جنگ نیابتی عربستان و امارات و نگرانی جدی دبیر کل سازمان ملل

دبیر کل سازمان ملل امروز ضمن ابراز نگرانی از جنگ نیابتی عربستان سعودی و امارات در شهر «عدن»، از طرفین خواست تا خشونت‌ها را کنار بگذارند و وارد گفت‌وگوهای فراگیر شوند.

Guterres

به گزارش نورنیوز، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل امروز (شنبه) از جنگ نیابتی عربستان سعودی و امارات در شهر «عدن» واقع در جنوب یمن ابراز نگرانی کرد.

همکاری نظامی عربستان سعودی و امارات متحده عربی در قالب ائتلاف عربی ضد یمن بعد از گذشت بیش از چهار سال، این روزها به درگیری نیابتی و کشت‌وکشتار در شهر عدن، جنوب یمن تبدیل شده است.

این درگیری‌ها از روز چهارشنبه هفته گذشته در جنوب یمن آغاز شده و همچنان ادامه دارد که تاکنون دهها کشته و زخمی برجای گذاشته است.

وب‌سایت خبری «الخبر الیمنی» شامگاه جمعه (۱۸ مرداد) گزارش داد که ۱۳ نفر در درگیری‌های امروز شهر عدن کشته شده‌اند که پنج تن آن‌ها غیرنظامی هستند. این رسانه همچنین از زخمی شدن بیش از ۳۰ تن دیگر خبر داد.

شبکه الجزیره قطر نیز تعداد کشته‌ها بر اثر درگیری دولت منصور هادی (که مورد حمایت عربستان سعودی است) و شبه‌نظامیان مورد حمایت امارات موسوم به «الحزام الأمنی» (کمربند امنیتی) که خود زیر مجموعه «شورای انتقالی جنوب» هستند را ۱۳ تن اعلام کرد.

جنگ نیابتی عربستان و امارات در عدن

خبرگزاری رویترز گزارش کرد، گوترش امروز ضمن ابراز نگرانی از جنگ نیابتی عربستان سعودی و امارات در شهر «عدن»، از طرفین خواست تا خشونت‌ها را کنار بگذارند و وارد گفت‌وگوهای فراگیر شوند.

طبق این گزارش، گوترش در بیانیه‌ای از طرفین درگیری خواست تا «در گفت‌وگوهای فراگیر برای حل اختلافات و رسیدگی به نگرانی‌های قانونی تمامی مردم یمن مشارکت کنند».

اوضاع شهر عدن به دلیل درگیری های اخیر وخیم گزارش می‌شود؛ کمیته صلیب سرخ جهانی با اشاره به این اوضاع شامگاه جمعه اعلام کرد که ۲۰۰ هزار یمنی ساکن در این شهر به آب سالم دست‌رسی ندارند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *