نورنیوز

www.NourNews.ir

شناسه خبر : 131635 یکشنبه 7 اسفند 1401 23:13
سازوکار تنظیم بازار محصولات منبع پایه اعلام شد؛

دلار زدایی از کشف قیمت مواد اولیه در بورس

سخنگوی وزارت صمت گفت: با اجرای دقیق سازوکار تنظیم بازار محصولات از کشف قیمت مواد اولیه تولید در بورس دلار زدایی خواهد شد.

نورنیوز - گروه اقتصاد: «امید قالیباف» سخنگوی وزارت صمت اظهار کرد: بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، وزارت صمت سازوکار تنظیم بازار محصولات منبع پایه را طراحی و اجرایی کرد.

او گفت: هدف اصلی سازوکار جدید حذف نوسانات نرخ ارز بر قیمت محصولات منبع پایه و در نهایت جلوگیری از افزایش بی‌دلیل قیمت محصولات نهایی است.

سخنگوی وزارت صمت گفت: در سازوکار جدید مقرر شد «۱۰۰ در صد» عرضه این محصولات (نظیر مواد پتروشیمی، شمش، ورق، میلگرد، سیمان و غیره) ابتدا در تالار داخلی بورس کالا عرضه شود و فقط در صورتی که مازاد بر مصرف صنایع داخلی ایجاد شد، این مازاد در تالار صادراتی بورس برای تولیدکننده محصول قابلیت صادرات داشته باشد.

قالیباف ادامه داد: در توافقی که با گمرک انجام شد، همزمان با درج مازاد محصول و شرکت تولیدکننده در تالار صادراتی بورس این اطلاعات به‌صورت برخط برای سامانه گمرک نیز ارسال می‌شود و گمرک فقط طبق داده‌های دریافتی از تالار صادراتی بورس کالا می‌تواند مجوز صادرات بدهد.

مشاور وزیر صمت در عین حال گفت: شرکت تولیدکننده محصول که امتیاز صادراتی پیدا می‌کند، می‌تواند این امتیاز را به شرکت دیگری نیز واگذار کند.

او با اشاره به حذف تقاضا‌های بازرگانی (غیر تولیدی) از بورس کالا بیان‌داشت: همه شرکت‌هایی که محصولات خود را در بورس کالا عرضه می‌کنند موظف به رعایت ضوابط اعلامی هستند.

کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2021 www.‎NourNews.ir, All rights reserved.