نورنیوز

www.NourNews.ir

شناسه خبر : 100259 شنبه 18 تیر 1401 12:13

خشم عمومی از اظهارات یک آتش بیار

صحبت های نسجیده ، افترا آمیز و مجرمانه حسن عباسی در رابطه با فوتبالیست ها ، موجی از واکنش ها را در بین جامعه فوتبال و ورزش دامن زده است .

سایر رسانه‌ها: اظهاراتی بی مسئولانه و تفرقه آمیز که هیچ مسلمانی اجازه نمی دهد بی پرده آن را در رابطه با برادر مسلمانش بر زبان بیاورد .حسن عباسی از نظریه پردازان و سخنرانان اصولگرا که همیشه ویدئوهای پر حاشیه و سخنرانی های جنجالی را خطاب به چهره ها در دانشگاه ها ایراد می کند، حالا در جدیدترین سخنرانی اش در دانشگاه علامه طباطبایی دوباره علیه فوتبالیست ها موضع گرفته است.
او درباره فوتبالیست ها می گوید که آن ها بالاترین درآمد را داشته و همیشه هم ناراضی هستند، اما هیچ کدامشان لیاقت ندارند که شهید شوند. او می گوید: «فوتبالیست مصلح اجتماعی نداریم.» او درادامه نیز با اشاره به فوتبالیست هایی که زنانشان محجبه هستند با تمسخر گفت کسی که دیندار باشد سراغ فوتبال نمی رود. حسن عباسی در حالی فوتبالیست‌ ها را به بی‌ دینی متهم می کند که شهید مهدی رضایی مجد کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال جوانان ایران در زمره شهدای والا مقام دوران دفاع مقدس به حساب می آید .
به هر روی ، سخنان بی اساس عباسی باعث حواشی زیادی در فضای مجازی شده و واکنش های تند اهالی فوتبال و بازیکنان فوتبال را به همراه داشته است ، ضمن آنکه فعالان عرصه ورزش نیز این ادبیات را سخیف و قابل پیگرد حقوقی دانسته اند .

مهندس سعید فائقی که از جمله مدیران شناخته شده ورزش ایران است، در گفت‌و‌گو با «‌آرمان امروز»، این نوع ادبیات و موضع گیری علیه جامعه فوتبال را سئوال برانگیز و تفرقه آمیز خواند و گفت : از سوی پیامبر گرامی اسلام به جد توصیه شده که یک مسلمان نباید به سادگی با آبروی برادر دینی خود بازی کرده و به آن خدشه وارد کند و برای من سوال برانگیزاست که آقای عباسی چگونه به خود اجازه می دهد به سادگی به فوتبالیست ها تهمت و افترا وارد کرده و با آبروی آنان بازی کند .
معاون اسبق سازمان تربیت بدنی افزود : بی شک جامعه فوتبال ایران قابل احترام بوده و نمی توان نقش این عزیزان را در موفقیت های ملی و میادین ورزشی دنیا نادیده گرفت و به آنان بدون سند و مدرک تهمت و اتهام زد .
وی در عین حال گفت : آیا پیروزی بزرگ تیم ملی فوتبال ایران بر امریکا در جام جهانی 98 فرانسه توسط آقایان به فراموشی سپرده شده است؟پیروزی ارزشمندی که دربازگشت تیم از مسابقات با تقدیر رهبرمعطم انقلاب مواجه شد و حضرت آقا اعضای تیم ملی را مورد تفقد قرار دادند . حال سوال این است کدام رشته ای تا این حد می تواند مردم را به وجد آورده و به همدلی و وفاق ملی دامن بزند ؟ حضور متوالی در چند دوره جام جهانی فوتبال همه نشان از عزم بالای فوتبالیست ها درخوشحال کردن دل مردم دارد و اصلا منطقی نیست در فاصله چند ماه به رقابت های جام جهانی قطر، ناعادلانه این هجمه به جامعه فوتبال صورت گیرد .
مهندس فائقی همچنین با اشاره به اینکه اگرخلافی صورت گیرد ، مرجع رسیدگی به آن قوه قضائیه است ، افزود: وقتی شاهد پرونده ای از فساد و خلافی از سوی فوتبالیست ها نیستیم ، چرا یک نفر باید به خود اجازه دهد به جامعه شریف فوتبال اتهام وارد کند . بی شک این کار به لحاظ شرعی و قانونی قابل پیگیری است و قوه قضائیه باید جلوی این مساله بایستد و اجازه ندهد عده ای بدون داشتن مدرک و سندی به جامعه فوتبال تهمت بزنند.
وی اضافه کرد : انصاف نیست وقتی از موضوعی خبر نداریم با آبروی جامعه فوتبال بازی کنیم . خود من در سال 56 که چند روزی در اوین زندانی بودم ، شاهد حضور 30 ، 40 ورزشکار و فوتبالیست زندانی بودم که جرم شان این بود اعلامیه های حضرت امام (ره) را به هنگامه بازگشت از رقابت های جهانی به ایران آورده اند . از سوی دیگر اینکه گفته شود فوتبالیست ها لیاقت شهیدشدن ندارند نیز از آن حرف های سوال برانگیز وغیرمنطقی است که باید گفت گوینده آن درک و اطلاع درستی از حقایق فوتبال و جامعه ورزش ندارد .آیا ایشان اسم شهید مهدی رضایی مجد کاپیتان اسبق تیم ملی جوانان را شنیده است که در دهه 60 عازم جبهه شد تا از کیان ایران اسلامی دفاع کند ؟ آیا شهدای فوتبالیست در روستای چوار ایلام نیز باید نادیده گرفته شوند . فکر می کنم در اظهار نظرها باید حرمت کلام را نگه داشت و بعنوان یک مسلمان عدل و انصاف را محفوظ داریم تا حرمت آزادی بیان پاس داشته شود .
فائقی در پایان گفت : بعنوان کسی که سالها با جامعه ورزش و فوتبال دمخور بوده ام شهادت می دهم که جامعه فوتبال ،جامعه دیندار و معتقد به ارزشهای عرفی و دینی کشور است . برای نمونه هم باید به محمد مایلی کهن کاپیتان و سرمربی سابق تیم ملی اشاره کنم که دینداری و مقید بودنش به ارزش ها نیز به قبل از انقلاب بر می گردد. در یک کلام باید بگویم جامعه فوتبال ایران عضوی از جامعه ایران هستند و نباید با فاصله گذاری آنان را از مردم جدا کرد .    
اما صحبت های عباسی ، موجی از واکنش‌ها را در بین فوتبالیست ها دامن زده است . جدا از علی کریمی ،جواد کاظمیان و امید عالیشاه و ... که به سختی علیه اظهارات حسن عباسی موضع گرفته اند ، شاید در اینجا باید به بیانیه محمد انصاری بازیکن سابق پرسپولیس و تیم ملی اشاره کنیم که مستدل و منطقی به عباسی پاسخ داده است. متن بیانیه انصاری به قرار ذیل است :   
به‌نام خدای مهربانی ها
برادر گرامی
جناب آقای دکتر عباسی
سلام و درود بر شما
اظهار نظر شتابزده شما در مورد فرزندان فدائی این ملت عزیز ، فوتبالیست‌ها ، خیلی تعجب برانگیزبود !
برادرعزیز !
تصور ما از شخصیت شما ، یک انقلابی دلسوز، استاد دانشگاه ، تحلیلگر آگاه و ولایتمداری متدین است،... این باور را ویران نکنید !
به موجب اصول و موازین شرعی و همچنین قوانین و مقررات کشور، نه شما و نه هیچکس دیگری حق ندارد در مورد قشر خاصی از مردم ، بصورت کلی و عمومی ، بدون در دست داشتن ادلّه محکمه پسند و منطقی ، حکم کلی صادر کرده ، دیگران را پرخور معرفی کند ! آنان را غرغرو و ثروت‌ اندوز بنامد ! آنانرا فاقد لیاقت و در جبهه غیر مصلحین اجتماعی بپندارد ! و حتی به خود اجازه دهد که در مورد حریم خصوصی و خانوادگی افراد نیز نظریه پردازی کند !
‏‏ما لکم ! کیف تحکمون ؟ !
اگر چه ماهیت بسیاری از ادعاهای غیر منصفانه جنابعالی ، مجرمانه و قابل پیگیری است ، اما برای اینکه بیش از پیش برای شما ثابت شود که در قضاوت خویش در مورد فوتبالیست‌ها ، سخت در اشتباه بوده اید ، بعنوان یکی از جوانان کشور ، یکی از فدائیان این ملت بزرگ ، یکی از دوستداران شهیدان پر افتخار و یکی از همان فوتبالیست‌هایی که به انقلاب و سرزمین خود عشق می ورزد ، به نصیحت و تذکر به شما بسنده می کنم تا به اندرز و رهنمود حکیمانه قرآن عمل کرده باشم که می‌فرماید :
( فذکّر ، ان نفعت الذکری )
آقای دکتر
در افکار و الفاظ خود تجدید نظر کنید ، .....
صادقانه عرض می کنم که ما خیر شما و عاقبت به خیری شما را می خواهیم،.....
ما تمایل داریم بیشتر شاهد غریو کوبنده و تحلیل‌های مستدل شما در راستای رسوا کردن دشمنان انقلاب اسلامی و دسیسه ها و توطئه های بدخواهان باشیم ، نه در جهت کوبیدن فرزندان و ورزشکار این کشور!
از این رو امیدوارم لااقل دقایقی از وقت خود را به بازخوانی دیدگاه رهبر انقلاب در تاریخ 24 تیرماه سال 1397 که تیم ملی فوتبال کشورمان را قابل الگو برداری توسط دیگران معرفی کردند، اختصاص دهید.
‏با آرزوی عاقبت بخیری
محمد انصاری
بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران
15 تیرماه سال 1401

کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2021 www.‎NourNews.ir, All rights reserved.