روایت لوموند از نتیجه انتخابات اسرائیل

روزنامه فرانسوی لوموند در تحليلي به بررسي انتخابات اسرائيل و تاثير آن بر منطقه پرداخته است.

انتخابات رژیم صهیونیستی

به گزارش نورنیوز، لوموند نوشته: «در حالی که گانتز، رقیب نتانیاهو،نخست وزیر اسرائیل، در انتخابات هفدهم سپتامبر صدرنشین شد، نتانیاهومسئول  تشکیل دولت آینده شد. هیچ یک از آن دو، گانتز با ۳۳ و نتانیاهو با۳۲ کرسی، نمی تواند ائتلاف اکثریت را در مجلس اسرائیل به دست آورد وعلت آن ناشی از خواسته های اویگدور لیبرمن است که با کسب۸ کرسی درانتخابات ، از دولت وحدت که دو حزب ارتدوکس را حذف می کند، دفاع میکند.»

لوموند در ادامه نوشت:«گانتز همان اشتباهاتی را تکرار کرد که در آوریلگذشته منجر به شکست وی شده بود. گانتز تحت فشار رئیس جمهور اسرائیلاز دولت وحدت با نخست وزیر کنونی طبق الگوی بین شیمون پرز و اسحاقشامیر در سال های ۱۹۸۴-۱۹۸۸ موافقت کرد. اگر نتانیاهو می توانست بالیبرمن آشتی کند، دوباره می توانست اکثریت  جناح راست را در اختیارداشته باشد.»

این روزنامه فرانسوی نوشت:«خودداری لیبرمن از ائتلاف با دولت گانتز یانتانیاهو، آنها را از اکثریت پارلمانی محروم کرد. حزب کمونیست یهودی عربیسه نماینده بیشتر از انتخابات آوریل به دست آورد و این ناشی از غلبهاحساس حذف اعراب اسرائیل است که یک پنجم جمعیت اسرائیل را تشکیلمی دهند و به طور مرتب از سوی نتانیاهو محکوم می شدند.»

لوموند افزود:«احتمال دارد رهبر حزب کمونیست یهودی عربی به مخالفپارلمانی دولت ائتلافی گانتز و نتانیاهو تبدیل شود.رهبر حزب کمونیست یهودیعربی قبلاً با حمایت آشکار خود از تشکیل دولت گانتز، بی طرفی احزابعربی را نقض کرد و این نخستین بار از سال ۱۹۹۲ بود.»  

این روزنامه فرانسوی نوشت:«بازی سیاسی در اسرائیل آغاز شده است. برخی آن را تصویری مبهم می بینند و عده ای دیگر تحمیل نظریات تکرارینتانیاهو از بیش از ده سال پیش تا کنون می دانند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *