نورنیوز

www.NourNews.ir

شناسه خبر : 130548 شنبه 6 اسفند 1401 11:36
شنبه 6 اسفند ماه؛

نمایی از مطبوعات کشور

گزیده‌ای از مقالات روز مطبوعات کشور را اینجا بخوانید.

دنیای اقتصاد:

پولی شدن تعهدات دولتی (کامران ندری، صفحه ۱)

تورم‌‌های دورقمی، چه مانند تورم‌‌های ۱۸ تا ۲۰‌‌درصد پیش از سال ۱۳۹۷ و چه مانند تورم‌‌های ۴۰ تا ۵۰‌‌درصد سال‌‌های بعد از ۱۳۹۷ همواره به یک علت اصلی بازمی‌‌گردند و این علت اصلی چیزی نیست جز انجام تعهدات و وظایف دولتی به کمک «چاپ پول». بنابراین می‌‌توان ادعا کرد که علت تمامی تورم‌‌های دورقمی، نه کسری بودجه، بلکه انجام عملیات Seignioage یا به‌‌اصطلاح «حق‌‌الضرب» است. این مورد در ایران نیز وجود دارد و دولت شاید نه به‌‌صورت مستقیم، بلکه به‌‌صورت غیرمستقیم از این روش برای تأمین مالی هزینه‌‌های تعهدات و وظایفش استفاده می‌‌کند.

کیهان:

کجا ایستاده‌ایم؟ (سید محمدعماد اعرابی، صفحه ۲)

آشوب پاییز ۱۴۰۱ و دستکاری نرخ ارز در ایران با تحت فشار قرار دادن برخی کشورهای همسایه تاوانی بود که دولت ایران برای پیمودن مسیر خنثی‌‌سازی تحریم‌ها پرداخت. بر این اساس تنگنای اقتصادی امروز برخلاف دولت حسن روحانی نه از انفعال و سستی و شرطی‌‌سازی اقتصاد که دقیقاً به‌دلیل کنش فعالانه دولت سیزدهم در مسدود‌سازی راه‌های مداخله غرب در اقتصاد ایران ایجاد شده است. آنچه غیرطبیعی به‌نظر می‌رسید غافلگیری دولتمردان ایران بود، رویداد ناخوشایندی که باید از تکرار آن جلوگیری و آمادگی کشور را در شرایط مشابه آینده حفظ کرد.

جهان صنعت:

آقای رئیسی! فقر را ببینید (صعمت احمدی، صفحه ۱)

آقای رئیس‌جمهور! قصه فقر در کشور پرغصه‌تر از آن است که با گفتن قیمت مثلا گوشت امنیت کشور به خطر بیفتد و روزنامه‌ای تعطیل شود. فقر را ببینیم، نه اینکه از شنیدن آن ناراحت شویم. صدای قابلمه‌های خالی هر روز بلندتر می‌شود گوش دهید.

جام‌جم:

ماجرای «سوخت» و «ساخت» مسکن (صفحه ۱)

طرح تهاتر نفت با بازار مسکن یکی از موضوعاتی بود که وزیر فقید راه و شهرسازی به دنبال آن بود اما این پیشنهاد از سوی شرکت‌های چینی به عنوان یکی از گزینه‌های مشارکت در پروژه نهضت ملی مسکن رد شد. حال با روی کار آمدن مهرداد بذرپاش، این طرح بار دیگر در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت.

آرمان‌ملی: 

سفر گروسی؛ امیدواری به مذاکرات (عبدالرضا فرجی‌راد، صفحه ۱​)

مدیرکل آژانس بین‏‌المللی انرژی اتمی به تهران خواهد آمد و در خصوص سفر او شبهاتی وارد می‌شود. اما آنچه که مسلم است آقای رافائل گروسی هم با آمریکا کار می‏‌کند و هم با اروپا که اروپا و آمریکا نیز باهم هماهنگ هستند. به‌نظر می‏‌رسد که باید دید آن شروطی که آمریکایی‏‌ها برای گفتگو و آغاز مذاکرات گذاشته بودند و احتمالا چند هفته پیش وزیر خارجه قطر به ایران آورد و مصاحبه‏‌ای هم در این رابطه کرد و گفت که دوطرف خواسته‏‌هایی دارند که ما منتقل و کمک می‏‌کنیم، باید ببینیم که آیا اکنون به مرحله‏‌ای رسید‌ه‌ایم که در این مرحله بتوان به مذاکرات امیدوار بود یا نه؟

همشهری:

آرایش جنگی فقها (محسن مهدیان، صفحه ۱)

 به‌واقع پربسامدترین مفهوم راهبردی در سخنان یک سال اخیر رهبر معظم انقلاب، جهاد تبیین است. رهبرانقلاب در دیدار با اقشار مختلف نسبت به ضرورت و اهمیت جهاد تبیین تذکر دادند؛ از نیروهای مسلح گرفته تا پرستاران، مداحان، دانشجویان، فعالان رسانه‌ها، نمایندگان مجلس، مسئولان و اخیرا هم فقهای مجلس خبرگان.
درباره دیدار اخیرشان با خبرگان: خطاب سخنان رهبری انقلاب در موضوع جهاد تبیین تنها اعضای مجلس خبرگان نبود و همه علما و فقها را خطاب قرار دادند. 

آفتاب یزد:

درباره ساخت مسکن توسط چینی‌ها در ایران (صفحه ۱)

مسئله ساخت در ایران نیاز به هماهنگی‌های درونی از جهت مسائل پولی و تامین مواد دارد. شاید دولت در راستای عمل به وعده‌های خود اجبار دارد که این کار را انجام دهد ولی این کار برای تقویت دیپلماسی فی ما بین خیلی تعیین‌کننده نیست. زیرا چین چنین بازارهایی زیاد دارد و در نقاط دیگر نیز می‌تواند سرمایه‌گذاری کند.

کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2021 www.‎NourNews.ir, All rights reserved.