اختصاصی نورنیوز:

دستور ویژه ترامپ به پمپئو درباره اوکراین گیت

منابع آگاه گزارش داده اند که با وجود مخالفت پمپئو، «کرد والکر» سفیر سابق آمریکا در اوکراین در جلسه استماع بسته‌ای شرکت کرده و دانسته های خود را درباره پرونده «اوکراین گیت» در اختیار نمایندگان گذاشته است.

 

 

منابع آگاه گزارش داده اند که با وجود مخالفت پمپئو، «کرد والکر» سفیر سابق آمریکا در اوکراین در جلسه استماع بسته‌ای شرکت کرده و دانسته های خود را درباره پرونده «اوکراین گیت» در اختیار نمایندگان گذاشته است.

به گزارش نورنیوز ـ گروه بین الملل: رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا به «مایک پمپئو» وزیر خارجه خود دستور داده تا از این پس، دیگر با مجلس نمایندگان بر سر سوالات و حتی احضاریه های کنگره همکاری نکند و این همکاری را منوط به ارائه تضمین «عدم برگزاری استیضاح رئیس جمهور» از سوی کنگره کند.

بنابر این گزارش؛ در هفته آخر سپتامبر ۲۰۱۹ افشاگری یکی از کارمندان سازمان سیا در مورد سوء استفاده ترامپ از اختیارات ریاست‌جمهوری برای ضربه‌زدن به رقیب سیاسی خود یعنی «جو بایدن» در مکالمه با «ولادیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین، بار دیگر بحث استیضاح رئیس جمهور را پررنگ کرد.

 متعاقب این افشاگری، کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان، رئیس سازمان اطلاعات ملی را به کنگره احضار و جوانب موضوع را بررسی کرد و حتی برای سفیر آمریکا در اوکراین و نماینده ویژه رئیس جمهور در امور اکراین نیز احضاریه صادر کرد.

منابع آگاه گزارش داده اند که با وجود مخالفت پمپئو، از میان این افراد «کرد والکر» سفیر سابق آمریکا در اوکراین در جلسه استماع بسته‌ای شرکت کرده و قرار است دیگر مدعوین نیز طی هفته های آینده در جلسات مشابهی با نمایندگان مجلس حضور یابند.

 علاوه بر این «آدام شیف» رئیس کمیته اطلاعات، «رودی جولیانی» وکیل ترامپ و مایک پمپئو را نیز برای ادای شهادت به کنگره احضار کرده است .

برخی تحلیلگران مسائل آمریکا معتقدند که احتمال قربانی کردن مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در جریان بررسی پرونده اوکراین گیت توسط کنگره وجود خواهد داشت، به ویژه آنکه ترامپ نشان داده است که در راستای مصون ماندن از آثار و تبعات اقدامات ضد امنیتی خود، ابایی از قربانی کردن دیگران در کاخ سفید ندارد.

«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان نیز متعاقباً به طور رسمی اعلام کرد که روند استیضاح ترامپ به دلیل سوء استفاده از قدرت آغاز شده و از روسای ۶ کمیته اطلاعات، قضایی، نظارت بر دولت، امور خارجی، مالیات و منابع درآمدی و خدمات مالی خواسته که درباره استیضاح ترامپ تصمیم بگیرند.

 کمیته نظارت مجلس نمایندگان نیز با ارسال احضاریه برای کاخ سفید خواهان ارسال مدارک مربوط به این تماس تلفنی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *