بولتون در لندن به دنبال تحریک انگلیس علیه ایران

مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا شامگاه یکشنبه وارد لندن شد و به نظر می رسد یکی از محورهای رایزنی وی با مقام های کشور انگلیس اقدامات خصمانه تر علیه ایران باشد.

بولتون

به گزارش نورنیوز، جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا سفری دو روزه در لندن خواهد داشت که در این سفر به نظر می رسد وی به دنبال رایزنی با مقام های انگلستان و ترغیب این کشور برای اتخاذ مواضع سخت تر در قبال ایران است.

بولتون قرار است در این سفر با مشاور سیاست‌گذاری و مشاور ارشد راهبردی نخست ‌وزیر انگلیس، «لیز تراس» وزیر تجارت بین‌الملل، «بن والاس» وزیر جدید دفاع و «استیو بارکلی» وزیر خروج از اتحادیه اروپا دیدار کند.

براین اساس خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشته است: رایزنی های دو روزه جان بولتون در لندن بر موضوع برگزیت تمرکز خواهد داشت که در واقع این دیدار بازتاب تلاش های دولت ترامپ برای تحکیم روابط خود با دولت انگلیس و بوریس جانسون خواهد بود.

باتوجه به اینکه انگلیس برای ترک اتحادیه اروپا در پایان ماه اکتبر آماده می شود بنابراین بسیاری از دیپلمات ها انتظار دارند که انگلیس به صورت فزاینده ای به آمریکا متکی شود.

همچنین در این راستا رویترز می افزاید جان بولتون در رایزنی های خود با مقام های انگلیسی به دنبال ترغیب و همسویی بیشتر سیاست های آمریکا در قبال ایران است.

انگلیس که یکی از سه قدرت اروپایی دخیل در گفتگوهای هسته‌ای منجر به برجام است، تا اینجا از موضوع اتحادیه اروپا در پشتیبانی از برجام حمایت کرده، اما توقیف یک نفتکش این کشور در تنگه هرمز، فشارها را بر دولت بریتانیا برای اتخاذ موضعی سخت‌تر در قبال ایران افزایش داده است.

پیش از این اقدام ایران، نیروی دریایی انگلیس یک نفتکش ایرانی را در آب‌های جبل‌الطارق به ظن نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا و قاچاق سوخت به سوریه توقیف کرد، و بعدتر هم بریتانیا به طرح تأمین امنیت دریایی در خلیج فارس که به ابتکار آمریکا و با هدف حفاظت از کشتی‌های تجاری پایه‌گذاری شده، پیوست.

تشدید فشار بر شرکت ارتباطات دوربرد هوآوی چین که آمریکا فن‌آوری 5G آن را از جمله مخاطرات امنیت ملی می‌داند، محوری دیگر است که قرار است در گفتگوهای مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ در لندن بر آن تأکید شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *