زارعی در گفتگو با نورنیوز:

عربستان به دنبال راهکاری برای خروج از بحران یمن و مشکلات خود در منطقه است

یک کارشناس مسائل منطقه گفت: عربستان کاملا در یک بحران خود ساخته گرفتار شده و بیش از این نمی تواند هزینه کند بنابراین به دنبال یک راهکار و برون رفت از بحران یمن و مشکلات خود در منطقه است.

عربستان

اصغر زارعی کارشناس مسائل منطقه در گفتگو با خبرنگار نورنیوز، در خصوص تغییر رویکرد عربستان سعودی نسبت به برخی مسائل منطقه ای از جمله تمایل آن رژیم برای برقراری روابط دیپلماتیک با تهران اظهار داشت: رویکرد جدیدی که از سوی مقامات سعودی در قبال مسائل منطقه در حال شکل گیری است به تحولاتی که در چند ماه اخیر رخ داده باز می گردد که در نتیجه آن، عموم حاکمان منطقه به خصوص رژیم آل سعود نسبت به آمریکا دلسرد و ناامید شدند.

این کارشناس مسائل منطقه افزود: آنها انتظار داشتند که آمریکا با جدیت و قاطعیت در برابر جمهوری اسلامی ایران و جبهه مقاومت در منطقه بایستاد، از آنها حمایت کرده و منافع متحدین خود در منطقه را تامین کند اما واشنگتن چنین اقدامی انجام نداد.

زارعی با بیان اینکه اتکای عربستان و برخی دیگر از دولت های عرب منطقه به آمریکا کاملا بی اساس و بیهوده است و آنها نمی‌توانند امنیت خود را خریداری کنند، تاکید کرد: قدرت جمهوری اسلامی ایران و جبهه مقاومت اجازه نمیدهد که متحدین آمریکا در منطقه به اهداف خود دست بایند.

وی افزود: شکست ها و ناکامی های پی در پی رژیم سعودی در سوریه، عراق، یمن، لبنان و دیگر کشورهای منطقه، آنها را به این نتیجه رساند که به اهداف مدنظر خود نرسیده اند و باید تغییری در رویکرد خودشان اتخاذ کند.

این کارشناس مسائل منطقه گفت: شکست های اخیر عربستان در در باتلاق یمن هزینه های سنگینی را بر رژیم سعودی تحمیل کرد که تداوم این شرایط برای آنها امکان پذیر نخواهد بود، لذا در محاسبات اخیر خود به این نتیجه رسیدند که بهتر است یک رویکرد دوگانه را با اتخاذ مواضعی دو پهلو داشته باشند به این ترتیب که همزمانی که تمایل دارند مسائل و مشکلات خود را حل و فصل کنند، به اصطلاح نمی خواهند کم بیاورند و همچنان بر لجاجت خود هم اصرار دارند.

وی بیان کرد: آنچه که ما در صحنه عمل مشاهده می‌کنیم نشان از این دارد که رژیم سعودی به برخی از دولت های منطقه از جمله عراق، اردن و اخیراً پاکستان برای میانجیگری فشار می‌آورد. سفرهای اخیر مقامات این کشورها به عربستان و ایران نشان از این مطلب دارد.

زارعی ادامه داد: عربستان کاملا در یک بحران خود ساخته گرفتار شده و بیش از این نمی تواند هزینه کند بنابراین به دنبال یک راهکار و برون رفت از بحران یمن و مشکلات خود در منطقه است.

این کارشناس مسائل منطقه در پایان خاطرنشان کرد: عربستان برای آن که به طور عملی نشان دهد که میخواهد مسیر اشتباه خود را اصلاح کند، باید به عنوان اولین گام، آتش بس در یمن و به رسمیت شناختن مذاکرات یمنی را در دستور کار داشته باشد، همچنین روی آوردن به دیپلماسی و ایجاد فضایی مناسب جهت همکاری های منطقه ای و تفاهم های متقابل هم از دیگر گام هایی است که سعودی باید بردارد تا شاید بتواند خود را از بحران های خود ساخته نجات دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *