نورنیوز گزارش می دهد؛

حمایت لابی آیپک از خانم سناتور/ نظر مثبت صهیونیستها به «کامالا هریس»

در صورتی که هریس بتواند در ایالت آیووا پیروز شود، شانس پیروزی وی در دیگر ایالات آمریکا نیز افزایش خواهد یافت و احتمال شکست بایدن در رقابتهای درون حزبی دموکراتها کاملا محتمل خواهد بود.

نورنیوز ـ گروه بین الملل: افزایش میزان آرای سناتور «کامالا هریس» در تازه ترین نظرسنجی های صورت گرفته در حزب دموکرات، منجر به نگرانی «جو بایدن» و دیگر نامزدهای این حزب شده است.
کامالا هریس ۵۵ ساله که متولد ایالت کالیفرنیاست، در تازه ترین نظرسنجی های صورت گرفته در ایالات متحده آمریکا توانسته است گوی سبقت را از افرادی مانند «الیزابت وارن» و «برنی سندرز» ربوده و پس از جو بایدن، به رتبه دوم صعود کند.
بر اساس آخرین نظرسنجی های صورت گرفته در آمریکا، میزان محبوبیت کامالا هریس در میان طرفداران حزب دموکرات حدود ۱۷ درصد است، این در حالی است که میزان محبوبیت بایدن با ۱۰ درصد کاهش (نسبت به سال گذشته) به ۲۲ درصد رسیده است.
نکته قابل تامل اینکه؛ در ایالت مهم و سرنوشت ساز «آیووا»، نخستین ایالتی که انتخابات درون حزبی دموکراتها در آن برگزار می شود، آرای سناتور هریس افزایشی تصاعدی پیدا کرده و او توانسته است ۲۰ درصد آرای رای دهندگان دموکرات در این ایالت را به خود اختصاص داده و بایدن و دیگر رقبای خود را پشت سر بگذارد.
در صورتی که هریس بتواند در ایالت آیووا پیروز شود، شانس پیروزی وی در دیگر ایالات آمریکا (در انتخابات مقدماتی و درون حزبی دموکراتها) نیز افزایش خواهد یافت. در این صورت، نمایندگان ویژه حزب دموکرات (سوپر دلیگیت ها) نیز گرایش بیشتری نسبت به وی پیدا خواهند کرد و احتمال شکست بایدن در رقابتهای درون حزبی دموکراتها کاملا محتمل خواهد بود.
نکته مهم دیگر به حمایت خاص لابی آیپک از سناتور هریس باز می گردد. کامالا هریس مانند دیگر سیاستمداران جریان اصلی آمریکا از حامیان رژیم صهیونیستی به شمار می‌آید و با لابی صهیونیستی «آیپک» (کمیته امور عمومی آمریکا ـ اسرائیل) رابطه مستقیم و خوبی دارد. سخنان وی در جریان گردهمایی این لابی در سال ۲۰۱۷ چنین موضوعی را به وضوح اثبات می کند.
او در این گردهمایی گفته بود: «فکر می‌کنم اسرائیل هرگز نباید موضوعی حزبی باشد. تا زمانی که من سناتور ایالات متحده باشم، هرآنچه بتوانم برای بسط حمایت دو حزبی از امنیت اسرائیل و حق اسرائیل برای دفاع از خود، انجام می‌دهم.»
این سناتور ایالت کالیفرنیا، از اصلی ترین مخالفان جنبش تحریم اسرائیل است. وی همچنین قبلا حمایت خود را از گسترش شهرک سازی رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی اعلام کرده است.
در چنین شرایطی مقامات تل آویو نه تنها دید منفی و بازدارنده ای نسبت به حضور کامالا هریس در کاخ سفید ندارند، که از حضور وی در راس معادلات سیاسی و اجرایی ایالات متحده آمریکا نیز استقبال می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *