نورنیوز

www.NourNews.ir

شناسه خبر : 114378 دوشنبه 23 آبان 1401 12:23

کنعانی: ایران به مسیر دیپلماسی پایبند است/ صبر و حلم ایران را به ضعف تعبیر و تفسیر نکنید

سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی گفت: سیاست اصولی ایران مبتنی بر سیاست حسن‌همجواری و گسترش روابط با همه همسایگان است و جمهوری آذربایجان از این قاعده مستثنی نیست. کسی حق ندارد از این سیاست حکیمانه و مسئولانه ایران سوءبرداشت کند.

نورنیوز - گروه سیاست خارجی: «ناصر کنعانی»، سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (۲۳ آبان ماه) در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت.

کنعانی درباره تحولات یک هفته گذشته بیان کرد: دستگاه دیپلماسی هفته پرکاری را پشت سر گذاشته است. در هفته گذشته میزبان نخستین نشست هماهنگ کنندگان ملی گروه دوستان دفاع از منشور ملل متحد در تهران بودیم. دومین نشست هماهنگی وزرا و مسئولان دستگاه‌های ذی‌ربط درباره حضور تیم ملی ایران در جام جهانی قطر نیز برگزار شد. امیدواریم تیم ملی ایران هم با اقتدار در بازی‌های جام جهانی قطر وارد شود و نتایج درخشان و پیروزمندانه‌ای کسب و موجبات شادی و خرسندی دل همه ایرانیان را فراهم کند. حتما برای تیم ملی بهترین‌ها و نتایج درخشان را آرزو و برای موفقیت‌شان دعا می‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه به گفتگوی برخط وزیر خارجه با سفرا و سرکنسول‌های ایران در اروپا و همچنین گفتگوی تلفنی امیرعبداللهیان با برخی همتایان اشاره کرد و گفت: امیدواریم در تحقق اهداف دیپلماتیک ایران نتایج اثرگذار خودش را داشته باشد.

این دیپلمات ارشد ایرانی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا وزارت خارجه اسناد برخی عوامل خشونت طلب در اغتشاشات اخیر را به مجامع بین‌المللی ارائه کرده است؟ گفت: رفتار و گفتار کشورها در ارتباط با تحولات داخلی ایران حتما مورد رصد و پایش و عکس العمل و واکنش دستگاه دیپلماسی ایران بوده و در این ارتباط عمل کرده و همچنان عمل می‌کند.

او افزود: در ارتباط با مداخلاتی که منجر به خسارت در ایران شده یا در ارتباط با عملکرد اتباع کشورهایی که در ایران مرتکب جرایم شده‌اند یا در ارتباط با اغتشاشات ایفای نقش کرده و بازداشت شده‌اند هم مشخصاً در ارتباط با این شهروندان اقدام قضایی صورت گرفته و ادامه دارد و هم دستگاه دیپلماسی در تماس‌ها با این کشورها اقدام لازم را انجام داده است. هم نمایندگی‌های ایران و سفرا و روسای نمایندگی‌های ما در ارتباط با وزارت خارجه‌های کشورهای حوزه مأموریت موارد را منتقل کرده‌اند و مواردی که نیاز به ارائه شواهد داشت انجام دادند و مواردی که نیاز به صدور یادداشت رسمی بود این اقدام صورت گرفت و دستگاه دیپلماسی در مرکز همین اقدام را در ارتباط با سفارتخانه‌های مقیم که این اقدامات ساختارشکنانه را صورت دادند.

کنعانی خاظر نشان کرد: سفرای برخی کشورها احضار و شواهد و در مواردی اسناد لازم به آنها ارائه شده و در این ارتباط هم اعتراض و هم درخواست پیگیری شده و خواسته شده پاسخ مراکز خود را بگیرند. در تعدادی ملاقات‌ها و احضارها در ارتباط با شهروندان تعدادی از کشورها که اقدام به رفتارهای مجرمانه کرده و منجر به دستگیری و بازداشت آنها شده اطلاع لازم داده و شواهد و مدارک ارائه شده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: بخش دیگری از اقدامات هم در چارچوب ارتباطات و تماس‌ها و همکاری‌های دستگاه‌ها و سرویس های امنیتی بین نهادهای ذی‌ربط ایران با همتایان کشورهای ذی‌ربط انجام شده است. ایران هم در چارچوب دیپلماسی و هم وظایف دستگاه‌های امنیتی در این ارتباط اقدامات لازم را انجام داده و به پیگیری‌های لازم ادامه خواهد داد و در چارچوب سازوکارهای بین‌المللی اقدامات لازم در زمان مقتضی انجام خواهد شد و به وظایف دیپلماتیک خود عمل خواهیم کرد.

کنعانی در پاسخ به سؤالی درباره سفر هیأتی از ایران به وین و دیدار با مقامات آژانس و اظهارنظر گروسی مبنی بر اینکه هیأت ایرانی چیزی ارائه نداده است و از سوی دیگر قرار است قطعنامه‌ای علیه ایران در شورای حکام صادر شود گفت: ارتباط مستقیم و غیرمستقیم ایران و سازمان انرژی اتمی با مقامات آژانس ادامه دارد. هیأتی از ایران هفته گذشته به وین سفر کرد و با مقامات آژانس گفتگو و تبادل نظر داشتند. ایران به تلاش‌های سازنده خودش در ارتباط با آژانس به منظور حل و فصل سؤالات و ابهامات پادمانی ادامه می‌دهد و گفتگوها با آژانس ادامه دارد.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: توافق صورت گرفته هیأتی از آژانس به ایران سفر کند و گفتگوها و مذاکرات را با هم ادامه دهند. متأسفانه برخی طرف هایی هستند که تلاش می کنند بر روند مذاکرات فنی ایران با آژانس تأثیرات منفی بگذارند و روند مذاکرات را مخدوش کنند. این رفتار غیرسازنده، جدید نیست و قبلاً شاهد چنین رفتارهایی بودیم.

کنعانی ادامه داد: در ارتباط با آمریکا و سه کشور اروپایی به‌رغم تعامل نزدیک و مستمر ایران با آژانس، متأسفانه شاهد رفتار عجولانه و غیرسازنده این کشورها هستیم که مجدداً در تلاش برای استفاده سیاسی از آژانس و تبدیل آن به محملی برای اعمال فشار سیاسی بر ایران هستند. جای تعجب و تأسف است که در حالی که مذاکرات فنی و تکنیکی هیأت عالی ایران با آژانس ادامه دارد و سفر هیأت ایران به آژانس انجام و قرار است سفر هیأت آژانس انجام شود شاهد این رویکرد هستیم.

کنعانی بیان کرد: اقدام به صدور قطعنامه در شورای حکام هیچ کمکی به حل و فصل مسائل پادمانی نمی‌کند و مخالف چنین روندی هستیم. این کشورها نیز قبلاً دست به چنین اقدام غیرسازنده‌ای زدند و قطعنامه‌ای را در خرداد ماه گذشته صادر کردند و ایران مبتنی بر مصوبه مجلس اقدامات لازم را نشان داد. طرف‌های اروپایی را به رفتار توأم با درایت و تدبیر و حرکت به سمت دیپلماسی دعوت می‌کنیم نه حرکت به سمت رفتارهای غیرسازنده که روند دیپلماتیک را دچار خدشه خواهد کرد.

کنعانی تأکید کرد: ایران از تلاش‌ها و ظرفیت‌های دیپلماتیک برای حل و فصل مسائل استفاده می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره حمله سپاه پاسداران به اقلیم کردستان عراق اظهار کرد: ایران تأکید کرده بود نسبت به امنیت سرزمینی خود و تهدیداتی که از ناحیه اقلیم کردستان عراق متوجه ایران خواهد شد و نسبت به فعالیت‌های گروه‌های تروریستی تجزیه‌طلب سکوت نخواهد کرد و مبتنی بر قوانین بین‌المللی از امنیت خود و شهروندانش دفاع خواهد کرد و این اقدام در همین چارچوب صورت گرفته است.

کنعانی در پاسخ به سؤالی درباره ادعای یکی از روزنامه‌ها مبنی بر تهدید عربستان از سوی ایران اظهار کرد: ایران به مسیر دیپلماسی پایبند است و در این چارچوب در خصوص مسائل مورد نظر خود با طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی عمل می‌کند. ایران به دنبال ایجاد تنش در منطقه نیست و رفتارهای مسئولانه‌ای در راستای امنیت منطقه‌ای داشته است. مسیر مذاکره با عربستان منوط به مذاکرات قبلی است و امیدواریم طرف مقابل با اجرای توافقاتی که صورت گرفته زمینه را برای ادامه گفتگوها فراهم کند و در ارتباط با رفتارهای غیردوستانه ایران تلاش می‌کند در مسیر دیپلماسی رفتارهای غیرسازنده را اصلاح کند. این گونه اخبار را تأیید نمی‌کنیم. دولت آمریکا در راستای ایران هراسی و ایجاد خلل در روند گفتگوهای سازنده ایران و کشورهای منطقه مواضعی را مطرح می‌کند که در چارچوب سیاست‌های غلط مخرب منطقه‌ای دولت آمریکاست و برخی رسانه‌ها به این چارچوب دامن می‌زنند.

او قطع میانجیگری عراق بین ایران و عربستان را تأیید نکرد و افزود: دولت عراق در مسیر مذاکرات دو کشور نقش سازنده‌ای داشته است و دولت عراق آمادگی خود را برای ایفای نقش مثبت اعلام کرده است. در ارتباط با دولت روسیه،‌ از نقش سازنده‌ هر کشوری که در چارچوب حسن نیت برای ایجاد فضای مثبت در مناسبات کشورهای منطقه ایفای نقش کند، استقبال می‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی گفت:‌ در خصوص اوکراین ایران بارها مواضع خود را در سطوح مختلف صریح و واضح بیان کرده است. در ارتباط با بحران اوکراین پایبند به سیاست بی‌طرفی فعال هستیم به این معنا که یک طرف جنگ نیستیم و از ابتدای بحران تلاش کردیم در چارچوب مناسبات دوستانه با دو طرف بحران تلاش کنیم طرفین را به مسیر دیپلماسی برای حل و فصل اختلافات برگردانده و از استمرار جنگ جلوگیری کنیم.

او ادامه داد: ادعاهایی که در این خصوص مطرح شده ایران همواره تأکید کرده ما هیچ تسلیحات و تجهیزاتی برای استفاده در جنگ اوکراین برای روسیه ارسال نکردیم و یک طرف جنگ نیستیم و همکاری‌های دفاعی ایران و روسیه مسبوق به شروع جنگ بوده است. همکاری دفاعی ما در چارچوب دوجانبه و مبتنی بر مسیرهای مشخص و شفاف قانونی بوده است. ایران اصل را بر روابط دوستانه کشورها می‌گذارد و اوکراین از این اصل مستثنا نیست. رابطه نزدیک و دوستانه‌ای با اوکراین داشتیم و در همین چارچوب به روابط با این کشور نگاه می‌کنیم. ایران در اقدام دولت اوکراین به تقلیل سطح روابط دیپلماتیک با خویشتنداری عمل کرد. 

کنعانی ادامه داد: ما عضو هیچ ائتلاف نظامی و عضو هیچ طرفی در جنگ نیستیم. در ارتباط با تهدیدها علیه ایران همه اطلاع دارید ایران در ارتباط با اقداماتی که امنیت ملی ایران را مورد خدشه قرار دهد با قاطعیت عمل می‌کند و سوابق این را نشان می‌دهد. مقام یا کشوری که خارج از موازین بین‌المللی و مناسبات دوستانه اقدام به اتخاذ مواضع تهدیدآمیز می‌کند باید متوجه مسئولیت‌های بین‌المللی ناشی از این رویکردها باشد و به عواقبش فکر کند. در ارتباط با اوکراین همواره تلاش کردیم نقش مثبتی در مسیر کمک به حل و فصل بحران و ممانعت از جنگ ایفا کنیم و در این مسیر عمل خواهیم کرد و امیدواریم اوکراین تحت تاثیر مطالبات خارجی و بازی طراحی شده طرف‌های دیگر قرار نگیرند. ایران به مسیر دیپلماسی پایبند است و در این خصوص عمل خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: مطلع هستید که موضع دستگاه دیپلماسی به صورت رسمی اتخاذ شد و در این ارتباط واکنش رسمی نشان دادیم و سفیر آذربایجان بلافاصله به وزارت خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید ایران نسبت به این مواضع و همچنین مواضع غیرسازنده رسانه‌های این کشور به او ابلاغ شد. تأکید می‌کنم که سیاست اصولی ایران مبتنی بر سیاست حسن همجواری و گسترش روابط با همه همسایگان است و جمهوری آذربایجان از این قاعده مستثنی نیست و کسی حق ندارد از این سیاست حکیمانه و مسئولانه ایران سوءبرداشت کند. سکوت ایران در خصوص برخی اظهارات محاسبه نشده و یا اظهارات ناشی از محاسبات غلط و عدم اقدام متقابل به معنای ناتوانی نیست. برآمده از سیاست اقتدار ایران است. برآمده از رفتار مسئولانه یک کشور مقتدر و بزرگ و دارای احساس مسئولیت به همسایگان است. ایران با بادها و نسیم‌ها دچار رفتارهای هیجانی و احساسی نمی‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: کسی صبر و حلم ایران را به ضعف تعبیر و تفسیر نکند. تاریخ کشورهای منطقه شفاف و گویاست و قابل تحریف نیست و بهتر است تاریخ را درست خوانده و قرائت کنیم. سیاست ما در ارتباط با همسایگان توأم با حسن همسایگی و حفظ حرمت‌ها و پیوندهای برادرانه بین ایران و همسایگان به ویژه با کشور و مردم آذربایجان است . تأکید داریم مواضع خود را مدیریت کنیم. اعلام مواضع در پشت تریبون‌ها و در چارچوب رسانه‌ها درباره دو کشور که همسایه مرزی هستند کمک کننده نیست. می‌توانیم در چارچوب دیپلماتیک با هم گفت‌وگو کنیم.

او تأکید کرد: قطعا دست‌هایی از خارج منطقه که نقش آنها در مناسبات بین کشورهای منطقه سازنده نبوده است برای تخریب روابط ایران با برخی همسایگان تلاش می‌کنند. به کشورهای منطقه توصیه می‌کنیم در چارچوب بازی‌های آنها قرار نگیرند. بر سیاست حسن همسایگی تأکید داریم و در این چارچوب تلاش خواهیم کرد و امیدواریم دوستان در همسایه مبتنی بر عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها عمل کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در ارتباط با مواضع کشورهای اروپایی و مشخصاً چند کشور اروپایی خاطرنشان کرد: مواضع این کشورها مواضع همه کشورهای اروپایی نیست. این رفتارها سیاسی و واهی است. ایران اجازه دخالت در امور داخلی خود را به هیچ کشوری نخواهد داد. کشورهای محور در حوزه اروپا را توصیه می‌کنیم از همه ابزارهای غیرسازنده برای مداخله در امور داخلی ایران استفاده می‌کنیم به منافع مناسبات سازنده مشترک عمل کنند و از استفاده ابزاری از حقوق بشر برای اعمال فشار سیاسی استفاده نکنند و به چارچوب دیپلماتیک توجه کنند و از روش‌های سازنده در مناسبات دوجانبه استفاده کنند.

سخنگوی وزارت خارجه  ادامه داد: تحریم‌ها اگر کارساز بود حتما نتیجه را به دست می‌آوردند. تحریم و استفاده از ابزارهای تحریمی ورقه سوخته‌ای است که کارایی لازم را برای این کشورها نخواهد داشت. این تحریم‌ها برای ملت ایران ایذایی خواهد بود ولی برای این کشورها هزینه خواهد داشت. ایران کشور مقتدری در منطقه است.

کنعانی در بخش دیگری افزود: در ارتباط با مذاکرات، کانال‌های ارتباطی همچنان فعال است و تبادل پیام بین ایران با طرف‌های مقابل از جمله آمریکا از کانال گفتگو کننده ارشد اروپایی همچنان ادامه دارد. ایران برای پیشبرد روند گفتگوها و دستیابی به جمع‌بندی توافق ابتکارات جدید و سازنده‌ای ارائه کرده و از طریق هماهنگ‌ کنننده پیام‌ها منتقل شده و تبادل پیام و بده بستان ایده‌ها و نظرات همچنان ادامه دارد.

کنعانی ادامه داد: گفتگویی دیروز بین امیرعبداللهیان با بورل انجام شد. بخشی از گفتگوها ناظر بر همین موضوعات است و تلاش‌ها برای حفظ مسیر مذاکرات و دستیابی به نتیجه مذاکرات ادامه خواهد داشت.

او خاطر نشان کرد:  تحریم  سوخت در شرایطی که به سمت فصل سرما پیش می‌رویم و لبنان به سوخت برای تأمین برق و نیازهای گرمایشی نیاز دارد، تحریم ملت لبنان است نه دولت این کشور. آمریکا از این رفتارهای ضدبشری همیشه داشته و رژیم آمریکا از ابزار تحریم به عنوان ابزار غیرقانونی در مناسبات خود در ارتباط با دیگر کشورها استفاده می‌کند.

ایران تحریم‌های یکجانبه آمریکا را به رسمیت نمی‌شناسد و مناسبات و همکاری‌های خود را با دولت لبنان ادامه می‌دهد و برای کمک به دولت و ملت لبنان از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد. اقدامات آمریکا نوعی راهزنی بین‌المللی است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در انتها یادآور شد: اگر کشورهایی هستند که مسیر مذاکرات را به تحولات داخلی گره زده‌اند بر اسب بازنده شرط بندی کرده‌اند.

او ادامه داد: این مسیحی که در کنار مکرون قرار گرفته کور می کند شفا نمی دهد؛ نشان می‌دهد دستشان خالی است بیایند در کنار ایران قرار بگیرند. اینکه در کنار مخالفینی قرار می گیرند ماهیت آن برای ملت ایران مشخص است سیاست غلط و  کوتاه بینانه‌ای است. ایران کشور مقتدر و باثباتی است و این را تجربه کرده‌اند و تجارب غلط گذشته را تکرار نکنند و برای خودشان و دیگران هزینه نکنند.

کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2021 www.‎NourNews.ir, All rights reserved.