منتظری در گفتگو با نورنیوز:

هدف آمریکا از احیای داعش، ناامنی در منطقه و تضعیف اروپا است

یک کارشناس مسائل منطقه گفت: آمریکا با احیای داعش در سوریه دو هدف عمده دارد، هم در پی ایجاد آشوب، ناامنی و افزایش تنش ها در منطقه است و هم به دنبال تضعیف شرایط امنیتی و اقتصادی کشورهای اروپایی است.

آمریکا داعش

علی منتظری کارشناس مسائل منطقه در گفتگو با خبرنگار نورنیوز، درخصوص اهداف آمریکا در احیای مجدد گروه تروریستی داعش به واسطه عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، اظهار داشت: باید به این موضوع توجه کنیم که از جمله سیاست های آمریکا در قبال کشورهای منطقه، ایجاد آشوب، ناامنی، درگیر کردن کشور ها با یکدیگر و فراهم آوردن شرایط لازم جهت امنیت رژیم صهیونیستی در منطقه بوده و خواهد بود.

وی گفت: پیش از آغاز عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، سران دو کشور ایران و روسیه به عنوان دیگر اعضای گفتگوهای آستانه، از این اقدام ترکیه ابراز نگرانی کرده و در خصوص خطر احیای مجدد گروه تروریستی داعش در سوریه هشدار داده بودند.

منتظری ادامه داد: از طرف دیگر اقدام اخیر ترکیه، بر خلاف توافقات صورت گرفته در گفتگوهای آستانه میان سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در خصوص دست یابی سوریه به صلح، ثبات و امنیت است.

این کارشناس مسائل منطقه بیان کرد: بنابراین هر یک از این سه عضو اگر بخواهند برخلاف روند گفتگوهای آستانه که نتیجه آن دستیابی سوریه به ثبات سیاسی و امنیتی بوده اقدامی انجام دهند، قطعاً در روند مبارزه با تروریست ها و دست یابی سوریه به صلح، ثبات و آغاز دوران بازسازی در آن کشور اخلال بوجود خواهد آمد.

وی با بیان اینکه آمریکا از موضوع داعش از همان ابتدا به عنوان ابزار فشاری در قبال اروپایی ها استفاده می کرد، تصریح کرد: به تعبیر دیگر یکی از اهداف مشخص آمریکا از برنامه ریزی جهت احیای مجدد داعش در سوریه، ایجاد هرج و مرج، ناامنی و آشوب در میان کشورهای منطقه و درگیر کردن آنها با یکدیگر و از طرف دیگر انتقال ناامنی و موج جدیدی از پناهندگان و آواره های کشورهای منطقه به سمت کشورهای اروپایی است.

منتظری گفت: در واقع آمریکا با احیای گروه تروریستی و افراط گرای داعش دو هدف عمده دارد، هم در پی ایجاد آشوب، ناامنی و افزایش تنش ها در منطقه است و هم به دنبال تضعیف شرایط امنیتی و اقتصادی کشورهای اروپایی است.

این کارشناس مسائل منطقه در پایان خاطرنشان کرد: هر چند که نیروهای داعشی فرار کرده از از زندان‌های تحت نظارت کردهای سوریه و آمریکا نمی‌توانند تهدیدی علیه امنیت نیرو های سازماندهی شده توسط ایران روسیه سوریه به حساب آیند اما به هر حال نباید از برنامه و نقشه دشمن هم غافل ماند و اقدامات آنها را در سنگ اندازی در فرآیند ایجاد و استقرار ثبات سیاسی در سوریه نادیده گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *