نورنیوز

www.NourNews.ir

شناسه خبر : 103090 شنبه 5 شهریور 1401 22:21

موسوی: از روند گفتگوها و ابتکارات صلح میان آذربایجان و ارمنستان حمایت می‌کنیم

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بازدید از آخرین تحولات پس از جنگ دوم قره‌باغ از شهرهای آزاد شده اظهار کرد: از روند گفتگوها و ابتکارات صلح میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان حمایت می کنیم اما اصل بر این است که کشورهای مختلف در گفتگوهای دو جانبه، منطقه ای و ... منافع خود را در تضاد با منافع سایر کشورها تعریف نکنند.

نورنیوز - گروه سیاست: حدود ۱۶۰ نفر از سفرای مقیم، غیر مقیم، وابستگان نظامی و نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی مستقر در باکو امروز به منظور آشنایی نزدیک با آخرین تحولات پس از جنگ دوم قره‌باغ از شهرهای آزاد شده فضولی، شوشا و کریدور لاچین (مسیر دسترسی ارمنستان به خانکندی - مرکز قره‌باغ) بازدید کردند.

در این بازدید که سفیر و وابسته نظامی سفارت کشورمان در جمهوری آذربایجان نیز حضور داشتند، «حکمت حاجی‌اف» دستیار رئیس جمهور آذربایجان در امور سیاست خارجی و نمایندگان ویژه رئیس جمهور این کشور در مناطق ویژه قره‌باغ آخرین تحولات گفتگوهای سیاسی برای دستیابی به صلح پایدار با ارمنستان، رفع انسداد مسیرهای ترانزیتی، مین زدایی، بازسازی و ... را تشریح کردند.

در حاشیه این بازدید سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمع خبرنگاران  و در پاسخ به سوالات آنها ضمن ابراز خرسندی مجدد از آزادی مناطق اشغالی در قره‌باغ و اجرای بیانیه سه‌جانبه ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰، تأکید کرد: حدود ۳۰ سال خاک ایران مسیر اصلی ترانزیتی برادران مان برای رفت و آمد و اتصال سرزمین اصلی آذربایجان به جمهوری خودمختار نخجوان بوده و این مسیر که مورد قدردانی مقامات جمهوری آذربایجان قرار دارد همچنان به عنوان مسیر اصلی در دسترس برادران و خواهران ما در سرزمین اصلی و جمهوری خودمختار نخجوان است.

او افزود: ما واقعیات جدید منطقه را درک می کنیم اما معتقدیم هر طرح منطقه‌ای باید با در نظر داشتن این واقعیات باشد و بهتر است کشورهای منطقه در قالب پلتفرم ۳+۳ همه مسائل را مطرح و حل کنند.

سید عباس موسوی در عین حال از گفتگوها و ابتکارات جاری صلح میان جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان حمایت کرد و افزود: یکی از اصول اساسی در روابط بین الملل این است که در گفتگوهای دو جانبه، منطقه‌ای و ... کشورهای مختلف منافع خود را در تضاد با منافع سایر کشورها تعریف نکنند.

کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2021 www.‎NourNews.ir, All rights reserved.