خشم جمهوریخواهان از ترامپ در پی تحولات سوریه و ترکیه

تحولات اخیر سوریه و ترکیه سبب شد تا برخی جمهوریخواهان که با روند استیضاح ترامپ مخالف بودند به صراحت به انتقاد از وی بپردازند.

ترکیه و سوریه

به گزارش نورنیوز، با ادامه این روند مشخص نیست وضعیت ترامپ چگونه خواهد شد. در همین رابطه سناتور میچ مک ‌کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا گفته است: منافع ملی آمریکا ایجاب می‌کند که نیروهای این کشور از سوریه خارج نشوند. با خروج نیروها از منطقه، سوریه در اختیار ایران، روسیه و رژیم بشار اسد قرار می‌گیرد.
سناتور جمهوریخواه لیندسی گراهام هم گفته: اگر ترکیه وارد سوریه شود، با تحریم‌هایی از جانب آمریکا مواجه می‌شود و از ناتو هم اخراج خواهد شد. بزرگ‌ ترین دروغی که دولت ترامپ به مردم گفته این است که داعش از بین رفته است. ترامپ گفت که خلافت دولت اسلامی از بین رفته اما داعش هنوز وجود دارد. تصمیم ترامپ موجب گسترش سلطه ایران در سوریه می‌شود. و اخطار می‌دهد که این اتفاق به بزرگ‌ترین کابوس اسرائیل تبدیل می‌شود.
لیندسی گراهام هم در توئیتر از نگاه دیگری به قضیه نگاه کرده و نوشت:خالی کردن پشت کردها در ترکیه، خطرناک‌ ترین سیگنال فرستاده می‌شود که “آمریکا هم ‌پیمان غیرقابل اعتمادی است.”
سناتور جمهوریخواه میت رامنی و سناتور دموکرات کریس مورفی از حزب دموکرات در بیانیه ای مشترک، خروج از سوریه را خیانت به کردها توصیف کرده و گفته ‌اند که این کار منجر به حضور رژیم اسد، ایران، روسیه و داعش در منطقه خواهد بود.
سناتور جمهوریخواه مارکو روبیو هم نسبت به “گسترش سلطه ایران” در سوریه هشدار داد و گفت که خروج آمریکا ممکن است که منجر به حملات و جنگ‌ های بیشتری در منطقه شود.
نیکی هیلی، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل هم از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا انتقاد کرد و گفت: مرتکب اشتباه بزرگی شده‌ایم.
لیزچنی، از تیم رهبری حزب جمهوریخواه در مجلس نمایندگان و دختر دیک چنی ، معاون جورج دبلیو بوش: تصمیم بسیار بدی گرفته شده است. این تصمیم، تمام درس‌های یازدهم سپتامبر را زیر سوال برده است. تروریست‌ها هزاران مایل دور از ما می‌توانند – و این کار را هم می‌کنند که – از درون مکان‌های ایمن خود حملاتی علیه آمریکا را برنامه ‌ریزی کنند.
برت مک ‌گرک، نماینده ویژه پیشین آمریکا در امور مربوط به داعش در دولت دونالد ترامپ هم گفته: ترامپ فرمانده کل نیست. او بدون دانش و تفکر تصمیم‌های غریزی می‌گیرد.آقای ترامپ! پیش از گرفتن تصمیم‌هایی که به مرگ و زندگی مربوط می‌شود با کارشناسان خود و تیم سیاست‌گذاری جلسه بگذارید.
دیوید فرام، از مقام‌های کاخ سفید در دوره جورج بوش و از چهره‌های مطرح جمهوریخواهان هم در اظهارنظر جالبی نوشت: ترامپ احتمالا به یکی از این دلایل راه را برای ترکیه باز کرده است؛ مراقب درآمدش از برج‌های ترامپ در استانبول باشد؛ به ترکیه برای لاپوشانی قتل خاشقچی باج بدهد ؛ از پوتین فرمان گرفته و نهایتا؛ به مجلس نمایندگان اخطار بدهد که اگر من را استیضاح کنید، پیش از ترک کاخ سفید، همه اتحادهای آمریکا و منافعش را به آتش می‌کشم .
بیل کریستال، از مقام‌های کاخ سفید در دوره جورج هربرت واکر بوش پدر گفته : یک نفر از مقامات ارشد دولت دست کم پیدا شود و از سر اعتقاد و احترام به نقش رهبری جهانی آمریکا، از دولت ترامپ استعفا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *