نورنیوز

www.NourNews.ir

شناسه خبر : 30054 جمعه 17 اسفند 1397 11:10
به گزارش ایسنا؛

آغاز رقابت ماهواره‌های دست‌ساز دانشجویان در روز یکشنبه کن ست

مسابقات کن‌ست ایران که با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می‌شود، رقابتی برای سنجش میزان توانمندی دانشجویان دانشگاه‌های مختلف برای ارسال ماهواره به فضاست.
به گزارش ایسنا، مسابقات کن‌ست ایران که با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می‌شود، رقابتی برای سنجش میزان توانمندی دانشجویان دانشگاه‌های مختلف برای ارسال ماهواره به فضاست.

این رقابت با هدف ایجاد زمینه‌ای برای رشد کیفی دانش و تجربه دانشجویان و علاقه‌مندان به فناوری هوافضا و علوم مرتبط با آن و شرکت در رقابتی هیجان‌انگیز و مطرح شدن ایده‌های نو، طراحی و برگزار می‌شود.

مأموریت اصلی کن‌ست‌ها، فرودی کاملاً صحیح و اصولی با استفاده از چتر یا هرگونه ابزار مختلف است. اطلاعات فرود در هر لحظه باید یا به ایستگاه زمینی مخابره شود و یا در خود کن‌ست ذخیره و بعد بازپخش شود. اطلاعات فرود شامل دمای‌هوا، رطوبت، سرعت و شتاب فرود می‌شود.

این مسابقات همگی جوانب طراحی، ساخت و آزمون یک پروژه فضایی از گزارش طراحی اولیه آن تا پیاده‌سازی در روز عملیات و ارائه نتایج پس از آن را شامل می‌شود. مأموریت‌ها و الزاماتی به منظور بازتاب جنبه‌های مختلف مأموریت‌های واقعی از جمله شرایط و الزامات مأموریت‌های سنجش از دور، مخابرات، زیستی و خودکارسازی در این مسابقات در نظر گرفته شده است.

کن‌ست یک سامانه بسیار ساده مکاترونیکی است که به عنوان زیرمجموعه‌ای از دانش رباتیک فضایی مطرح می‌شود. نام این سامانه بر پایه استاندارد ساخت آن هم‌ارز ماهواره‌ای که در ابعاد قوطی نوشابه است، انتخاب شده است. این سامانه یک فرصت آموزشی برای علاقه‌مندان به طراحی و ساخت ماهواره‌ای، فراهم می‌کند. یک کن‌ست باید شامل همه بخش‌های اساسی یک ماهواره از جمله زیرسیستم‌های توان، مدیریت داده و فرمان و مخابرات باشد تا بتواند به‌صورت مستقل عمل کند.

در مسابقات امسال ?? تیم دانشجویی از ایران و دو تیم از کشور ترکیه شرکت کرده‌اند. این تیم‌ها با کاوشگرهای خود روز یکشنبه به رقابت با هم می‌پردازند تا تیم‌های برتر شناسایی و معرفی شوند.
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2021 www.‎NourNews.ir, All rights reserved.