نورنیوز بررسی کرد؛

توقیف «گریس ۱»؛ دزدی آشکار و بدون پشتوانه حقوقی

تحریم‌های اعمال شده ضد سوریه یکجانبه و بدون مصوبه سازمان ملل است، بنابراین، توقیف نفتکش به خاطر حمل یک محموله نفتی برای بیش از ۱۷ میلیون سوری که از بحران سوخت رنج می‌برند، یک دزدی آشکار است.

آدریان دریا

نورنیوز ـ گروه سیاسی: توقیف نفتکش گریس ١ علاوه بر اینکه رویدادی دیگر در مجموعه تنش‌های میان ایران و آمریکاست، ممکن است به پیچیدگی‌های ناشی از اختلافات انگلیس و اتحادیه اروپا نیز مرتبط شود.
قرار است انگلیس تا چهار ماه دیگر از اتحادیه اروپا خارج شود و چهره‌های ارشد حزب محافظه‌کار حاکم نشان داده‌اند که در فاصله گرفتن از اروپا مایل به نزدیک شدن به آمریکا هستند.
بوریس جانسون و جرمی هانت، نامزدهای جانشینی ترزا می در نخست‌وزیری انگلیس، مشخصاً در مورد ایران مواضعی گرفته‌اند که از دیگر رهبران اروپایی به موضع سختگیرانه دولت دونالد ترامپ نزدیکتر بوده است.
اگر انگلیس این کشتی را به خاطر محموله سلاح توقیف می‌کرد، قابل فهم بود اما اینکه نفتکش را به خاطر اینکه محموله نفتی برای بیش از ۱۷ میلیون سوری که از بحران سوخت رنج می‌برند و صف‌های چند کیلومتری در مقابل پمپ بنزین‌ها به این دلیل ایجاد شده است، توقیف کرده اند با همه ارزشهای انسانی و حقوق بشری در تضاد است، به ویژه آنکه؛ تحریم‌های اعمال شده ضد سوریه یکجانبه و بدون مصوبه سازمان ملل است.
جای تعجب دارد که آمریکا و کشورهای غربی که جنگنده‌های خود را به آسمان سوریه و عراق در چارچوب ائتلاف موسوم به ضد تروریسم فرستادند، هرگز به محموله‌های نفتی که داعش جابجا می‌کرد، واکنشی نشان نمی‌دانند در حالی که مورچه را از آسمان سوریه رصد می‌کردند!
ملت سوریه قربانی این محاصره ظالمانه اروپایی است. اعمال تحریم‌های و ممانعت از رسیدن سوخت و انرژی به سوریه اوج نفاق غرب را نشان می‌دهد و ژست‌های حقوق بشری آنها را زیر سوال می‌برد. این سبب خواهد شد که یا سوری‌ها به منظور رهایی از محاصره به اروپا مهاجرت کنند یا انتقام جویی از دولت‌هایی که آنها را محاصره کرده اند، بیشتر شود و اینکه علت توقیف را نقض تحریم‌های اروپا علیه دمشق دانسته اند بهانه‌ای بیش نیست.
از سویی؛ تحریم‌های اعمال شده ضد دمشق تحریم‌هایی از جانب اتحادیه اروپا و آمریکاست و تحریم‌های سازمان ملل نیست و از این رو این کشورها حق ندارند که کشورهای دیگر را مجبور به پایبندی به تحریم‌های یکجانبه کنند بنابراین ایران مغایر با حقوق بین الملل عمل نکرده است زیرا تحریم‌های اعمال شده فقط برای کشورهایی که وضع کرده اند اهمیت و اعتبار دارد و نه دیگران.
از سوی دیگر؛ به دنبال این دزدی آشکار در آبهای بین المللی، عصر روز پنج شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۸ «راب مک ایر» سفیر انگلیس در تهران توسط رئیس اداره سوم غرب اروپا به وزارت خارجه احضار شد.
وزارت خارجه ایران با غیرقابل قبول دانستن این اقدام و اینکه حسب اطلاعات موجود توقیف این نفتکش به درخواست آمریکا صورت گرفته است، خواستار رهاسازی سریع نفتکش مزبور شد و با اشاره به حرکت این نفتکش در آبراه‌های بین المللی، اقدام نیروی دریایی انگلیس را معادل با راهزنی دریایی دانسته و اعلام کرد که انگلیس حق ندارد تحریم‌های یکجانبه خود یا اتحادیه اروپا را به صورت فراسرزمینی علیه کشورهای دیگر اعمال نماید. این همان سیاست زورمدارانه آمریکاست که کشورهای اروپایی همواره نسبت به آن معترض بوده اند.
در این دیدار مدارک و مستندات مربوط به این نفتکش و محموله آنکه حکایت از حرکت کاملاً قانونی نفتکش دارد در اختیار سفیر انگلیس قرار گرفته و تاکید شد که جمهوری اسلامی ایران از تمامی ظرفیت‌های سیاسی و قانونی خود برای رهاسازی این کشتی و استیفای حقوق خود استفاده خواهد کرد. سفیر انگلیس با اظهار اینکه مراتب را سریعاً به لندن منتقل خواهد کرد تاکید کرد انگلیس از تحریم یکجانبه آمریکا علیه ایران تبعیت نمی‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *