نورنیوز گزارش می دهد:

تهران ـ بیروت بدون توقف/ پیام اصلی بازگشایی گذرگاه البوکمال ـ القائم چیست؟

بازگشایی این گذرگاه استراتژیک، مسیر امن و پایداری را از «تهران تا بیروت» ایجاد کرده و به معنای اتصال 4 رکن اصلی محور مقاومت در منطقه و احیاء شریان اصلی اقتصادی و بازرگانی بین این چهار کشور است.

                                                                                                                        

به گزارش نورنیوز ـ گروه سیاسی: بازگشایی گذرگاه مرزی البوکمال ـ القائم به عنوان اصلی ترین گذرگاه مرزی سوریه و عراق، از یک سو نقطه آشکار ساز شکست استراتژیک و راهبردی ایالات متحده، ارتجاع عرب و مهره های تکفیری آنها پس از سالها جنگ در سوریه و از سوی دیگر، پیام آور «اتصال راهبردی و اقتصادی» ۴ کشور ایران، عراق، سوریه و لبنان است.

 بازگشایی این گذرگاه استراتژیک، مسیر امن و پایداری را از «تهران تا بیروت» ایجاد کرده و به معنای اتصال ۴ رکن اصلی محور مقاومت در منطقه و احیاء شریان اصلی اقتصادی و بازرگانی بین این چهار کشور است.

 به عبارت بهتر؛ بازگشایی این گذرگاه مترادف با شکست راهبرد دشمنان مبنی بر ایجاد «وقفه مبادلاتی» و «اتصال جغرافیایی» میان بازیگران اصلی محور مقاومت است.

سکوت کاخ سفید، رژیم صهیونستی و متحدان منطقه ای و فرامنطقه ای آنها در قبال بازگشایی این گذرگاه استراتژیک، به دلیل ناامیدی از اجرای نقشه های واشنگتن و تل آویو در منطقه است.

این گذرگاه که در سال ۲۰۱۳ بسته شده بود، پس از شش سال به روی خودروهای غیرنظامی و کامیون‌ها بازگشایی شده است. تا قبل از بازگشایی این گذرگاه، فرماندهان میدانی تکفیری، سلطه بر آن را نماد و نشانه ایجاد شکاف مواصلاتی در محور مقاومت قلمداد می کردند.

 گذرگاه البوکمال ـ القائم که طی ۷ سال در کنترل گروه تروریستی داعش بود، از شرق در استان الانبار در غرب عراق و از غرب در حومه جنوب شرقی دیر الزور در شرق سوریه قرار دارد و در نوامبر ۲۰۱۷ از کنترل داعش آزاد شد.

هر چند دو شهر البوکمال و القائم در دو سوی مرز و با فاصله ای چند صد متری از هم جدا شده اند، اما پیوند قبیله ای و خانوادگی میان آنها، موقعیت جغرافیایی و تاریخ مشترکشان سرنوشتی متفاوت را برایشان رقم زده است.

بازگشایی این گذرگاه استراتژیک، مسیر امن و پایداری را از «تهران تا بیروت» ایجاد کرده و به معنای اتصال ۴ رکن اصلی محور مقاومت در منطقه و احیاء شریان اصلی اقتصادی و بازرگانی بین این چهار کشور است.

به بیان دقیق تر؛ گام بزرگ و مقتدرانه ای که با بازگشایی گذرگاه البوکمال ـ القائم برداشته شد، مهر تایید دیگری بر پیروزی اراده جبهه مقاومت در منطقه است، پیروزی بزرگی که دشمنان مقاومت چاره ای جز پذیرش و تسلیم در برابر آن ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *