نورنیوز

www.NourNews.ir

شناسه خبر : 109127 چهارشنبه 30 شهریور 1401 12:33

اردوغان: مذاکرات برای حل مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران هر چه سریع‌تر دنبال شود

رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی خود در سازمان ملل درباره روند مذاکرات هسته‌ای با ایران گفت: مذاکرات برای حل مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران از طریق دیپلماسی و گفتگو هرچه سریع‌تر باید عملی شود.

نورنیوز - گروه بین‌الملل: «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک درباره جنگ روسیه و اوکراین گفت: ما به تلاش‌های خود برای پایان دادن به جنگی که در روزهای گذشته دوباره شعله‌ور شده است، بر اساس تمامیت ارضی و استقلال اوکراین ادامه خواهیم داد. در این جنگ، روسیه و اوکراین باید با هم یک راه‌حل دیپلماتیک معقول، عادلانه و عملی پیدا کنند. به هر دو طرف جنگ اجازه خروج شرافتمندانه از بحران داده شود.

اردوغان با اشاره به توافق‌نامه استانبول گفت: در حفظ عرضه غلات از اهمیت حیاتی برخوردار است، یکی از بزرگترین دستاوردهای سازمان ملل در سال‌های اخیر است.

رئیس جمهور به حمایت آمریکا از گروه پ‌ک‌ک در شمال سوریه اشاره کرده و گفت: از کسانی که با حیله‌گری‌هایی مانند تغییر نام سعی در مشروعیت بخشیدن به پ‌ک‌ک دارند، می‌خواهیم هر چه زودتر از تسلیح و حمایت از تروریست‌ها دست بردارند.

او در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص بحران قفقاز اظهار کرد: ما معتقدیم که امکان امضای توافقنامه صلح جامع بین دو کشور آذربایجان و ارمنستان در اسرع وقت وجود دارد.

رئیس جمهور ترکیه در خصوص فلسطین نیز گفت: هیچ امکانی جز تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی برای راه حل عادلانه، دائمی و جامع وجود ندارد.

او  همچنین در خصوص اقدامات این کشور در اشغال شمال سوریه و شهرک سازی در این مناطق برای جایگزینی سوری های طرفدار ترکیه و تغییرات قومیتی در آن، اظهار کرد: انتظار ما این است همه در مورد پروژه شهرک سازی که در سوریه اجرا خواهیم کرد، تلاش لازم را انجام و همبستگی نشان دهند.

اردوغان همچنین درباره روند مذاکرات هسته‌ای با ایران گفت: مذاکرات برای حل مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران از طریق دیپلماسی و گفتگو هر چه سریع‌تر باید عملی شود.

رئیس جمهور ترکیه در بخش دیگری از سخنان خود به تنش های اخیر شکل گرفته بین یونان و ترکیه اشاره کرده و اظهار کرد: کسانی که در منطقه به‌دنبال قدرت نمایی هستند، با سطح سیاسی و نظامی که هرگز با کشور ما برابری نمی‌کند، خود را مضحک جلوه می‌دهند. او با دعوت از یونان برای پرهیز از سیاست تنش و تحریک گفت: به فراخوان ما برای همکاری و همبستگی گوش فرا دهید.

اردوغان با تأکید بر نقش کلیدی گفتگو و دیپلماسی در حل بحران‌ها گفت: در روند توافق‌نامه غلات اعتماد کسانی که از جامعه بین‌المللی در سراسر جهان کمک می‌گیرند به سازمان ملل متحد تجدید شد. توافقنامه استانبول همچنین ثابت کرد که مذاکرات در مورد مسائل مهم برای طرفین دستاور به همراه دارد.

اردوغان گفت: ضروری است که سازمان ملل را به عنوان سازمانی که بتواند راه حل‌هایی برای نظم جهانی عادلانه‌تر ارائه دهد پیکربندی کنیم.

کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2021 www.‎NourNews.ir, All rights reserved.