نورنیوز بررسی می کند؛

بازی اقتدار به گام دوم رسید

اجرای تصمیم شورای عالی امنیت ملی در ۱۶ اردیبهشت ماه در زمینه کاهش مرحله ای تعهدات برجامی، آغاز "بازی اقتدار" با بدست گیری ابتکار عمل از سوی ایران وتغییر زمین بازی بود.

هسته ای

نورنیوز- گروه سیاسی: جمهوری اسلامی ایران امروز ۱۶ تیرماه، رسما آغاز گام دوم کاهش تعهدات برجامی را بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد.

خارج شدن از تعهد به پایبندی سقف غنی سازی ۳/۶۷ درصد وبرخی تصمیمات در مورد راکتور تحقیقاتی اراک، محور اصلی اقداماتی است که در گام دوم انجام خواهد شد.

فرصت یک ساله ایران به اروپا برای جبران تعهدات امریکا در برجام نه تنها منجر به خروج اروپا از بی عملی نگردید بلکه هر روز فشارهای تحریمی،سیاسی و روانی از سوی امریکا به ایران افزایش پیدا کرد و عملا کشور در شرایط انفعال قرار گرفت.

در طی ۶۰ روز گذشته و پس از آغاز گام اول کاهش تعهدات برجامی، تحرکات سیاسی،دیپلماتیک و رسانه ای کم سابقه ای از سوی مقامات اروپایی و سایر بازیگران این حوزه آغاز شد امابدلیل ناتوانی و یا فقدان اراده کافی اروپا در تامین واقعی خواسته های ایران، گام دوم آغاز گردید.

اظهارات مکرون رییس جمهورى فرانسه در گفتگوی روز گذشته با دکتر روحانی و تاکید بر این واقعیت که ” تاکنون اقدامات اروپا براى جبران تحریم هاى امریکا کارآمد نبوده است” به تنهایی اعتراف مهمی است که از بی عملی اروپا در طول یک سال گذشته حکایت می کند.

مجموعه تحولات و اقدامات انجام شده در ۶۰ روز گذشته پیام روشن ایران را به سایر طرفها تفهیم نموده و انها را متوجه این واقعیت نموده که روند کاهش تعهدات تا تحقق حقوق قانونی ایران ادامه یافته و ممکن است به خروج از برجام نیزمنتهى شود.

اجرای تصمیم شورای عالی امنیت ملی در ۱۶ اردیبهشت ماه در زمینه کاهش مرحله ای تعهدات برجامی ، آغاز “بازی اقتدار” با بدست گیری ابتکار عمل از سوی ایران وتغییر زمین بازی بود.

مقایسه تحولات یک ساله پس از خروج آمریکا از برجام با دوره ۶۰ روزهاجرای گام اول کاهش تعهدات برجامی نشان می دهد که تنها عامل تاثیر گذار بر تحرک وتغییر رفتارطرفهای ایران در برجام استفاده به موقع و هوشمندانه از ابزارهای اقتدار افرین به عنوان پشتوانه موثر دیپلماسی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *