بودجه نظامی: نسبت بودجه نظامی به کل بودجه دولت در دنیا

به گزارش فوربس، آمریکا حدود 36 درصد کل بودجه بخش نظامی جهان را صرف می‌کند. جهت مقایسه ی میزان بودجه اختصاص داده شده به بخش نظامی تعدادی از کشورهای دنیا با ایران اینفوگرافی ای طراحی شده است.

نسبت بودجه نظامی به کل بودجه دولت در برخی کشور های دنیا در سال 2018

بودجه نظامی

نسبت بودجه نظامی به کل بودجه دولت در برخی کشور های دنیا در سال 2018
بیشترین میزان بودجه در بخش نظامی نسبت به کل بودجه دولت 

اینفوگرافی/ طبق آمار انستیتو بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم،‌ مجموع هزینه‌های صرف شده در بخش نظامی در کشورهای جهان در سال ۲۰۱۸، به میزان ۶.۲ درصد افزایش پیدا کرد. این میزان بالاترین آمار از سال ۱۹۸۸ محسوب می‌شود.  به گزارش فوربس، آمریکا با بیش از  610 میلیارد دلار بودجه آمریکا در بخش نظامی در سال حدود 36 درصد کل بودجه  جهان در این بخش  را صرف می‌کند و چین، عربستان و روسیه نیز در جایگاه‌های بعدی کشورهایی با بیشترین بودجه ی نظامی در جهان قرار دارند.  همه کشورها سهم برابری از بودجه عمومی خود را به بخش نظامی اختصاص نمی‌دهند بلکه هر کشوری بر حسب نیاز خود سهم مشخصی را برای ارگان‌های نظامی در نظر می‌گیرند.

به عنوان مثال بودجه نظامی آمریکا در مقایسه با چین که در مقام دومین کشور با بیشترین بودجه نظامی قرار دارد، بیش از سه برابر است و این کشور حدود 8.8درصد کل بودجه خود را به بخش نظامی اختصاص داده است.

در جهان کشورهایی وجود دارند که حتی سهم بودجه ی نظامی آنها به حدود 30 درصد کل بودجه کشور هم می‌رسد.

به گفته پیتر وزمن، محقق ارشد مؤسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم، کشورهای حوزه خاورمیانه نیز بخش قابل توجهی از بودجه سالانه خود را به بخش نظامی اختصاص می‌دهد و علیرغم کاهش قیمت نفت، درگیری‌های نظامی و رقابت تحقیقاتی باعث شده است که هزینه‌کردهای نظامی در این منطقه به شدت افزایش یابد.

در این اینفوگرافی، نسبت بودجه اختصاص داده شده به بخش نظامی به کل بودجه دولت در برخی کشور ها بررسی شده است. 

لینک دانلود

اخبار مرتبط: 

حمایت ترامپ از افزایش بودجه نظامی آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *