نورنیوز

www.NourNews.ir

شناسه خبر : 102732 جمعه 28 مرداد 1401 20:26
در مراسم کلنگ‌ مرکز گردشگری جهادی «جنتا»؛

سیدحسن نصرالله: ما بر ضرورت ادامه تلاش‌ها برای تشکیل دولت در لبنان تأکید می‌کنیم

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان به صورت ویدئو کنفرانس در مراسم کلنگ زنی مرکز گردشگری جهادی «جنتا» سخنرانی کرد.

نورنیوز - گروه بین‌الملل: «سید حسن نصرالله»، دبیرکل حزب‌الله لبنان در ابتدای سخنرانی خود، ضمن خوشامدگویی به حاضران، درگذشت «فوزیه حمزه» مادر «احمد قصیر» را تسلیت گفت. او همچنین شهادت «ابراهیم نابلسی» و همرزمان شهیدش را تسلیت گفت.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه گفت: سال‌هاست که ما به اجرای یک جاذبه گردشگری جهادی در بقاع فکر می کنیم. درباره ایجاد این مرکز در بقاع بحثی نبود زیرا این کمترین کار درقبال تاریخ و جانفشانی ساکنان این منطقه است اما بحث همیشه این بود که کجا احداث شود؟ این موضوع زمان زیادی نبرد و مکان آن پیدا شد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان تأکید کرد: در سال ۱۹۸۲ به دنبال یورش اسرائیل احتمال قوی درباره اینکه این حمله به کل مناطق لبنان و محاصره دمشق باشد، وجود داشت. در آن روزها امام خمینی (ره) تصمیم تاریخی بزرگی گرفت و نیروهای پیشاهنگ را به سوریه اعزام کرد. حضور اساسی در منطقه الزبدانی بود و از آنجا تصمیم گرفته شد که به منطقه جنتا وارد شوند و این اولین منطقه‌ای بود که برادران سپاه به آن رسیدند و این همان منطقه‌ای که ما جشن مان را برپا داشته‌ایم.

نصرالله افزود: این اردوگاه میزبان اولین دوره بود و اولین کسانی که در این دوره وارد شدند سید شهیدان مقاومت سید عباس موسوی به همراه برخی از برادران بودند. دوره نخست تمام شد و مرکز جنتا معروف شد و مشتاق برای پیوستن به آن اشتیاق ورزیدند. اینجا اولین مرکز آموزش مقاومت اسلامی در لبنان و اولین دوره نظامی فارغ التحصیلان رزمندگان مقاومت اسلامی است. مرکز جنتا توسعه پیدا کرد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: ساکنان این مرکز به علت حملات اسرائیل دچار رنج شدند اما شمار زیادی از ساکنان به این مرکز ملحق شدند. در جریان حملات رژیم صهیونیستی خون ایرانی با خون لبنان در هم آمیخت. بسیاری از کسانی که به این مرکز نظامی پیوستند به شهادت رسیدند و بسیاری دیگر همچنان منتظر شهادت هستند. این مکان مرکز آموزش نظامی بود اما در واقع سرزمین دعا و توسل و آمادگی بود. به یاد دارم که که چگونه برادران چگونه با یکدیگر وداع می کردند. هنگامی که مجالس عزا در این اردوگاه برپا می شد، اشک‌ها برای امام حسین (ع) جاری شد و مردان خدا از اینجا معجزه آفریدند.

او تصریح کرد: در مراکز آموزش نظامی جنتا مردان خدا حضور و پرورش یافتند که قلوب آنها آکنده از ایمان و احساس مسئولیت بود. این مکانی معنونی در روند مقاومت است. اما امیدوار به یادآوری خاطرات اردوگاه‌های آموزشی در کل جنتا هستیم. امیدواریم که در این مکان جاذبه گردشگری خاطرات این اردواگاه‌ها زنده بماند. به یاد دارم که در شرایط سخت چگونه مردمانی ایثار می کردند و هر آنچه داشتند ایثار می کردند.

نصرالله تأکید کرد: این مرکز باید حافظه و به یادآورنده آزاد سازی دوم و نیز هر آنچه مقاومت به آن رسیده است، باشد. ما از سال‌ها اراضی در اطراف اردوگاه آموزشی  را خریداری کردیم و انشاءالله این مرکز بر اساس اصول قانونی احداث خواهد شد.

نصرالله در ادامه با اشاره به اقدام ضدصهیونیستی ورزشکار لبنانی و حاضر نشدن در رویارویی با حریفی از رژیم صهیونیستی این موضع را مورد تمجید قرار داد و موضع شربل ابوضاهر در ابوظبی را عنوانی از عناوین مقاومت برشمرد.

او این موضع ورزشکار لبنانی را مایه مباهات و سربلندی دانست.

درباره بحث دلار گمرکی هم گفت: قبل از هرگونه تصمیمی باید جوانب این تصمیم بررسی و سنجیده شود.

سید حسن نصرالله درباره روند تشکیل دولت لبنان هم تصریح کرد: ما بر ضرورت ادامه تلاش‌ها برای تشکیل دولت در لبنان تأکید می‌کنیم.

سید مقاومت در ادامه گفت: وظیفه‌ام بود که در میان شما باشم اما شرایط مانع از آن شد. اولی ترین برای قرار دادن سنگ بنای این مرکز برادر بزرگ و عزیز سید ابوهشام الموسوی است و از او می‌خواهم که این کار را انجام دهد.

کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2021 www.‎NourNews.ir, All rights reserved.