نورنیوز بررسی کرد؛

ظهور مجدد داعش با طراحی آمریکا

متاسفانه باید گفت نشانه ها و دلایل حکایت از حضور دوباره تروریست های داعش به خواست و طراحی پیچیده واشنگتن دارد که این امر با خالی کردن پشت کردهای سوریه توسط آمریکا و حمله ترکیه با چراغ سبز آمریکا، در حال تحقق است.

داعش و آمریکا

به گزارش نورنیوز– گروه بین الملل: ماجرا از اینجا شروع شد که رئیس‌جمهور ترکیه چند روز پیش (۱۷ شهریورماه) از آغاز عملیات نظامی جدید این کشور در شمال سوریه خبر داد. این اقدام ترکیه بدون هماهنگی با دولت مرکزی سوریه انجام شد و به همین دلیل بر اساس قوانین بین المللی این اقدام آنکارا را می توان نقض حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه دانست.

اردوغان اسم این عملیات را «چشمه صلح» نامید و هدف از مأموریت نیروهای مسلح ترکیه را «ممانعت از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرزهای جنوبی» قلمداد کرد.

حمله ارتش ترکیه به مناطق کردنشین شمال شرقی سوریه به نگرانی‌های فزاینده از جمله افزایش تنش،درگیری ها وناامنی در منطقه و همچنین شکل گیری موج آوارگان جدید و تلفات جانی غیرنظامیان دامن زده است

نگرانیها در خصوص شکل گیری بحران جدید در شمال و شرق سوریه تنها به افزایش تنش و تلفات انسانی مربوط نمی شود بلکه خطر اصلی که نشانه های بروز یافته است «احیای مجددگروه تروریستی داعش» با حمایت و پشتیبانی امریکاست.

عملیات هوایی مشکوک ترکیه در مناطقی که زندانیان داعش و خانواده انها در ان حضوردارند موجب عقب نشینی نیروهای کرد و باز شدن درب زندانها شده است.

بر اساس گزارشهای منتشر شده نزدیک به ۱۲ هزار نفر از کادرهای اصلی داعش و خانواده های انها که از ۵۴ کشور جهان هستند از اردوگاههای “عین عیسی” و” الهول” خارج شده اند.

اگرچه ترامپ با بهانه عدم تحویل گیری این زندانیان از سوی کشورهای اروپایی از خود سلب مسئولیت کرده است لیکن پذیرش این ادعا از سوی فردی که خود را قهرمان مبارزه با داعش و ریشه کنی این گروه معرفی می کند بسیار سخت است.

بدون شک ترامپ با اتخاذ این سیاست بدنبال این است که مسئولیت شکل گیری مجدد داعش و جنایتهای اتی این گروه را متوجه کشورهای اروپایی نماید و خود ضمن بهره گیری مجدد از تروریستهای تکفیری همچنان از جایگاه قهرمان مبارزه با داعش سخن بگوید.

آمریکا در سال های اخیر به وضوح نشان داد که نه تنها در پی نابودی گروه تروریستی داعش نبوده و نیست بلکه با مدیریت این گروه که به اعتراف هیلاری کلینتون ساخته آمریکاست در راستای حفظ و حمایت آنها عمل کرده است.

?پدیده شوم داعش به عنوان یکی از مظاهر «تروریسم نوین» ایجاد شد تا واشنگتن از این طریق به اهدافی چند از جمله، بحران سازی و ایجاد درگیری در جهان اسلام، امنیت سازی برای رژیم صهیونیستی، از بین بردن منابع مادی و انسانی کشورهای منطقه واسلام هراسی، دست پیدا کند.

مستندات غیر قابل انکار نشان می دهد که امریکا در ایامی که مدعی مبارزه با داعش در عراق و سوریه بود با ارسال انواع تجهیزات، تسلیحات و مواد غذایی برای انها وهمچنین حمایت های اطلاعاتی و مالی پنهان و آشکار صرفا به مدیریت این گروه با هدف استفاده ابزاری از آن برای پیشبرد اهداف سیاسی و امنیتی در منطقه مشغول بوده است

متاسفانه باید گفت نشانه ها و دلایل متعدد سیاسی، امنیتی و میدانی حاکی از برنامه مجدد آمریکا برای احیای مجدد داعش و فعال کردن کانونهای ناامنی، کشتار و بی ثباتی در منطقه غرب آسیا است.

حتما احیای مجدد داعش صرفا برای آمریکا و برخی دیگر که قائل به تقسیم بندی میان «تروریسم خوب و بد» هستند و از خوی وحشی گری و افراط گرایی تروریست ها در جهت تامین منافع خود و آتش افروزی بیشتر در منطقه بهره برداری می کنند، خوشحال کننده خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *