ظریف در گفتگو با  غسان بن جدو مدیر شبكه الميادين:

رفتار ایران منجر به انزوای آمریکا شد/امارات و عربستان به آغوش منطقه برگردند

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: بر انزوای ایالات متحده در نظام بین الملل و نقش جمهوری اسلامی ایران در تحقق این موضوع تاکید کرد. وی همچنین ابراز امیدواری کرد که عربستان و امارات به آغوش منطقه باز گردند.

به گزارش نورنیوز، دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگو با شبکه المیادین، که توسط غسان بن جدو مدیر این شبکه صورت گرفت بر انزوای ایالات متحده در نظام بین الملل و نقش جمهوری اسلامی ایران در تحقق این موضوع تاکید کرد. وی همچنین ابراز امیدواری کرد که عربستان و امارات به آغوش منطقه باز گردند.  متن این گفت و گو از نظرتان می گذرد:

* جناب دکتر ظریف شما واژه  ” تیم B ” را در خصوص بولتون ،بنیامین نتانیاهو ،بن سلمان وبن زاید ) به کار برده اید. آیا این تیم همچنان در حال خطر آفرینی برای ایران و منطقه هستند؟ خروج بن زاید را از این تیم چگونه تحلیل و ارزیابی می کنید ؟

در ابتدا تیم B تنها شامل بولتون و نتانیاهو بودند اما در ادامه به اعضای این تیم اضافه شد. بدون شک دیگرانی که به نتانیاهو و بولتون اضافه شده اند می توانند از این مجموعه خارج بشوند. اتفاقا ما امیدواریم که همسایگان ما از این تیم خارج شوند و به آغوش منطقه بازگردند. اقدامات ضد منطقه ای امارات و عربستان تنها شامل ایران نیست. الان امارات و عربستان دارند علیه قطر نیز اقدام می کنند. همچنین آنها مشغول حمله به مردم یمن هستند. این قاعده در خصوص سودان و لیبی نیز صادق است. عربستان و امارات می خواستند همسایه قطری خود را در فشار و محدودیت قرار دهند که البته ایران وارد شد. ما امیدواریم نه تنها امارات ، بلکه عربستان نیز به گفت و گو و همکاری با دیگر کشورهای منطقه باز گردند و از این حرکت ضد منطقه ای که توسط آمریکا شکل گرفته ، فاصله بگیرند. من به همسایگانمان در منطقه تاکید می کنم که تندروهای آمریکا و رژیم صهیونیستی حتی یک سرباز خود را نیز فدای شما نخواهند کرد. آنها حتی یک قدم برای شما برنخواهند داشت. ما این آمادگی را داریم که با همسایگان خود در منطقه رفاقت و از آنها دفاع کنیم.

ما این موضوع را به اثبات رسانده ایم. ما بودیم که پس از جنگ هشت ساله تحمیلی علیه ایران و زمانی که به کویت حمله شد، به حمایت از کویت پرداختیم. این ما بودیم که علی رغم جنگ هشت ساله ،زمانی که به داعش به عراق هجوم آورد به دفاع از این کشور شتافتیم و عده ای از جوانان ما نیز در این مسیر به شهادت رسیدند. حتما مردم عراق و سوریه در این معادله نقش اول را ایفا کردند اما جوانان ما نیز در این مسیر خون دادند. آیا آمریکا و رژیم صهیونیستی چنین فداکاری و رفتاری را در قبال متحدان منطقه ای خود صورت می دهند؟

*آِیا به شما پیشنهاد محرمانه ای از سوی امارات برای کاهش تنش میان این کشور و ایران داده شده است ؟ آیا در این خصوص سفری غیرعلنی از سوی مقامات اماراتی به ایران صورت گرفته است ؟

علایمی در خصوص این تغییر رفتار و اتخاذ سیاست جدید، مخصوصا در قبال مسائل منطقه ای وجود دارد که اگر این موضوع تحقق یابد، حتما به سود دولت امارات خواهد بود

*ایران تا چه اندازه ای برای مقابله با تهدیدات ایالات متحده آمریکا  اماده است ؟

ما در هر عرصه و  در هر اندازه ای آماده مقابله با تهدیدات ایالات متحده آمریکا هستیم. ما کشوری هستیم که در طول هشت سال جنگ تحمیلی، نه تنها در برابر رژیم صدام، بلکه در برابر همه دنیا که به صدام کمک می کردند ایستادیم.در دوران جنگ هشت ساله علیه ایران، از میگهای روسی گرفته تا سلاح های شیمیایی آلمان تا آواکس آمریکایی و پولهای سعودی و اماراتی و کویتی به حساب صدام واریز می شد. ما نیز در ابتدای پیروزی انقلاب بودیم و سلاح و امکانات نداشتیم. با این حال در مقابل دشمنان ایستادیم. امروز به لطف خداوند ما یکی از قوی ترین کشورهای منطقه هستیم. الباه ما دنبال جنگ و تنش نیستیم اما اگر کسی بخواهد با ما مواجهه کند، پاسخی جدی خواهیم داد.

*مشاور رییس جمهور فرانسه  اخیرا به تهران سفر کرده است. وی برای شما چه پیامی آورد و شما به ایشان چه گفتید؟

فرانسوی ها سعی می کنند راهکاری برای کاهش تنشها با ایران پیدا کنند. این جنگ، نبردی اقتصادی است که تنها راه پایان دادن آن، پایان یافتن تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران است. این موضوع را فرانسوی ها نیز به خوبی می دانند. این موضوع در جریان مذاکره تلفنی آقای روحانی و آقای مکرون نیز از سوی رئیس جمهور ایران مطرح شد. فرانسوی ها تلاش می کنند تا آمریکا تحریمها را کنار گذاشته و امکان کاهش تنشها وجود داشته باشد. میزان موفقیت فرانسوی ها بستگی به همراهی مقامات آمریکایی دارد. فرانسوی ها اعلام کرده اند که یک میانجی نیستند و فقط سعی در تلاش برای کاهش میزان تنشها دارند. ما نیز از هر گونه تلاش برای کاهش تنشها و اجرایی شدن برجام به عنوان توافق و دستاوردی بین المللی استقبال می کنیم.

ما همواره اعلام کرده ایم که کاهش تعهدات برجامی ما، در چارچوب بند ۳۶ برجام صورت گرفته است و هر زمان طرف مقابل به تعهدات خود عمل کند، اقدامات ما نیز قابل بازگشت است. ما یقین داریم که اگر کشورهای باقیمانده در برجام تحریمهای آمریکا را اجرایی نکنند، واشنگتن نمی تواند اقدامی در این مسیر انجام دهد. این پیام به صورت واضح به مقامات فرانسوی نیز منتقل شد. در جریان سفر اخیر مشاور آقای مکرون نیز این مسئله از سوی رئیس جمهور، آقای عراقچی و آقای شمخانی دبیر شورای امنیت ملی ایران مورد تاکید قرار گرفت.

*اقدام دولت انگلیس در راستای توقیف کشتی ایرانی را چگونه تحلیل و ارزیابی می کنید ؟

اقدام انگلیس علیه کشتی ایرانی  یک دزدی دریایی است و واضح است که این اقدام  از سوی امریکایی ها صورت گرفته  است. طرح موضوع تحریم فروش نفت به سوریه نیز از سوی اتحادیه اروپا ، ادعایی بی معناست زیرا اولا کشورهای اروپایی نفت صادر نمی کنند و دوما اینکه تحریمهای اتحادیه اروپا جنبه ای فرامرزی ندارد و برای دیگر کشورهای دنیا لازم الاجرا نیست.  تحریمهای اروپا برای آن است که آنها از سوریه نفت نخرند، نه اینکه مانع از فروش نفت کشورهای دیگر به سوریه بشوند. از این رو توجیه انگلیس در خصوص توقیف کشتی دریایی بچه گانه و مضحکانه است.

خب، انگلیسی ها می توانند رسما اعلام کنند که نوکر آمریکایی هستند و از طرف آمریکا اقدام می کنند!البته آمریکا نیز با توهینی که به سفیر انگلیس و نخست وزیر این کشور کرده، این محبت انگلیسی ها را به خوبی پاسخ داده است! اقای بولتون گفت بزرگترین هدیه چهارم جولای ، روز استقلال آمریکا  را دولت انگلیس با ضبط این کشتی به ما داد  واقای ترامب نگذاشت کمترین فرصتی از زمان ارسال این هدیه! سپری شود و به سفیر و نخست وزیر انگلیس توهین کرد. به قول ما ایرانی ها، نوش جان انگلیسی ها!

موضوع دیگری که باید مدنظر قرار داد، انزوای آمریکا در جلسه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی است. آمریکایی ها در اقدامی مضحکانه ، اجلاس شورای حکام را تشکیل دادند ، دقیقا مانند جلسات شورای امنیت سازمان ملل که علیه ما تشکیل نی دهند.آمریکایی ها یک بار دیگر اثبات کردند که در دنیا منزوی هستند . به عبارت بهتر ، دیپلماسی ایرانی توانسته است آنها را در دنیا منزوی سازد. این روند به لطف خداوند ادامه خواهد داشت. انزوای سیاسی آمریکا در جهان، به حوزه اقتصاد این کشور نیز تسری پیدا خواهد کرد. این موضوع یک شعار نیست. استفاده بیش از حد آمریکا از دلار و شما از هر چیزی که به صورت افراطی استفاده کنید، امتیاز آن را به تدریج از دست خواهید داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *