اختصاصی نورنیوز:

پایان بحران تعطیلی دولت در لبنان/در جلسه پنج جانبه کاخ بعبدا چه گذشت؟

سرانجام پس از گذشت ۴۰ روز از حادثه جبل لبنان، بحران تعطیلی دولت در لبنان با آشتی روسای احزب سوسیال ترقی خواه و دموکرات این کشور خاتمه پیدا کرد.

لبنان

نورنیوزگروه بین الملل: متعاقب 40 روز بحران سیاسی، پرونده قبرشمون – البساتین با آشتی میان ولید جنبلاط، رئیس حزب سوسیال ترقی خواه لبنان و طلال ارسلان، رئیس حزب دموکرات این کشور مختومه اعلام شد و همراه با آن بحران دولت نیز که از زمان وقوع این حادثه به حالت تعطیلی درآمده بود، در حضور میشل عون، رئیس جمهوری لبنان و نبیه بری، رئیس پارلمان و سعد حریری، نخست وزیر این کشور به پایان رسید.

حریری در بیانیه ای   پیرامون  این دیدار پنج‌جانبه در بیانیه‌ای اعلام کرد:

” با نظارت رئیس جمهوری و حضور رئیس پارلمان و نخست وزیر نشست آشتی میان جنبلاط و ارسلان برگزار شد و حاضران حادثه‌ای که در قبرشمون – البساتین رخ داد، محکوم کردند . پس از انجام تحقیقات توسط دستگاه قضایی نظامی، دولت تصمیم مناسب را درباره این حادثه اتخاذ می‌کند. “

حریری قبل از سفر به واشنگتن، اعضای دولت را به جلسه در کاخ بعبدا دعوت کرد و جلسه ساعت 11 روز شنبه برگزارشد ..حریری گفت از اکنون به بعد صفحه جدیدی باز خواهد شد و همگی برای منافع لبنان همکاری خواهیم کرد.

پس از برگزاری این نشست ، عباس ابراهیم فرمانده امن العام دیدار هایی با نمایندگان حزب سوسیالیست پیشرو و حزب دمکراتیک لبنان برگزار خواهد کرد تا افرادی که در تیراندازی در حادثه جبل شرکت کردند به نیروهای امن العام تسلیم و سپس  پرونده آنها به دادگاه نظامی برای( ادامه تحقیق)  ارسال  شود. دو حزب سوسیالیست پیشرو و دمکراتیک بر اساس این توافق قرار است از ادعای شخصی علیه یکدیگر بگذرند و تشخیص نهایی را به نهاد قضایی لبنان بسپارند. 

لازم به ذکر است که تمام این میانجیگری ها برای حل پرونده جبل، بدون هیچ تماسی با جبران باسیل رئیس جریان آزاد ملی برگزار شد .در این خصوص  تمام تماس‌ها با  شخص رئیس‌جمهور( میشل عون )  انجام شد.

بدون شک بزرگترین طرف بازنده در این توافق حزب قوات لبنانی  است که برای آنها ادامه بحران بین رئیس‌جمهور ،گروه نخست‌وزیر و حزب سوسیالیست پیشرو نفع زیادی داشت. 

در هر حال پس از برگزای نشست پنج جانبه ، پرونده حادثه جبل لبنان  به‌صورت کلی به مؤسسات سیاسی و امنیتی و قضایی لبنان سپرده شد. نبیه بری دستاوردهی این جلسه را بسیار مهم اعلام کرد و جنبلاط نیز در این فضای حاکم در این نشست‌ را  رضایت بخش دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *