نورنیوز بررسی کرد؛

برندگان و بازندگان اوکراین گیت/ وضعیت بد بایدن و ترامپ 

ماجرای مکالمه تلفنی روسای جمهور آمریکا و اوکراین، کماکان برای «دونالد ترامپ» دردسرساز شده است. افزایش درخواستها و حمایتها از استیضاح ترامپ نشان می دهد که وی مسیر اشتباهی را برای ضربه زدن به رقیب خود «جو بایدن» انتخاب کرده است.

 

 

به گزارش نورنیوز ـ گروه بین الملل: ماجرای مکالمه تلفنی روسای جمهور آمریکا و اوکراین، کماکان برای «دونالد ترامپ» دردسرساز شده است. افزایش درخواستها و حمایتها از استیضاح ترامپ نشان می دهد که وی مسیر اشتباهی را برای ضربه زدن به رقیب خود «جو بایدن» انتخاب کرده است.

با این حال ماجرا به این نقطه ختم نمی شود! اگرچه بایدن از یک سو ترامپ را بابت ماجرای اوکراین گیت به شدت مورد عتاب قرار داده، اما این ماجرا منجر به کاهش محبوبیت بایدن در بین رای دهندگان مستقل نیز شده است.

موضوع دیگری که باید مدنظر قرار داد، به کاهش محبوبیت بایدن در نظرسنجی های داخلی حزب دموکرات باز می گردد.

سرنوشت سیاسی جو بایدن، به یکی از ابهامات مهم در عرصه خبری و تحلیلی آمریکا تبدیل شده و نظرسنجی اخیر دانشگاه «کوئینیپیاک» نشان می دهد که در سطح ملی، برای نخستین بار «الیزابت وارن» سناتور دموکرات از بایدن جلو افتاده است.

 این نظرسنجی نشان می دهد که وارن با کسب 27 درصد آرا، از همه رقبای دموکرات خود پیش افتاده، در حالی که جو بایدن در این نظرسنجی 25 درصد و برنی سندرز، 16 درصد آرای عمومی را کسب کرده است.

بی دلیل نیست که بسیاری از رسانه های آمریکایی و غربی، صراحتا از احتمال شکست بایدن در آوردگاه سیاسی حزب دموکرات خبر می دهند، زیرا حتی ممکن است حمایت «نمایندگان برتر» (Superdelegates) از جو بایدن نیز نتواند منجر به نجات وی از وضعیت موجود شود.

در سال 2008 میلادی نیز شاهد بودیم که با وجود حمایت 90 درصدی سران حزب دموکرات و نمایندگان برتر یا همان «سوپردلیگیت ها» از «هیلاری کلینتون»، وی در برابر «باراک اوباما» نتوانست پیروز شود و انتخابات درون حزبی را واگذار کرد.

بدون شک «اوکراین گیت» حداقل تاکنون دو برنده بیشتر نداشته است: «برنی سندرز» و «الیزابت وارن» که در جریان کاهش محبوبیت بایدن، آرای خود را به وی نزدیک کرده اند.

 جو بایدن در ایالات مهم و اولیه ای که قرار است انتخابات درون حزبی دموکراتها در آن برگزار شود، از رقبای خود عقب افتاده است. در ایالات «آیووا»، «نیوهمپشایر» و «کارولینای جنوبی»، دیگر خبری از برتری بایدن نیست و نام افرادی مانند وارن و سندرز، بیش از پیش شنیده می شود.

بر این اساس و در صورتی که روند فعلی ادامه پیدا کند، احتمال شکست بایدن در برابر نامزدهای رقیب درون حزبی به شدت افزایش خواهد یافت. سوال اصلی اما اینجاست که بایدن چه راهبرد انتخاباتی مشخصی را برای جبران این وضعیت در پیش خواهد گرفت؟

 آیا او خواهد توانست تا قبل از برگزاری انتخابات درون حزبی دموکراتها در سال 2020، معادله را به سود خود تغییر دهد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *