نورنیوز بررسی کرد؛

سناریوی جدید آمریکایی ـ انگلیسی برای بدنام کردن نهادهای دینی در عراق

پس از تلاش های گسترده محور ضد مقاومت در اشکال مختلف، برای بر هم زدن ثبات و آرامش سیاسی شکل گرفته در عراق، ماشین جنگ روانی غرب، این بار سرمایه اجتماعی نهاد دین و دولت در عراق را نشانه گرفته تا از این رهگذر پایه های آرایش سیاسی حاکم بر عراق را متلاشی کند.

نورنیوز ـ گروه بین الملل: دولت عراق دیروز سه شنبه، فعالیت شبکه تلویزیونی «الحره» وابسته به ایالات متحده آمریکا در عراق را به مدت سه ماه ممنوع کرد.

ماجرا از آنجا آغاز شد که این شبکه با پخش برنامه‌ای با موضوع فساد مالی در نهادهای دینی عراق، سعی کرد اینگونه القاء کند که نهادهای دینی در عراق اعم از شیعه و سنی، فعالیتهای غیر شفاف اقتصادی داشته و محل هزینه وجوهات دریافتی توسط این نهادها مشخص نیست.

این در حالی است که به اذعان بسیاری از آگاهان مسائل سیاسی و اقتصادی در عراق و به استناد مدارک روشن، نهادهای دینی در این کشور به ویژه نهادهایی که مورد رجوع عموم مردم و پرداخت وجوه شرعی و نذورات آنها است، از جمله شفاف ترین مجموعه ها در امور مالی هستند و اساسا به همین دلیل است که مردم مسلمان عراق، با طیب خاطر به این مراکز رجوع می کنند.

به نظر می رسد؛ پس از تلاش های گسترده محور ضد مقاومت اعم از آمریکا، انگلیس، رژیم صهیونیستی، عربستان و امارات در اشکال مختلف، برای بر هم زدن ثبات و آرامش سیاسی شکل گرفته در عراق، ماشین جنگ روانی غرب، این بار سرمایه اجتماعی نهاد دین و دولت در عراق را نشانه گرفته تا از این رهگذر پایه های آرایش سیاسی حاکم بر عراق را که محصول انسجام گروههای سیاسی، اعتماد عمومی مردم با محوریت نهاد دین و مرجعیت است، متلاشی کند.

ساخت و پخش چنین برنامه هایی توسط یک شبکه آمریکایی و پشتیبانی دیگر بازوهای رسانه ای غرب مثل بی بی سی فارسی از آن، در همین راستا قابل ارزیابی است.

لازم به ذکر است؛ شبکه تلویزیونی «الحره»، یک شبکه تلویزیونی آمریکایی به زبان عربی است که مصرف کاملا خارجی داشته و ۲۲ کشور منطقه شمال آفریقا و جنوب غرب آسیا را پوشش می دهد. بودجه این شبکه از سوی نهاد ناظر بر تلویزیونهای خارجی آمریکا (BBG) تامین می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *