نورنیوز گزارش می دهد؛

چرا چین ارزش یوآن را کاهش داد ؟/ حمایت گرایی پکن در برابر حمایت گرایی ترامپ

کاهش خودخواسته و ارادی ارزش یوآن توسط حکومت چین از یک سو و اعلام رسمی این کشور مبنی بر توقف واردات محصولات کشاورزی از آمریکا، هر دو شوک سختی را به دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده وارد ساخته است.

پکن

نورنیوزگروه اقتصادی: در حالی که به رغم افزایش فشارهای تجاری آمریکا بر چین، صادرات پکن در ماه جولای (تیر ماه) بیش از 3 درصد افزایش یافته است، دونالد ترامپ نسبت به تاثیر منفی اقدامات اخیر پکن بر اقتصاد آمریکا( خصوصا در حوزه کشاورزی ) نگران است. این نگرانی، هم جنبه اقتصادی و هم جنبه انتخاباتی دارد.

توقف واردات محصولات کشاورزی آمریکا از سوی چین به طور طبیعی آرای ترامپ را در ایالاتی که اقتصاد آنها مبتنی بر کشاورزی است کاهش می دهد. یکی از این ایالات، تگزاس است که به آشیانه جمهوریخواهان معروف است. آخرین نظرسنجی های صورت گرفته در این ایالت نشان می دهد که جو بایدن نامزد احتمالی دموکراتها در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 با اختلاف 2 درصد در نظرسنجی ایالتی تگزاس نسبت به ترامپ پیش افتاده است.

از آنجا که تگزاس با 38 امتیاز الکترال، دومین ایالت پراهمیت انتخاباتی آمریکا محسوب می شود، شکست ترامپ در این ایالت معنایی به جز شکست نهایی وی در انتخابات نخواهد داشت.

از سوی دیگر، چین با کاهش خودخواسته ارزش یوآن، کماکان خود را به عنوان کشوری جذاب برای صادرکنندگان آمریکایی مطرح کرده است. کاهش ارزش یوان در برابر دلار آمریکا، در هدایت مناقشه واشنگتن و پکن به سود اهداف افتصادی چین بی تاثیر نبوده است. دستکاری نرخ ارز، یکی از سیاست‌های جنجالی و موثر کشورها برای مواجهه با رقبای اقتصادی خود محسوب می شود. این اقدام هم اکنون از سوی چین انجام شده است.

با این حال اقدام پکن، نماد و مصداق نوعی پاتک اقتصادی به دولت ترامپ است. دلیل این مسئله کاملا مشخص است: نخست اینکه اقدام چین در کاهش ارزش پول ملی (یوان) در برابر دلار، یکی از روش‌های حمایت گرایانه در حوزه اقتصاد داخلی و بین المللی محسوب می شود. چین با استناد به یکی از روش‌های مهم حمایت گرایانه در حوزه اقتصاد، پاسخ حمایت گرایی دونالد ترامپ را به خوبی داده است. چینی ها با استناد به یکی از اصول سیاستهای اقتصادی حمایت گرایانه، پاسخ سختی به کاخ سفید داده اند.

رئیس جمهور آمریکا و همراهانش به خوبی می دانند که خروج از این بن بست اقتصادی، خصوصا تا انتخابات ریاست جمهوری سال آینده بسیار دشوار خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *