علی اکبر صالحی در گفتگو با فیگارو؛

دستیابی به راه حل با برداشته شدن تمام تحریم ها

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: آنچه برای دستیابی به یک راه حل باید در نظر داشت برداشته شدن همه تحریم ها علیه ایران است تا ایران نیز دو گام صورت گرفته را به عقب بازگرداند.

بتن‌ریزی نیروگاه شماره ۲ بوشهر از اواسط مردادماه آغاز می‌شود

به گزارش نورنیوز به نقل از فیگارو، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران برداشته شدن تحریم ها را راه حل و فصل بحران حاضر دانست.

وی در گفتگو با روزنامه فیگارو اظهار داشت: مساله کنونی این است که آیا راهی برای گذر از بحران حاضر وجود دارد یا خیر.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دو اصل را به عنوان موارد اصلی مورد نظر ایران مطرح کرد و گفت: رد مذاکرات مستقیم تحت فشار با آمریکا و کنار گذاشتن این ادعا که ایران در تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای است.

صالحی ادامه داد: آنچه برای دستیابی به یک راه حل باید در نظر داشت برداشته شدن همه تحریم ها علیه ایران است تا ایران نیز دو گام صورت گرفته را به عقب بازگرداند.

وی گفت: ادامه شرایط فاجعه آمیز کنونی پیامدهای بسیار جدی به دنبال خواهد داشت که به اتخاذ رویکرد منفی خواهد انجامید.

گفتنی است به تازگی در آغاز گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران، عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه اظهار داشت: در مهلت پایان ۶۰ روز کاهش تعهدات برجامی خود قرار داریم و از آنجا که خواسته‌های ایران در خصوص برجام مبنی بر بازگشت میزان فروش نفت به پیش از خروج آمریکا از برجام اجرایی نشده است، لذا امروز گام دوم برداشته می‌شود.

وی افزود: اگر در گام اول به تعهدات خودمان در مورد محدودیت در میزان ذخایر پایبند نبودیم، در گام دوم نسبت به تعهد خودمان در سطح غنی‌سازی و غلظت آن، تجدیدنظر کردیم و عدم پایبندی خود به این تعهد را اعلام می‌کنیم.

معاون وزیر امور خارجه نیز در این خصوص اظهار داشت: امروز نامه ای توسط آقای ظریف به خانم موگرینی نوشته شده که ارسال خواهد شد. در این نامه به صراحت بندهایی از برجام که بعد از این متعهد نیستیم و مربوط به غنی‌سازی است را اعلام خواهیم کرد و مجدداً مهلت ۶۰ روزه خواهیم داد و بعد از آن، روند کاهش تعهدات ادامه می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *