نورنیوز

www.NourNews.ir

شناسه خبر : 112660 پنج‌شنبه 5 آبان 1401 21:21

محکومیت جهانی حمله تروریستی داعش به شاهچراغ

اقدام تروریستی داعش در حمله مسلحانه به شاهچراغ - حرم مطهر حضرت احمد بن موسی (ع) - در شهر شیراز که به شهادت 15 نفر از جمله 2 کودک و زخمی شدن 19 نفر از زائران آن منجر شد با محکومیت سازمان ملل متحد و شمار زیادی از کشورهای جهان مواجه شد.

نورنیوز - گروه بین‌الملل: اقدام تروریستی داعش در حمله مسلحانه به شاهچراغ - حرم مطهر حضرت احمد بن موسی (ع) - در شهر شیراز که به شهادت ۱۵ نفر از جمله ۲ کودک و زخمی شدن ۱۹ نفر از زائران آن منجر شد با محکومیت سازمان ملل متحد و شمار زیادی از کشورهای جهان مواجه شد.

هدایت اتاق های خرابکاری در ایران از سوی آمریکا 

«سید حسن نصرالله»، دبیر کل حزب الله لبنان عصر پنجشنبه در سخنرانی به مناسبت در افتتاح نمایشگاه عرضه محصولات کشاورزی و صنایع دستی در منطقه ضاحیه در جنوب بیروت شهادت جمعی از هموطنان را در اقدام تروریستی در شیراز به حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب و ملت ایران و خانواده های شهدا تسلیت گفت و برای زخمی ها شفای عاجل طلب کرد.

او با اشاره به مسئولیت گروه تروریستی داعش در این جنایت گفت که این حادثه باید به ریشه تفکر این گروه تروریستی و حامیان آن یعنی ایالات متحده آمریکا اندیشید.

دبیر کل حزب الله لبنان با تأکید بر نقش آمریکا در حمایت از گروه داعش در عراق گفت که همه ما می‌دانیم چه کسی بخش زیادی از فرماندهان داعش را از عراق به افغانستان منتقل کرد. داعش پس از آنکه نقش خودش را عراق و سوریه ایفا کرد امروز نقش تازه‌ای را در افغانستان ایفا می‌کند.

سید حسن نصرالله تأکید کرد که آمریکا اتاق های خرابکاری را برای مواجهه با نظام جمهوری اسلامی که امید مردم منطقه است، هدایت می‌کند.

حمایت چین از مردم ایران در مبارزه با تروریسم 

وزارت خارجه چین نیز حمله تروریستی به حرم شاهچراغ در شیراز را که منجر به جان باختن ۱۵ و زخمی شدن شماری شد، قویاً محکوم کرد.


«مائو نینگ»، سخنگوی این وزارتخانه در پاسخ به سوال خبرنگار «پکن یوث دیلی» در مورد حادثه شب گذشته ۴ آبان در شیراز، گفت: چین از این حمله شوکه شده و آن را قویاً محکوم می‌کند.

او در ادامه تأکید کرد: پکن به شدت مخالف تمام اشکال تروریسم است و از دولت و مردم ایران در مبارزه با افراط گراها و تروریست‌ها و حفظ صلح و ثبات در کشور حمایت می‌کند.

ضرورت مقابله با تروریسم و ایدئولوژی افراط گرایی

وزارت امور خارجه عراق حمله تروریستی به حرم شاه‌چراغ شهر شیراز را که به شهادت و مجروح شدن ده‌ها نفر از زائران ایرانی منجر شد، محکوم کرد.

این وزارتخانه در بیانیه خود مجدداً بر موضع ثابت دولت عراق در قبال ضرورت مقابله با تروریسم، خشونت و ایدئولوژی افراط گرایی تأکید کرد.

وزارت خارجه عراق ضمن ابراز همدردی با دولت و ملت ایران در این شرایط، به خانواده شهدای این حادثه تروریستی تسلیت گفت و برای شهدا رحمت و رضوان و برای مجروحان شفای عاجل مسئلت کرد.

اعلام آمادگی روسیه برای همکاری در مبارزه با تروریسم

«ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه در پی حمله تروریستی به حرم شاهچراغ در شیراز پیام تسلیت به آیت الله سید ابراهیم رئیسی همتای ایرانی خود ارسال کرد.

او در این پیام آمادگی روسیه را برای افزایش همکاری در مبارزه با تروریسم اعلام کرد.

در ادامه پیام رئیس جمهور روسیه به همتای ایرانی خود آمده است: مایلم آمادگی طرف روسی را برای تقویت بیشتر همکاری با شرکای ایرانی در حوزه‌های مختلف ضد تروریستی اعلام کنم.

محکومیت دبیرکل سازمان ملل

«آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل متحد حمله تروریستی به حرم مطهر شاهچراغ (ع) را به شدت محکوم و با مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران ابراز همدردی کرد.

سخنگوی سازمان ملل چهارشنبه شب به وقت محلی و به دنبال وقوع حمله تروریستی مزبور در بیانیه‌ای اعلام کرد که دبیرکل سازمان ملل حمله تروریستی عصر چهارشنبه به حرم مطهر شاهچراغ در شهر شیراز در جنوب ایران را که مسئولیت آن را گروه تروریستی داعش بر عهده گرفت، به شدت محکوم می‌کند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد تصریح کرد چنین اقداماتی که اماکن مذهبی را هدف قرار می‌دهند، شنیع و تأثر آور هستند.

دبیرکل سازمان ملل بر لزوم محاکمه عاملان این جنایت علیه غیرنظامیانی که در حال انجام فرائض مذهبی بودند، تأکید کرد.

خبرگزاری رویترز اعلام کرد که گروهک تروریستی داعش مسئولیت حمله به حرم شاهچراغ شیراز را به عهده گرفته است.

گوترش با ابراز همدردی با خانواده های داغدار و قربانیان این جنایت و نیز مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران، برای مجروحان آرزوی بهبودی سریع کرد.

ابراز همدردی سلطان عمان با مردم ایران

به گزارش خبرگزاری عمان ابزرور، هیثم بن طارق سلطان عمان در گفتگو با رسانه‌های داخلی این کشور حادثه تروریستی حرم مطهر احمد بن موسی (ع) و حمله تروریستی داعش به زائران شاهچراغ را تسلیت گفت و با مردم ایران همدردی کرد.

وزارت خارجه کشور عمان نیز با انتشار بیانیه‌ای این حمله تروریستی را محکوم کرد و اعلام کرد سلطان عمان و مردم این کشور این حادثه را محکوم می‌کنند.

در بیانیه منتشر شده این وزارت خانه آمده است: مردم و مقامات کشور عمان با خانواده‌های قربانی در این حادثه تروریستی همدردی می‌کند و امیدوار است حال مجروحان این حادثه هرچه زودتر بهبود یابد.

اقدام تروریستی در شیراز مغایر با ارزش‌های دینی  

وزارت خارجه بحرین نیز با انتشار پیامی حمله به زائران شاهچراغ در شهر شیراز را محکوم کرد.

در پیام وزارت خارجه بحرین آمده است: بحرین حمله تروریستی را که به یک زیارتگاه مذهبی در شیراز، ایران که منجر به کشته و زخمی شدن غیرنظامیان شد، به شدت محکوم می‌کند.

وزارت امور خارجه بحرین با بیان اینکه این حمله مغایر با تمام ارزش ها و اصول دینی، اخلاقی و انسانی است، مراتب تسلیت و همدردی کشور پادشاهی را به خانواده قربانیان و برای مجروحان شفای عاجل آرزو کرد.

ضرورت برخورد قاطع با عوامل جنایت شیراز

وزارت خارجه لبنان با صدور بیانیه‌ای شهادت جمعی از مردم ایران در حمله تروریستی به حرم حضرت احمد بن موسی(ع) در شیراز را محکوم کرد.

وزارت خارجه لبنان ضمن همدردی با دولت و مردم ایران خواستار برخورد قاطع با عوامل این جنایت شد.

ضرورت تلاش‌های جهانی برای مقابله با تروریسم 

وزارت خارجه مصر نیز با انتشار بیانیه‌ای حمله تروریستی داعش به زائران شاهچراغ را محکوم کرد.

وزارت امور خارجه مصر در بیانیه خود به خانواده قربانیان تسلیت گفت و برای مجروحان شفای عاجل آرزو کرد.

این وزارت خانه در پایان بیانیه خود بر ضرورت تمرکز کمپین‌ها و تلاش‌های بین‌المللی برای مقابله با تروریسم در همه اشکال آن تأکید کرد.

محکومیت تروریسم در اشکال مختلف

«پکا هاویستو»، وزیر خارجه فنلاند هم به عنوان اولین کشور اروپایی یک روز پس از اقدام تروریستی شیراز با انتشار پیامی این حمله تروریستی را محکوم و از این حادثه به شدت ابراز تأسف کرد.

او در این پیام اعلام کرد: عمیقاً از حمله تروریستی در حرم شاهچراغ در شیراز متأسفم و فکر من با خانواده‌های قربانیان است.

هاویستو در این پیام افزود که فنلاند قویاً تروریسم را در هر شکل و ظاهری محکوم می‌کند.

تضاد تروریسم با اصول و ارزش‌های انسانی 

امارات متحده عربی هم در سایت وزارت خارجه این کشور بیانیه محکومیت حمله تروریستی داعش به زائران حرم مطهر احمد بن موسی (ع) در شهر شیراز را منتشر کرد.

در بیانیه منتشر شده وزارت خارجه امارات آمده است: امارات متحده عربی حمله تروریستی را که یک زیارتگاه مذهبی در شیراز هدف قرار داد و منجر به کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر شد، به شدت محکوم می‌کند.

وزارت امور خارجه و همکاری‌های بین‌المللی امارات تأکید کرد که این کشور اقدامات جنایتکارانه را به شدت محکوم می‌کند و تمام اشکال خشونت و تروریسم را با هدف بی‌ثبات کردن امنیت و ثبات در تضاد با ارزش‌ها و اصول انسانی رد می‌کند.

این وزارتخانه مراتب تسلیت صمیمانه خود را به دولت و ملت ایران و خانواده‌های قربانیان این جنایت فجیع و همچنین برای همه مجروحان شفای عاجل آرزو کرد.

محکومیت از سوی سخنگوی سازمان ملل

«استفان دوجاریک»، سخنگوی سازمان ملل متحد نیز روز چهارشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران درباره واکنش این نهاد بین المللی به حمله تروریستی به مردم در حرم مطهر شاهچراغ (ع) در شهر شیراز گفت: اقدامات تروریستی به خصوص حمله به مراکز مذهبی را محکوم می‌کنیم و با مردم و دولت ایران ابراز همدردی می‌کنیم.


سخنگوی سازمان ملل افزود: از حمله شیراز مطلع هستیم و آن را محکوم می‌کنیم. هرگونه حمله تروریستی مستحق محکومیت است.

محکومیت تروریسم در تمام اشکال و ظواهر 

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان در بیانیه‌ای اقدام تروریستی در حرم شاهچراغ شیراز را محکوم و با جمهوری اسلامی ایران نسبت به جان باختن تعدادی از غیرنظامیان ابراز همدردی کرد.

بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت امور خارجه پاکستان، «عاصم افتخار» با مفتضحانه خواندن حمله تروریستی در شیراز، گفت که دولت و مردم پاکستان از جان باختن و زخمی شدن تعدادی از شهروندان ایرانی در حمله تروریستی به یک زیارتگاه مذهبی در شهر شیراز عمیقاً متأسف هستند.

او تأکید کرد: پاکستان تروریسم را در تمام اشکال و ظواهر آن به شدت محکوم می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان اظهار کرد: مردم پاکستان در این لحظات غم و اندوه همبستگی خود را با مردم ایران اعلام کرده و با خانواده‌های قربانیان ابراز همدردی می‌کند.

حمله تروریستی شنیع 

«مولود چاووش اوغلو»، وزیر امور خارجه ترکیه هم با انتشاری پیامی در شبکه اجتماعی توئیتر حمله تروریستی به شاهچراغ را محکوم کرد.

او با انتشار پیامی در صفحه شخص‌اش در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: ما حمله تروریستی شنیع و ظالمانه حرم شیعیان را در شهر شیراز به شدت محکوم می‌کنیم و برای جان باختگان رحمت الهی و برای مجروحان شفای عاجل آرزومندیم.

محکومیت از سوی رئیس مجلس پاکستان

«راجا پرویز اشرف»، رئیس مجلس ملی پاکستان هم حادثه تروریستی حرم شاهچراغ در شیراز را بشدت محکوم کرد و به دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران تسلیت گفت.

روابط عمومی پارلمان پاکستان چهارشنبه شب در بیانیه‌ای به نقل از این مقام پاکستانی افزود که او نسبت به حمله تروریستی به زیارتگاه مقدس شاهچراغ در شهر شیراز مرکز استان فارس ابراز تأسف کرده است.

پرویز اشرف افزود: دین اسلام هرگونه خشونت و عمل تروریستی را نفی می‌کند و ما این حادثه تروریستی را محکوم‌ می‌کنیم.  

او گفت: دولت و مردم پاکستان خود را در اندوه ملت ایران با ویژه داغ خانواده‌های قربانیان شریک می‌دانند و ما برای شهدا از درگاه خداوند طلب آمرزش می‌کنیم.  

عمیق ترین تسلیت به دولت و ملت ایران

پیش تر رحیم حیات قریشی سفیر پاکستان در ایران نیز طی پیامی در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر نوشت: عمیق ترین تسلیت ما را به دولت و ملت ایران درپی اقدام وحشتناک و تکان دهنده تروریستی در حرم مطهر شاهچراغ اعلام می‌کنم.


او ضمن ابراز همبستگی با ملت ایران افزود که پاکستان در این ساعات سخت و اندوهناک در کنار جمهوری اسلامی ایران است.

ضرورت مقابله با دشمن 

«محمد علی الحوثی»، عضو شورای عالی سیاسی یمن چهارشنبه شب، ضمن محکوم کردن این حمله تروریستی شاهچراغ شیراز در توئیتی نوشت: همبستگی ملت ایران برای مقابله با دشمن را بیشتر می‌کند.


این مقام انصارالله در توئیتی این حادثه جانکاه را به مقام معظم رهبری و خانواده‌های شهدا تسلیت گفت و برای زخمی‌های این حادثه نیز از خداوند متعال شفای عاجل درخواست کرد.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران اقدامات تروریستی گروه‌های مختلف مورد حمایت کشورهای غربی به خصوص آمریکا و رژیم صهیونیستی منجر به شهادت بیش از ۱۷ هزار نفر در ایران شده است.

در ارتباط با این اقدامات تروریستی هیچ اقدامات عملی از سوی سازمان های مدافع حقوق بشر صورت نگرفته است و حتی برخی از عاملان و آمران این اقدامات در اروپا و با حمایت‌های لازم مالی و سیاسی زندگی می‌کنند.  

رویترز در خبری اعلام کرد که داعش مسئولیت اقدام تروریستی در شیراز را پذیرفته است.

«هیلاری کلینتون»، وزیر خارجه سابق آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که داعش ساخته و پرداخته خود آمریکا است.

درخواست برای خشکاندن ریشه های تروریسم

حجت الاسلام و المسلمین «سید عمار حکیم» نیز در پیامی ضمن محکوم کردن حادثه تروریستی شاهچراغ این حادثه را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و ملت ایران تسلیت گفت.

او با صدور پیامی اقدام مجرمانه یک گروه تروریستی در حمله به مرقد امام احمد بن موسی بن جعفر علیهم السلام در شهر شیراز ایران را که منجر به شهادت و یا مجروح شدن ده‌ها زائر از جمله یک زن و دو کودک شد، محکوم کرد.

در بخشی از این پیام آمده است: ما این حادثه را خالصانه به رهبر انقلاب اسلامی و ملت مسلمان ایران تسلیت می‌گوییم و از خداوند می‌خواهیم شهدای این حادثه را مورد رحمت واسعه خود قرار دهد و بهشت را جایگاه آنها قرار دهد و به خانواده آنها صبر و به مجروحان شفاء دهد.

سید عمار حکیم در پایان بیانیه خود بار دیگر از جامعه جهانی به ویژه کشورهای متضرر از آفت تروریسم خواست که برای خشکاندن منابع تأمین مالی تروریسم و جلوگیری از پیامدهای ویران کننده آن بر امنیت و ثبات ملت‌ها، همکاری و همراهی کنند.

محکومیت اقدام تروریستی از سوی حماس

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس»، حمله تروریستی روز گذشته در شیراز را به شدت محکوم کرد.

حماس

جنبش حماس با صدور بیانیه‌ای شهادت و مجروح شدن ده‌ها نفر از مردم ایران در این حمله تروریستی را به رهبر معظم انقلاب، ملت ایران و خانواده‌های شهدا خالصانه تسلیت گفت و برای قربانیان از درگاه خداوند طلب رحمت و مغفرت و برای مجروحان طلب شفای عاجل کرد.

محکومیت از سوی جمهوری آذربایجان 

وزارت امور خارجه کشور آذربایجان هم حمله تروریستی گروه داعش به زائران مرقد مطهر احمد بن موسی(ع) را در شهر شیراز محکوم کرد.

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان روز پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای که در خبرگزاری آذرتاج منتشر شد، حمله تروریستی داعش به زائران مرقد مطهر احمد بن موسی(ع) در شهر شیراز را محکوم کرد.

در بیانیه وزارت خارجه آذربایجان آمده است: ما حمله تروریستی در حرم شاهچراغ شیراز را محکوم می‌کنیم و از صمیم قلب به خانواده‌های قربانیان تسلیت می‌گوییم و برای مجروحان آرزوی شفای عاجل داریم.

این وزارتخانه در حساب توئیتری خود نوشت: آذربایجان به عنوان کشوری که با تروریسم مواجه شده است، تمام اشکال و مظاهر آن را به شدت محکوم می‌کند.

محکومیت اقدام تروریستی از سوی ارمنستان

وزیر امور خارجه ارمنستان نیز با صدور پیام شهادت چند تن از شهروندان ایران در پی حمله تروریستی در حرم مطهر شاهچراغ را به مردم و دولت ایران تسلیت گفت.

«آرارات میرزویان» در پیام خود که در توئیتری منتشر کرد، افزود: تسلیت و همدردی صمیمانه خود را به مردم و دولت ایران در پی حمله تروریستی در حرم شاهچراغ در شهر شیراز که منجر به فقدان ناگوار انسان‌های بی‌گناه شد، اعلام می‌کنیم. برای مجروحان آروزی شفای عاجل داریم.

تاکنون از سوی کشورهای اروپایی که همواره خود را مدافع حقوق بشر معرفی و در کنار آن از تروریست‌ها و به خصوص گروهک منافقین حمایت می‌کنند، فقط فنلاند اقدام به محکومیت این اقدام تروریستی کرده و مابقی تاکنون سکوت اختیار کرده‌اند.

رسانه‌های فرانسوی امروز در ارتباط با این اقدام تروریستی فقط به انتشار اخبار رسمی منتشره از سوی رسانه‌های ایرانی پرداختند و در این خبرها نیز مانند دولت‌های اروپایی هیچ واکنشی نسبت به شهادت و مجروح شدن جمعی از هموطنان ایرانی از جمله دو کودک و یک زن نشان ندادند.   

کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2021 www.‎NourNews.ir, All rights reserved.