وزیر امور خارجه:

هیچگاه تحت فشار مذاکره امکان پذیرنیست/توقیف نفتکش ایران نقض اساسی برجام است

وزیر امور خارجه گفت: موضع جمهوری اسلامی ایران صریح است و هیچگاه تحت فشار، مذاکره امکان پذیر نخواهد بود.

به گزارش نورنیوز، محمد جواد ظریف صبح امروز در حاشیه جسله هیات دولت گفت: تاکنون پیشنهادی از سوی بریتانیا درخصوص مبادله نازنین زاغری با نفتکش ایرانی مطرح نشده و موضوع این تفتکش ربطی به این موضوع ندارد.

وی با بیان اینکه اقدام انگلیس در توقیف نفتکش ایرانی یک نوع راهزنی به شمار می رود، اظهار داشت: توقیف نفتکس ایران نقص اساسی برجام است. اقدام اخیر انگلیس نقض تعهدات خود آن هاست که از طرف آمریکا انجام داده و هیچ ارتباطی به سوریه ندارد.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: مشاور امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه تازه وارد ایران شده و من هنوز با وی دیدار نکرده ام.

ظریف خاطرنشان کرد: عصر امروز با وی دیدار خواهم کرد.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران براساس برجام عمل کرده است، گفت: اروپایی ها آمادگی ندارند برای امنیت خودشان هزینه کنند در واقع مشکل اصلی اروپایی ها، آمریکا است چراکه آمریکا از برجام خارج شده است و باید بیایند و این مشکل را حل کنند.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: موضع جمهوری اسلامی ایران صریح است و هیچگاه تحت فشار، مذاکره امکان پذیر نخواهد بود.

ظریف عنوان کرد: باید فشارها و جنگ و تروریسم اقتصادی را علیه مردم ایران متوقف کنند که آن زمان برای اجرای برجام می شود صحبت کرد.

وی درخصوص جلسه امروز شورای حکام نیز گفت: جالب است کشوری که برجام را نقض و پاره کرده برای اقدامی که در داخل برجام است و ارتباطی هم با پادمان و پروتکل الحاقی ندارد؛ تقاضای تشکیل جلسه می دهد. اقدامی که از نظر آنها نقض برجام است.

وی افزود: شورای حکام جز در حوزه برجام که آن هم باید آژانس گزارش دهد؛ اصلاً موضوعیتی ندارد.

عدم اجرای تعهدات برجام از سوی اروپا

وزیر امور خارجه تاکید کرد: در پنج نامه‌ای که به خانم موگرینی نوشتم، اعلام کردم قبل از خروج و به ویژه پس از خروج آمریکا، رسماً سازوکار ماده ۳۶ عملیاتی شده است.

ظریف خاطرنشان کرد: تعهدات برجام از سوی اروپا اجرایی نشده است به نحوی که جلسه کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونین وزرا و به فاصله کمی در سطح وزرا برگزار و ۱۱ تعهد در جلسه اول به ایران داده شده و در جلسه دوم این تعهدات مورد تاکید قرار گرفته اما هیچکدام از این تعهدات عملی نشده است.

وی درباره تهدید اجرای مکانیسم ماشه از سوی غرب گفت: مکانیسم ماشه قابل اجرا نیست. در برجام سازوکاری وجود دارد تا مانع نقض آن شود؛ اکنون که برجام نقض شده ایران آن سازوکار را عملیاتی کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *