نورنیوز بررسی کرد؛

چرا فیلم مصری «گذرگاه» رسانه های صهیونیستی را به واکنش واداشته است؟

فیلم مصری گذرگاه روایتگر دوره زمانی بعد از شکست اعراب در جنگ 1967 تا سال 1973 است و ارتش اسراییل را ارتشی سادیسمی برای مخاطب معرفی می کند.

نورنیوز ـ گروه فرهنگ و جامعه: تولید و اکران فیلمی به نام «گذرگاه» (الممر) در مصر به کارگردانی «شریف عرفه» که داستان آن علیه ارتش رژیم صهیونیستی است، با توجه به نوع رابطه ژنرال السیسی و اسراییل، رسانه های این رژیم را به واکنش واداشته است.

نویسنده یکی از نشریات صهیونیستی درباره این فیلم نوشته است: «این فیلم برای چه کسی ساخته شده است؟ واضح است که نسل قدیم در مصر چگونگی پایان یافتن جنگ اکتبر سال ۱۹۷۳ را روایت می کنند اما نسل کوچکی که السیسی می خواهد گشایش به روی اسراییل را برای آن ها به تصویر بکشد با ساخت فیلم گذرگاه در نظر دارد تصویری مشوش از نظامیان اسراییلی ارائه کند که در آن نظامیان اسراییلی در خلال جنگ یاد شده اسرای مصری را به قتل رسانده اند و پایگاههای ارتش مصر را منفجر کرده اند.»

این در حالی است که فیلم مذکور می خواهد بگوید که سربازان مصری همچنان آماده هستند تا زندگی خود را برای وطن قربانی کنند و با قاتلان و متجاوزان صهیونیست مبارزه کنند.

فیلم مصری گذرگاه روایتگر دوره زمانی بعد از شکست اعراب در جنگ ۱۹۶۷ تا سال ۱۹۷۳ است و ارتش اسراییل را ارتشی سادیسمی برای مخاطب معرفی می کند.

این فیلم از بودجه مالی بسیار سنگینی برخوردار بوده، به گونه ای که از این حیث در تاریخ سینمای مصر نظیر ندارد. سازندگان فیلم بیش از ۶ میلیون دلار برای ساخت آن هزینه کرده اند که بیشتر آن تنها دو هفته پس از اکران عمومی آن بازگشته و شمار زیادی از مصریها همچنان برای دیدن این فیلم در برابر سینماهای مصر صف کشیده اند.

فیلم گذرگاه علاوه بر مصر تاکنون در کشورهای لبنان، اردن، امارات و عربستان به اکران در آمده و قرار است در اروپا، کانادا و آمریکا نیز به نمایش در آید. علاوه بر آن شرکت هواپیمایی مصر نیز قهرمانان، کارگردان و تهیه کننده فیلم یاد شده را به طور مجانی به دور دنیا اعزام کرده است.

روزنامه صهیونیستی «یدیعونت آحارونوت» در این باره نوشته است: «کسی نمی داند چه چیزی باعث شده تا کارگردان و سناریست مشهور مصری «شریف عرفه» برای ساخت این فیلم ۵۰ سال به عقب برگردد و دوره زمانی دشمنی میان اسراییل و مصر را برای مخاطب خود به تصویر بکشد و این در حالی است که عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور کنونی مصر از نزدیکی روابط خود با بنیامین نتانیاهو سخن می گوید.»

نکته آنکه؛ به نظر می رسد این فیلم یک بیانیه برای توجیه ناتوانی ارتش مصر در مقابله با ارتش رژیم اسراییل در آن دوره تاریخی باشد و می خواهد به نوعی چهره ارتش مصر را در فضای عربی ترمیم کند. و حتی این احتمال هم وجود دارد که واکنش رسانه ای صهیونیستها بخشی از همین سناریو و در راستای تبلیغ فیلم در کشورهای عربی باشد.
هزینه انجام شده برای فیلم و مشارکت آمریکاییها در طراحی و تولید صحنه های اکشن آن، این گمانه را تقویت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *