدوین شده است.

نورنیوزـگروه سیاست: سید رضا صدرالحسینی 

در مورد برگزاری دور پنجم مذاکرات میان ایران و عربستان، گفت: دیدگاه راهبردی جمهوری اسلامی ایران، توافق با همه کشورهای منطقه حوزه خلیج فارس و به ویژه تاثیرگذاری بر روابط کشورهای بزرگ  از جمله عربستان سعودی در موضوع مهمی به نام امنیت منطقه‌ای، است لذا نتیجه مذاکرات میان ایران و عربستان برای منطقه بسیار حائز اهمیت است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا اضافه کرد: البته اختلافات ریشه‌دار دو کشور ایران و عربستان که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی توسط آمریکا و دکترین نیکسون پایه‌ریزی شده بود، هنوز هم تأثیراتی روی روابط دو کشور دارد.

وی اظهار کرد: باید توجه داشت که از سه سال قبل که این اختلافات افزایش پیدا کرد و عربستان سفارت خود در تهران را معلق کرد، جمهوری اسلامی ایران نیز متناسب با این حرکت، ریاض را ترک کرد و روابط دو کشور به سمت تیرگی رفت.

صدرالحسینی با بیان اینکه بیشترین سوءاستفاده از تیرگی روابط خانوادگی کشورهای حوزه خلیج فارس را کشورهای فرامنطقه‌ای از جمله آمریکا و رژیم صهیونیستی بردند، گفت: بر این اساس جمهوری اسلامی علاقه‌مند است که روابط منطقی، قوی و مستدلی با عربستان برقرار کند. از طرف دیگر نیز علاقه‌مند است که عراق بتواند نقش‌آفرینی و کنشگری مثبت خود را در جهان اسلام و جهان عرب داشته باشد.

این مسائل غرب آسیا افزود: به همین دلیل با موافقت جمهوری اسلامی ایران، بغداد به عنوان مرکز مصالحه دو کشور ایران و عربستان انتخاب شد و چند دور مذاکرات در حوزه کارشناسی برای ایجاد روابط، بازگشت به روابط سابق و حل اختلافات فی‌مابین انجام شد.

وی ابراز کرد: در این میان عربستان با درخواست‌های غیرمنطقی از ایران و ابراز این نکته که جمهوری اسلامی ایران باید موضوع جنبش انصارالله و قیام مردمی یمن علیه این کشور را حل و فصل کند، وارد حاشیه‌سازی شد و به دلیل مخالفت ایران برای ورود به این موضوع، طرف عربستانی گفت‌وگوها را متوقف کرد.

صدرالحسینی در پایان گفت: اما با گذشت حدود ۹ ماه از مذاکرات و فعالیت‌های بغداد به عنوان میانجیگر، مجدداً دور پنجم گفت‌وگوها پس از مدتی وقفه در سطح امنیتی انجام شد و با توجه به نظر مساعد دو کشور، طرح اولیه گام سیاسی برای تعمیق روابط و برقراری روابط عادی سیاسی نیز فراهم شده است که با نظر مثبت مقامات وزارت خارجه دو کشور همراه بوده و به نظر می‌رسد که در راستای برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور، فاصله‌ای وجود نداشته باشد.

کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2021 www.‎NourNews.ir, All rights reserved.