نورنیوز بررسی کرد؛

حملات موفق یمنی ها به «ابها» و «جیزان» کابوس هر شب «بن زاید»!

نکته اصلی که در حال حاضر موجب نگرانی ضلع دیگر ائتلاف ضد یمن یعنی «محمد بن زاید» اماراتی شده، این است که علاوه بر فرودگاه و پایگاه‌های نظامی سعودی، آیا این حملات دامن مراکز مهم امارات عربی متحده را نیز خواهد گرفت؟

نورنیوز ـ گروه بین الملل: حملات موفق یمنی‌ها اواخر شب گذشته به فرودگاه‌های ابها و جیزان سبب لغو پروازها از چند شهر مهم عربستان به این فرودگاه‌ها شده است. چهار پروازی که قرار بود از فرودگاه‌های الدمام، ریاض و جده به فرودگاه‌های ابها و جیزان انجام شود، لغو شد.
پیش از این نیز سامانه دفاعی پاتریوت آمریکایی که در اختیار ارتش سعودی در استان مأرب در قلب یمن قرار دارد، هدف حمله پهپادی و موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی قرار گرفت و شمار زیادی از نیروهای متجاوز کشته یا زخمی شدند و این سامانه از کار افتاد.
نکته اصلی که در حال حاضر موجب نگرانی ضلع دیگر ائتلاف ضد یمن یعنی «محمد بن زاید» اماراتی شده، این است که علاوه بر فرودگاه و پایگاه‌های نظامی سعودی، آیا این حملات دامن مراکز مهم امارات عربی متحده را نیز خواهد گرفت؟
در حالت کلی به نظر می رسد که امارات هرگز از حمله و واکنش یمن در امان نیست و تأسیسات و مراکز راهبردی آن زیر ذره بین ارتش و کمیته‌های مردمی یمن است و فقط یک سری عوامل ناشی از محاسبات و عوامل راهبردی است که این حملات را به تعویق انداخته است.
کارشناسان نظامی یمنی با ساخت و توسعه جنگ افزارهای نظامی، بزرگترین نمایش اقتدار را در راستای سیاست بازدارندگی در میدان جنگ و نیز هدف قرار دادن عمق خاک متجاوزان نشان داده اند. آنها با دستاوردهای نظامی خود دشمن را مستاصل کرده و عامل وحشت متجاوزان شده اند.
بر این اساس؛ به نظر می رسد که مراحل آتی نبرد میان نیروهای یمنی و متجاوزان، بسیار کوبنده‌تر خواهد بود و هیچ هدفی چه در عمق خاک عربستان چه در امارات از تیررس موشک‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در امان نخواهد بود.
یمنی‌ها اوج آمادگی خود را با حملات به فرودگاه‌ها و مراکز حیاتی عربستان نشان داده اند و این گواه بر ورود جنگ به مرحله جدید است. ارتش و کمیته‌های مردمی یمن از آمادگی برای ادامه این قبیل حملات خبر داده اند و این زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که توجه شود؛ یمنی‌ها آنچه وعده داده اند را همواره عملی کرده اند.
همچنین این ضربات کوبنده در شرایطی که دشمن زیر بار راهکار سیاسی نمی‌رود به مثابه پیامی قوی به دشمن است که فرصت بدست آمده را مغتنم بشمارد و از جنگ دست بردارد تا شرایط به گونه‌ای برای ائتلاف سعودی پیش نرود که تبعات سنگین‌تری برایش به دنبال داشته باشد به ویژه که یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن اخیراً از سلاح جدیدی که رونمایی خواهد شد، سخن گفت که معادلات جنگ را برهم خواهد زد.
مجموعه این عوامل سبب شده تا بن زاید به این نتیجه برسد که تداوم همکاری با بن سلمان در پروژه یمن، عاقبتی بسیار ناخوشایند برای او و کشورش خواهد داشت. او به همین دلیل طی ماه های گذشته علاوه بر فاصله گرفتن از رژیم سعودی، پالس های متعددی را مبنی بر تغییر راهبرد خود در قبال یمن، برای کشورهای مختلف از جمله جمهوری اسلامی ایران فرستاده تا به زعم خود، هم حساب امارات را از جنایات جنگی ائتلاف سعودی در یمن جدا کند و هم از کابوس های شبانه پهپادها و موشک های ارتش و کمیته های مردمی یمن خلاصی پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *