نورنیوز

www.NourNews.ir

شناسه خبر : 126758 دوشنبه 3 بهمن 1401 15:32

کنعانی: مذاکره مستقیم دوجانبه‌ای با آمریکا نداریم/ هر گونه تعرض به سپاه تعرض به امنیت ملی ایران است

سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به اقدام پارلمان اروپا در تروریستی خواندن ساپاه پاسداران انقلاب اسلامی عنوان کرد: اروپا حتماً می‌داند که ایران در مقابل با اقدامات نسنجیده کشورهای اروپایی دست‌بسته نیست و ایران از توان و همچنین اراده لازم برای برخورد متقابل برخوردار است.

نورنیوز - گروه سیاست خارجی: «ناصر کنعانی»، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران صبح امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، پاسخگوی سؤالات خبرنگاران شد.

کنعانی درباره بدعهدی‌های کره جنوبی و اظهارات رئیس جمهور این کشور گفت: مطالبات مالی ایران از کره جنوبی حق قانونی ملت ایران است، موضوع این مطالبات و ضرورت پرداخت مرتبط با هیچ موضوع دیگری نیست و دولت کره متعهد است حقوق ملت ایران را پرداخت کند. مذاکرات با دولت کره در کانال‌های مختلف انجام شد و ادامه دارد. متأسفانه همکاری دولت کره رضایت‌بخش نبوده است و حتی در موارد غیرتحریمی هم که دولت کره می‌توانست اقدام کند، اقدام لازم را انجام نداده است، البته کمک جزئی در پرداخت بخشی از التزامات مالی مربوط به حق عضویت ایران در سازمان ملل را پرداخت کرده است، انتظار داریم که دولت کره در این ارتباط به مسئولیت‌های قانونی خودش در این زمینه عمل کند.

او در خصوص احتمال آغاز دور جدید مذاکرات گفت: تأکید می‌کنم که همان‌طور که قبلاً عرض کردیم تبادل پیام‌ها از کانال‌های مختلف ادامه دارد. موضوع هسته‌ای صرفاً موضوع ایران نیست همان‌طور که سخنگوی اتحادیه اروپا هم اظهار کرده آقای بورل در تعامل با طرف‌های ذی‌ربط است و از این چارچوب تبادل پیام‌ها ادامه دارد. در ارتباط با مذاکرات عدم مذاکرات رسمی به‌معنای عدم تبادل پیام نیست. در مجموع در این زمینه مواضع ایران روشن است. موضوع هسته‌ای موضوعی است که تمام طرف‌های آن منافعشان درگیر است. در هر حال روند پیگیری موضوع هسته‌ای و رفع تحریم‌ها در چارچوب دیپلماتیک مورد اهتمام ایران است، طرف‌های دیگر هم نشان دادند که در حفظ برجام تأکید دارند و امیدواریم در عمل هم گام‌هایی برداشته شود. آقای ایروانی در این ارتباط توضیح دادند و مذاکرات مستقیم و دوجانبه‌ای با آمریکا نداریم.

کنعانی در خصوص سیاست‌های آمریکا علیه ایران اظهار کرد: در طول سنوات گذشته اقدامات دولت آمریکا متنوع بوده است و در حوزه‌های مختلف شاهد سیاست‌های خصمانه دولت آمریکا علیه ایران بودیم. ماهیت رفتار آمریکا علیه ایران خصمانه است، به‌ویژه در بحث تحریم‌ها، مصادیق بارزی از جنایت علیه بشریت برای آمریکا ثبت شده است.

او در خصوص گفته وزیر امور خارجه درباره خروج احتمالی ایران از "ان‌پی‌تی" گفت: فکر می‌کنم گفته آقای امیرعبداللهیان در خصوص اقدام نسنجیده اروپا علیه سپاه کافی است. آنچه مربوط به موضوع تحریم سپاه است، اقدام پارلمان اروپایی تصویب یک قطعنامه در خصوص ایران بود. هرچند قطعنامه پارلمان اروپا غیرالزام‌آور است و یک قطعنامه توصیه است اما طبیعی است که ایران این اقدام را یک اقدام غیرمسئولانه می‌داند و محکوم کرده است، در این ارتباط ایران اقدامات قابل‌توجهی را انجام داده است، هم در گفتگوی آقای وزیر با آقای بورل گفتگوی مفصلی صورت گرفت و هشدارهایی به مقام اروپایی داده شد، همچنین گفتگوی آقای وزیر با همتای سوئدی هم در این رابطه صورت گرفت و نسبت به عواقب هرگونه اقدام نسنجیده اروپا هشدار جدی داده شد، در مجامع بین‌المللی دیگر هم هشدارهای لازم با جدیت به طرف اروپایی داده شده است و تلاش‌ها ادامه پیدا خواهد کرد.

او با تأکید بر اینکه "تروریستی اعلام کردن یک نهاد حاکمیتی از منظر حقوق بین‌الملل هم مغایر با مبانی شناخته‌شده است" تصریح کرد: سپاه پاسداران یک نهاد حاکمیتی برآمده از قانون اساسی ایران است. بر مبنای منشور ملل متحد تحریم این نهاد نقض صریح منشور است. سپاه نیروی حمایت از تمامیت ارضی و ملت ایران است که از زمان تأسیس با صلابت از امنیت ملی و ملت ایران حفاظت کرده است، همچنین در حوزه امنیت منطقه‌ای هم اقدامات سپاه بسیار بزرگ بوده است، خود اروپا هم مدیون مبارزه تعیین‌کننده سپاه در منطقه در مقابله با داعش است. تعرض به سپاه تعرض به امنیت ملی ایران است و نتایج آن حتماً به‌عهده تعرض‌کننده خواهد بود، البته سپاه نیروی قدرتمندی است اما اقدام ناشیانه اتحادیه اروپا همانند این است که اتحادیه مایل است دست یک نیروی ضدتروریست را ببندد و در مقابل دست تروریست‌ها را باز بگذارد. مایلیم به افکار اروپا هم بگوییم که اگر امنیتی در اروپا است که قبلاً مورد حمله داعش قرار گرفته، امنیت کنونی نتیجه مبارزه سپاه علیه تروریست است. اروپا حتماً می‌داند که ایران در مقابل با اقدامات نسنجیده کشورهای اروپایی دست‌بسته نیست و ایران از توان و همچنین اراده لازم برای برخورد متقابل برخوردار است. لازم است یادآوری کنم که مجلس شورای ایران پیش‌نویس مصوبه دوفوریتی خودش را آماده کرده است و حتماً اقدام قانونی انجام خواهد داد، بهتر است اروپا به پای خودش شلیک نکند، جواب ما حتماً متناسب با رفتار اروپا است، در مقابل تعامل، تعامل و در مقابل تعارض حتماً تعارض خواهیم کرد.

او در خصوص اظهارات گروسی درباره برجام و سفر احتمالی خود به تهران اظهار کرد: آقای گروسی مقام مسئول برای اظهار نظر در خصوص مذاکرات هسته‌ای نیست. در ارتباط با همکاری‌های ایران با آژانس، ایران کما فی السابق به همکاری‌ها در چارچوب حقوقی که ناشی از عضویت و همکاری است، پایبند بوده و خواهد بود. کانال‌های گفتگوی ایران با آژانس ادامه دارد. برای انجام سفر ایشان به تهران طبیعتاً مبتنی بر روند گفتگوها هر زمان که زمینه انجام سفر صورت گیرد، انجام خواهد شد، همچنین از طریق نماینده ایران در وین گفتگوها و انتقال پیام وجود دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره گفتگوهای ایران و اوکراین گفت: گفتگوهای دو هیئت ایرانی و اوکراینی در ارتباط با ادعاهای مطرح‌شده علیه ایران با کمک یک دولت دوست در یک دوره برگزار شد و در ترکیب هیئت اعضای فنی و تخصصی دو طرف حضور داشتند و شواهد و ادعاهای مطرح‌شده مورد بررسی قرار گرفته است. ایران توضیحات لازم را در ارتباط با آن میزان از نکاتی که در جلسه از طرف اوکراینی اظهار شد، پاسخ داد، در این زمینه شواهدی اثبات‌کننده ارائه نشده است. قرار شد هیئت‌ها به کشورهای خود بازگردند و در صورت لزوم گفتگوها ادامه پیدا کند. مواضع رسمی ایران در بحث اوکراین و ادعاهای مطرح‌شده در خصوص پهپادها بارها اعلام شده است و ایران تأکید می‌کند که هیچ پهپاد و هیچ ملزومات نظامی را برای استفاده یک طرف جنگ در اختیارش قرار نداده است. در گفتگوهای اخیر آقای وزیر با آقای بورل مجدداً تأکید شد که ایران در صورت تمایل طرف اوکراینی گفتگوهای تخصصی و فنی در این خصوص انجام دهد، اگر طرف مقابل شواهد و ادله‌ای دارد مطرح کند، اما اینکه طرف‌هایی مایل باشند با بهانه‌های واهی ایران را در مبحث جنگ مسئول قلمداد کنند، این اتهامات استمرار رفتارهای غلط آنها برای فشار به ایران است. ایران همچنان بر مواضع اصولی خودش تأکید دارد که یک طرف جنگ نیست و بر روند سیاسی برای پایان دادن به این جنگ تأکید دارد. دولت‌های اروپایی که به اوکراین سلاح ارسال می‌کنند حق ندارند ادعاهایی را متوجه ایران بکنند.

کنعانی درباره اقدامات مقامات اروپایی علیه ایران اظهار کرد: ما در حوزه مناسبات با اتحادیه اروپا علاقه‌مندیم که اروپا از این فضای احساسی در روند مناسبات با ایران خارج شود و رویکرد سازنده‌ای را در پیش گیرد، اروپا حتماً به جایگاه ایران در منطقه واقف است. متأسفانه در ماه‌های اخیر متعاقب تحولات رخ‌داده در ایران، اتحادیه اروپا علی‌الخصوص سه کشور خاص سیاست‌های غیرسازنده در ارتباط با ایران در پیش گرفتند؛ دامن زدن به بی‌ثباتی در ایران، تهییج به اغتشاشات و استفاده از ابزارهای رسانه‌ای که رفتار غیرسازنده است. متأسفانه اتحادیه اروپایی با رفتار غیرمنطقی به‌دنبال دامن زدن به ایجاد بی‌ثباتی در ایران هستند و هزینه‌های سنگینی در مناسبات دوجانبه تحمیل کردند. در گفتگوهای ایران با مقامات اروپا تأکید شده است که ایران به تعامل سازنده با تعامل سازنده و به تقابل با تقابل پاسخ خواهد داد، توصیه می‌کنیم که رفتارهای خود را اصلاح کنند و استفاده از ابزار فشار سیاسی برای امتیازگیری در موضوعات دیگر از طرف ایران غیرقابل قبول است.

کنعانی در واکنش به اظهارات جان کربی هماهنگ‌کننده امور راهبردی کاخ سفید گفت: در بحث مذاکرات، ایران جدی بود، نکته‌ای که مطرح می‌کنند به نوع نگاهشان ربط دارد، بارها اعلام کردند که موضوع هسته‌ای اولویت اول ما نیست، این نشان‌دهنده میزان جدیت و اراده سیاسی آنها نسبت به پیشبرد مذاکرات است. آنچه مطرح می‌کنند با آنچه انجام می‌دهند همخوانی ندارد. شرط‌بندی آن‌ها بر تحولات ایران هم شرط‌بندی توأم با خسارت است. ایران مقتدر و باثبات است، اعمال فشار با هدف کسب امتیاز در مذاکرات مورد قبول نیست و ایران هم از خطوط قرمز خود کوتاه نخواهد آمد.

کنعانی درباره مذاکرات با عربستان گفت: مواضع مثبتی هم از طرف دولت عربستان شنیدیم و متناسب با آن برای حل‌وفصل اختلافات و ارتقای مناسبات اقدام خواهیم کرد.

کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2021 www.‎NourNews.ir, All rights reserved.