نورنیوز گزارش می دهد :

آیا بولتون تا قبل از سال ۲۰۲۰ برکنار می شود؟/ پایان تاریخ مصرف مشاور جنجالی

جان بولتون،مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا نسبت به هر زمان دیگری در کاخ سفید منزوی تر شده است. او هم اکنون به اصلی ترین نماد شکست واشنگتن در نظام بین الملل تبدیل شده است، تا جایی که منابع آگاه از احتمال برکناری وی از قدرت تا قبل از آغاز سال 2020 خبر می دهند.

نورنیوزگروه بین الملل: ترامپ به خوبی می داند که اگر بخواهد از برکناری بولتون مشاور وی به سود اهداف انتخاباتی خود و جلب رای دهندگان مستقل استفاده کند، باید این اقدام را قبل از پایان سال ۲۰۱۹ صورت دهد زیرا در غیر این صورت اقدام ترامپ جنبه ای کاملا نمایشی و بی تاثیر پیدا خواهد کرد.

اخیرا رسانه های آمریکایی ،به انزوای شدید بولتون در آمریکا اشاره کرده اند. مقام‌های ارشد آمریکایی به روزنامه واشنگتن پست گفته اند که مخالفت بولتون با این تلاش دیپلماتیک در افغانستان خشم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا را برانگیخته است و موجب شد تا دستیاران، شورای امنیت ملی آمریکا را از گفت‌وگوهای حساس درباره این توافق دور نگه دارند. به حاشیه راندن بولتون سوالاتی را درباره نفوذ او در دولتی ایجاد کرده است که به دنبال خروج نیروهایش از افغانستان، همچنین یک توافق هسته‌ای جاه‌طلبانه با کره‌شمالی و توافق بالقوه با ایران است.

وضعیت کنونی بولتون در کاخ سفید، تا حدود زیادی شبیه به وضعیت ژنرال مک مستر ( مشاور امنیت ملی سابق ترامپ) در هفته های آخر حضور وی در قدرت است. مک مستر نیز در آن زمان عملا از تصمیم سازی های اصلی حوزه سیاست خارجی آمریکا از سوی ترامپ کنار گذاشته شده بود. در هر حال، بولتون در آینده ای نزدیک به اصلی ترین قربانی معامله پشت پرده انتخاباتی سران حزب جمهوریخواه و ترامپ تبدیل می شود. این بدترین سرنوشتی است که می تواند در انتظار مشاور امنیت ملی جنگ طلب آمریکا باشد. البته موضوع به اینجا ختم نخواهد شد! کنار گذاشته شدن بولتون از قدرت مترادف با مرگ سیاسی وی در واشنگتن خواهد بود زیرا پس از دو دوره حضور جنجالی وی در قدرت در دوران ریاست جمهوری بوش پسر و ترامپ، دیگر کمترین رئیس جمهوری حاضر است بار دیگر از وی در این عرصه استفاده کند، حتی اگر روسای جمهور بعدی آمریکا، متعلق به حزب جمهویخواه باشند.به عبارت بهتر، بولتون به نماد شکست کل حاکمیت آمریکا تبدیل شده و سران هر دو حزب سنتی آمریکا نسبت به این موضوع نگران هستند. 

هم اکنون بولتون مخالف اقدامات ترامپ در قبال موضوعات حساس بین المللی و حوزه سیاست خارجی آمریکاست. این در حالیست که ترامپ نسبت به کاهش میزان محبوبیت خود در نظرسنجی های عمومی و ایالتی به شدت حساس ترس و وحشت می کند. اگر این روند ادامه پید کند، رئیس جمهور فعلی آمریکا دیگر فرصتی برای حضور دوباره در راس معادلات سیاسی و اجرایی این کشور نخواهد داشت. ترامپ به خوبی می داند که برکنارکردن بولتون و پمپئو از قدرت، شاخصه محبوبیت وی را در حوزه سیاست خارجی تقویت خواهد کرد. این محبوبیت هم اکنون به زیر ۳۰ درصد رسیده است. ترامپ از اینکه “سیاست خارجی آمریکا” به پاشنه آشیل وی در انتخابات ریاست جمهوری آتی تبدیل شود به شدت نگران است.

با این حال جمهوریخواهان سنتی به ترامپ پیام داده اند که استمرار حضور بولتون در مسند مشاور امنیت ملی آمریکا، منجر به رویگردانی برخی جمهوریخواهان از وی شده است. موضوعی که خود را در نظرسنجی های مهم ایالات فلوریدا و تگزاس نیز نشان داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *