اختصاصی نورنیوز؛

پشت پرده گرد و خاک ناگهانی سفیر آمریکا در برلین چه بود؟

ریچارد گرانل، سفیر جنجالی ایالات متحده آمریکا در آلمان، در سخنانی که قطعا با هماهنگی کامل دونالد ترامپ و جان بولتون بیان گردیده است به ژرمنها در خصوص خروج 50 هزار نیروی آمریکایی از خاک این کشور اروپایی هشدار داده است .

به گزارش نورنیوز، سفیر آمریکا در آلمان در این خصوص اظهار داشته است : ” اگر برلین هزینه های دفاعی مورد نیاز ناتو را افزایش ندهد، ایالات متحده هزاران نیروی نظامی خود از این کشور خارج خواهد کرد.در واقع توهین آمیز است که فرض کنیم که مالیات دهندگان ایالات متحده باید همچنان هزینه های حضور ۵۰ هزار نیروی آمریکایی در آلمان را بپردازند، اما آلمانی ها در عوض مازاد بودجه خود را در برنامه های داخلی خرج کنند.آمریکایی ها درک نمی کنند که چرا آلمان به تعهدات خود در مورد ناتو و کمک به غرب عمل نمی کند “

این اظهارات در حالی صورت می گیرد که در جریان چندین دیداری که از سال 2017 میلادی تا کنون میان ترامپ و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان صورت گرفته بود، این دو بر سر نحوه و پروسه افزایش هزینه های دفاعی آلمان در بودجه عمومی این کشور به توافقاتی نسبی رسیده بودند. برخی رسانه های آلمانی، اظهارات تهدید آمیز گرانل را توهین آمیز دانسته و بر لزوم مواجهه هایکو ماس ، وزیر امور خارجه آلمان با وی تاکید کرده اند با این حال پشت پرده مواضع تند  و ناگهانی اخیر سفیر آمریکا در برلین را می توان در پاسخ منفی اخیر برلین به مشارکت در ائتلافی نظامی آمریکا در خلیج فارس جست و جو کرد.

نشریه محافظه کار “واشنگتن فری بیکن” در یکی از تازه ترین گزارشهای خود، از عصبانیت شدید مقامات کاخ سفید از برلین به دلیل عدم مشارکت در این ائتلاف خبر دادند . بر اساس این گزارش، عدم مشارکت آلمان در این ائتلاف نشان می دهد که غرب در مخالفت خود  تهران متحد نیست.دقیقا همان چیزی که ظهور و بروز آن در فضای بین الملل، به ضرر دونالد ترامپ و همراهانش تمام شده است. 

بدون شک اظهارات اخیر سفیر آمریکا در برلین، پاسخ و واکنشی نسبت به مواضع اخیر آلمان است. احتمال دارد طی روزهای آتی، مقامات آمریکایی بیش از پیش ژرمنها را در خصوص افزایش بودجه نظامی خود در ناتو ( تا سقف 2 درصد تولید ناخالص داخلی خود ) تحت فشار قرار دهند. در این معادله، ریچاد گرانل به عنوان دیپلماتی که کاملا از جان بولتون و پمپئو خط می گیرد، نقش پررنگی ایفا خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *