نورنیوز بررسی کرد؛

آدرس غلط تکراری جرمی هانت/ برجام جاده یکطرفه نیست!

تعهد ایران به تداوم دیپلماسی پس از خروج آمریکا از برجام و پایبندی مطلق به تعهدات، این توهم را در طرف‌های مقابل ایجاد کرد که می توانند به روند بی تعهدی خود و البته مطالبه تعهدپذیری ایران ادامه دهند.

جرمی هانت

نورنیوز ـ گروه سیاسی: اخیرا وزیر خارجه انگلیس، ایران را به نقض توافق هسته ای متهم و ابراز امیدواری کرد که توافق هسته‌ای به کار خود ادامه دهد. او همچنین تاکید کرده است که ما مایلیم راهی پیدا کنیم تا این توافق کار کند!


اما منظور وزیر خارجه انگلیس از «ادامه کار برجام» چیست؟ در این خصوص نکاتی وجود دارد که نمی توان به سادگی از کنار آنها گذشت:
نخست اینکه؛ اساسا ادعای وزیر خارجه انگلیس و دیگر وزرای خارجه کشورهای اروپایی در خصوص نقض برجام توسط ایران نادرست است، زیرا اقدامات ایران، یعنی کاهش تعهدات برجامی، وفق مفاد مندرج در متن توافق هسته ای صورت گرفته است.


از سوی دیگر، مقامات اروپایی قصد دارند از اقدام ایران به مثابه یک «کنش اولیه» یاد کنند، حال آنکه کاهش تعهدات برجامی ایران تنها واکنشی حداقلی نسبت به کارشکنی آمریکا و بی تعهدی اروپا در قبال توافق هسته ای است.


مروری بر رفتار ایالات متحده آمریکا و تروییکای اروپایی نشان می دهد که آنها در برجام به دنبال بازی با حاصل جمع صفر هستند؛ به این معنا که در مقابل «تعهدپذیری ایران» کمترین تعهدی را در خصوص تامین حقوق ایران در برجام نپذیرند. این عدم توازن در تعهدات طرفین، خود را در مواردی مانند ارائه ساختار حداقلی و قطره چکانی «اینستکس» نشان داده است.


از سوی دیگر، تعهد ایران به تداوم دیپلماسی پس از خروج آمریکا از برجام و پایبندی مطلق به تعهدات این توهم را در طرف‌های مقابل ایجاد کرد که می توانند به روند بی تعهدی خود و البته مطالبه تعهدپذیری ایران ادامه دهند.
با این حال؛ اعلام مصوبه شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تعلیق گام به گام تعهدات برجامی ایران چنین موازنه ای را به سود کشورمان تغییر داده است.


تحقق دو گام مصوبه شورای عالی امنیت ملی و اعلام برنامه های گام سوم این پیام را به جهانیان داد که غرب برای ادامه توافق هسته ای با ایران چاره ای جز اجرای تعهدات خود در قبال این سند حقوقی ندارد.


بر این اساس؛ تروییکای اروپایی ناچارند اقدامات و گامهایی عملیاتی و همراه با تضمین را برای اجرای تعهدات اقتصادی خود در برجام صورت دهند.


به عبارت بهتر؛ ایران با اقدام جدید خود و پس از اتمام حجت یکساله، قاعده و زمین بازی با تروییکای اروپایی را به سود منافع ملی کشورمان باز تعریف کرده است.


هم اکنون تنها پیش شرط حفظ توافق هسته ای، تعهدپذیری کامل اروپا به اجرای برجام و تحقق حقوق ایران است. بدیهی است که در این معادله، زیاده خواهی و جو سازی های کاذب از سوی تروییکای اروپایی، تنها منجر به فوت وقت به ضرر آنها خواهد شد.


در صورت عدم تامین منافع برجامی ایران از سوی تروییکای اروپایی، ایران نیز تعلیق گام به گام تعهدات برجامی را با قدرت ادامه خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *