نورنیوز بررسی می کند:

عبرتهای حادثه لردگان

طرح یک ادعای غیرعلمی و اثبات نشده در خصوص ابتلای اهالی یک روستا به ویروس ایدز بدلیل استفاده بهورز خانه بهداشت روستا از سرنگ الوده و متعاقب آن دستگیری وی، منجر به باورپذیری این ادعا و تحریک بیشتر مردم و تبدیل رخدادی محلی به یک تهدید منطقه ای شد.

نورنیوزگروه فرهنگ و جامعه: وقوع یک رخداد غیر منتظره در روستای چنار محمودی شهرستان لردکان به دلیل ابعاد اخلاقی و تاثیر گذاری آن بر سلامت اهالی روستا موجب شکل گیری حوادث ناخواسته در این منطقه شد.
صرف نظر از دلایل آلودگی گروهی از ساکنان روستا به ویروس ایدز که امروز ریشه های آن کاملا مشخص است،نوع مواجهه با این رخداد واجد عبرتهای مهمی است که باید مورد توجه و اهتمام جدی قرار بگیرد.
طرح یک ادعای غیرعلمی و اثبات نشده در خصوص ابتلای اهالی یک روستا به ویروس ایدز بدلیل استفاده از سرنگ الوده از سوی بهورز خانه بهداشت روستا و متعاقب آن دستگیری وی منجر به باورپذیری این ادعا و تحریک بیشتر مردم شد.
انعکاس اخبار تایید نشده از سوی رسانه های داخلی و باز نشر ادعاهای غیر موثق که به نوعی باعث افزایش بار جنایی و امنیتی موضوع شد در کنار ضعف مفرط دستگاههای رسمی مسئول اطلاع رسانی موجب گسترش احساس ترس و ابهام در مردم منطقه و متعاقب آن بروز رفتارهای هنجار شکنانه گردید.
مجموعه رخدادهای فوق که در فضایی متشتت و غیر مدیریت شده رشدو توسعه یافت، بدلیل ابعاد اجتماعی و امنیتی آن بلافاصله مورد توجه رسانه های گروهی معاند قرار گرفت به تیتر اول انها تبدیل شد.
تاثیر و تاثر فضای داخلی که مشخصات آن ذکر شد با آتش افروزی رسانه های معاند و باز نشر تحلیلها و اخبار جهت دار با کلید واژه” بررسی پرونده سرنگهای الوده به ویروس ایدز” موجب شد که یک رخداد محلی و نه حتی منطقه ای، تبدیل به سوژه ای برای بحران سازی امنیتی از سوی معاندین شود.
ورود عده‌ای فرصت‌طلب و آشوبگر به منطقه که بیشتر انها به صورت هدفمند از مناطق خارج از لردگان به این شهرستان امده بودند و اقداماتی که از سوی آنها برای ایجاد اغتشاش و تخریب اموال عمومی و… انجام شد نشان داد که عدم توجه لازم به مدیریت یک چالش محلی می تواند تهدیدات غیرقابل پیش بینی را به همراه داشته باشد ورود موثر اما دیر هنگام دستگاههای مسئول و تنظیم مواجهه با مردم نگران واشتراک مساعی منطقی برای کمک به کاهش آسیبهای روحی،روانی و جسمی افرادی که اکثریت قریب به اتفاق آنها هیچ نقشی در الوده شدن خود نداشتند موجب شد که رخداد فوق با رفع حاشیه ها به بستر اصلی خود به عنوان حادثه ای محلی بازگشته و شرایط برای مدیریت ان فراهم گردد.
اگرچه با ورود موثر اما دیرهنگام دستگاههای مسئول موضوع در مسیر عادی رسیدگی قرار گرفت لیکن حادثه لردگان و حواشی ایجاد شده پیرامون آن نشان داد که برخی مدیران سطوح مختلف حاکمیتی در کشورما با ” مدیریت نرم” به عنوان مهمترین و کارامدترین ابزار مواجهه با “رخدادهای اجتماعی” آشنایی کافی نداشته و در مواجهه غیر اصولی با رخدادهایی از این دست می توانند باعث افزایش هزینه های سیاسی و امنیتی برای کشور شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *