نورنیوز

www.NourNews.ir

شناسه خبر : 83096 شنبه 27 آذر 1400 12:34

بازار مرغ و تخم‌مرغ به ثبات رسید/ دیگر نیازی به واردات تخم‌مرغ ‌نیست

گروه استان‌ها ـ دبیر انجمن تولیدکنندگان زنجیره گوشت مرغ کشور با اشاره به ثبات در بازار مرغ و تخم‌مرغ گفت: هیچ کمبودی در زمینه تولید گوشت مرغ و تخم‌مرغ در کشور نداریم و حتی تا پایان سال شاهد عرضه مازاد خواهیم بود.

نورنیوز-گروه اقتصاد: رضا مبصری، درباره بازار گوشت مرغ و تخم‌مرغ در کشور اظهار داشت: در ماه‌های اخیر با سیاست‌های دولت تولید گوشت مرغ در کشور به ثبات رسیده و الآن هم تولید رو به افزایش است.

وی گفت: مسئله اصلی کشور در تولید مرغ، کمبود جوجه یک‌روزه بود که با واردات تخم‌مرغ نطفه‌دار تا حدود زیادی مشکل حل شد و الآن در جوجه هم به ثبات نسبی رسیدیم و دیگر نیازی به واردات تخم‌مرغ نطفه‌دار هم نیست.

دبیر انجمن تولیدکنندگان زنجیره گوشت مرغ کشور خاطرنشان کرد: پیش‌بینی ما این است تا عید نوروز تولید گوشت مرغ در کشور باثبات خواهد بود و کمبودی در این زمینه نخواهیم داشت و حتی ممکن است مازاد عرضه داشته باشیم و شاید نیاز باشد صادراتی که اکنون ممنوع است در ماه‌های آینده از سر گرفته شود.

وی گفت: البته ما این موضوع  را طی نامه‌ای به معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی از طریق کمیسیون کشاورزی اتاق ایران اعلام کردیم که زودتر تمهیداتی بیندیشند تا صادرات گوشت مرغ آزاد شود، حالا بحث این است که ارز 4200تومانی برای آن تأمین شود یا نه که در این خصوص هم دولت می‌تواند با اخذ عوارض صادرات این موضوع را جبران کند.

مبصری ابراز کرد: در گذشته به بسیاری از کشورها از جمله کشورهای همسایه صادرات گوشت مرغ داشتیم اما الآن بیشتر از یک سال است که صادرات نداریم.

وی درباره تولید تخم‌مرغ و وضعیت بازار هم گفت: در تخم‌مرغ هم مازاد تولید داریم، اخیراً می‌شنویم که تولیدکنندگان می‌گویند "تخم‌مرغ روی دست‌مان مانده است".

مبصری با بیان اینکه ایران جزو 10 کشور نخست در زمینه تولید گوشت مرغ است، ادامه داد: سالانه حدود 2.6 میلیون تن گوشت مرغ و حدود یک‌میلیون تن تخم‌مرغ در کشور تولید می‌شود که در هر دو محصول مازاد تولید داریم، اما سیاست‌هایی که در گذشته اعمال شد سبب شد توازن مصرف به هم بریزد هرچند در گاهی مواقع کمبود تولید و عرضه داشتیم اما مشکلات اصلی در کشور، ناشی از عدم توازن مصرف بود، اما اکنون توازنی در قیمت ایجاد شده و با توجه به افزایش تولید، قیمت به تعادل رسیده است.

کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2021 www.‎NourNews.ir, All rights reserved.