نورنیوز

www.NourNews.ir

شناسه خبر : 95262 یکشنبه 11 اردیبهشت 1401 13:59
مهدی توکلیان

وداع با معلمی «نادر» در روز معلم

نورنیوزـگروه فرهنگ: دوازدهم اردیبهشت نخستین سال قرن، که مصادف با روز معلم و سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری است با مراسم تشییع و خاکسپاری معلمی هنرمند برگزار می‌شود تا اجر تمام معلمی‌های بی‌منت و خالصانه‌اش را دریافت کند.حاج نادر طالب‌زاده در زمره مردان هنرمند ایران اسلامی بود که با بصیرت و معرفت تمام تلاش کرد تا آنچه را در دنیای غرب و دنیای به ظاهر متمدن امریکا تجربه کرده بود به مردمان سرزمین خود و جبهه مقاومت منتقل کند. هنرمندی که جامه اثرش را بر قامت جامعه و دنیایی که در آن زندگی می‌کرد می‌دوخت. دنیای دچار آشفتگی و سردرگمی‌ از نظر ظاهری و از نظر باطنی و درمان این دو بیماری و آشفتگی را نه تنها با مطالعه در زمینه‌های مختلف فلسفی، دینی، جامعه‌شناسی، بلکه با آشنایی با نظریات نو اندیشان دینی و همچنین کار عملی امکان‌پذیر کرده بود .رفتار و گفتار و آثار هنرمندانه‌اش برای نسل‌های مختلفی از مردمان معاصر او حکم درس‌های عالمانه و معلمانه‌ای را داشت که با تمام وجود به مخاطبان منتقل می‌کرد. حاج نادر طالب‌زاده هنرمند جریان‌ساز بود ؛هنرمندی که هنر غرب و شرق را با هم تجربه کرده بود و از همه ظرفیت‌های هنر استفاده می‌کرد.
در جهانی که جهانی شدن فرهنگی به جای جهانی شدن اقتصادی و سیاسی مورد توجه قرار گرفته است و انسان کانون فرهنگ جهانی قرار می‌گیرد مجاهدانه تلاش کرد تا فرهنگ ایرانی و اسلامی را که در فراجامعه‌ای و فرا تمدنی شدن قدم برمی دارد جهانی کند.با تأکید بر ارزش‌های والای دینی و آیینی و نظم نمادین به‌عنوان کانونی‌ترین عناصر فرهنگ به نوعی تمایز بین دو فرهنگ و سازمان‌های اجتماعی را در پی دارد، کوشید تا با ارتباطات گسترده خود در قالب برنامه‌های رسانه‌ای به جهانیان ندای تمدن نوین اسلامی را برساند. شیوه و روش معلمانه زنده یاد طالب‌زاده ثابت کرد، هنر همواره و درهمیشه تاریخ و با وجود تفاوت و تنوع صورت‌های هنری اقوام و ملل گوناگون جلوه‌گر اندیشه، تفکرات ناب و عرصه بیان و احساس ظریف و باریک بین انسان ‌های جهان بوده است و انسان در مسیر این تلاش به زبانی دست یافته که بی‌اعتنا به مرزهای جغرافیایی، تمدن‌ها و فرهنگ‌های گوناگون با انسان‌های دیگر ارتباط برقرار کرده و حیطه تأثیر خود را تا اعماق تاریخ نفوذ داده است. شدت گرفتن توطئه دشمنان انقلاب و تحمیل جنگ نرم بر ملت ایران، رویکرد و عزم نوینی را در اراده راسخ او به وجود آورده بود که همانا صیانت از دستاوردهای انقلاب اسلامی و خون شهیدان گلگون کفن انقلاب اسلامی سالیان دفاع مقدس بود آن را بر خود فریضه می‌دانست.
در جهانی که جهانی شدن از دیدگاه فرهنگی نوعی استعمار نوین دانسته می‌شود و در آن مظاهر فرهنگ غربی جایگزین مظاهر فرهنگ تمدنی کشورها به طور خاص کشورهای مسلمان جهان می‌شود، کوشید تا وابستگی به رسانه‌های غربی و بی‌هویت بودن فضای رسانه‌های غرب را به گوش مخاطبان برساند و خطر دنبال کردن سریال های وارداتی و ارزش‌های مصرف گرایانه غرب را به جوانان جهان گوشزد کند.معلمی مشفق و منتقدی منصف بود که عاشقانه و معلمانه، شیوه‌های ارتباطات در هزاره جدید را به بسیاری از علاقه‌مندان جبهه فرهنگی آموخت و تا همیشه تاریخ فریادها و پیام‌های دلسوزانه و هدایت گر او در گوش زمان خواهد ماند.  تأثیرگذاری شگرف فعالیت‌های رسانه‌ای حاج نادر بر جوامع انسانی و افزایش علاقه مردم به آینده جهان و نفوذ متفکران و علاقه‌مندان به دنیای معنویت بر اذهان و افکار انسان‌های دارای فطرت پاک، پاک نخواهد شد. کسب، حفظ و ارتقای اعتبار بین‌المللی رسانه‌ای این معلم مهربان از جمله مؤلفه‌های اصلی این فعال فرهنگی محسوب می‌شود. همواره تلاش کرد تا در تحکیم هویت فرا ملی جبهه مقاومت و پیشرفت ملت‌سازی متحد بین مسلمانان جهان از طریق رسانه‌های مختلف تأثیر مثبتی داشته باشد. تواضع، مهربانی، گشاده رویی و متانت و صبر معلمانه از بارزترین خصلت‌های فردی حاج نادر طالب‌زاده بود که او را در کنار فعالان فرهنگی ایران اسلامی متمایز می‌کرد. خدمت خالصانه و مجاهدت عاشقانه او بزرگترین درس این معلم هنرمند و متفکر و فعال رسانه‌ای بود که نام و یاد و منش و روش‌های رفتاری و اخلاقی‌اش بر تارک این سرزمین همواره خواهد درخشید.

 آن کس است اهل بشارت که اشارت داند
نکته‌ها هست بسی، محرم اسرار کجاست؟
حافظ

کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2021 www.‎NourNews.ir, All rights reserved.