گزارش تحلیلی؛

توطئه های امارات علیه منطقه و جهان عرب پایانی ندارد

امارات متحده عربی که تا قبل از سال ۱۹۷۱ وجود خارجی نداشت؛ هم اکنون دخالت های پنهان و آشکار آن در مناطق مختلف و حرکت سریع آن به سوی برقراری روابط گرم با تل آویو آشکار است.

به گزارش نورنیوز، به نقل از خبرگزاری مهر، امارات متحده عربی عنوان امروزی کشوری است که قبل از سال ۱۹۷۱ میلادی وجود خارجی نداشته و منطقه جغرافیایی آن با عنوان «امارات متصالحه» و» «امارات ساحل عمان» معرفی می‌گردید. واژه امارات به معنی شیخ‌نشین یا امیرنشین بوده و عنوان امارات متحده عربی نیز به معنی شیخ‌نشین‌های متحد عربی می‌باشد.

این کشور با مساحتی حدود ۸۳٬۶۰۰ کیلومترمربع در جنوب غربی قاره آسیا و در شرق شبه جزیره عربستان واقع بوده و از جنوب با قطر و عربستان سعودی، از شرق با عمان و از شمال به خلیج فارس منتهی می‌شود.موسس و بنیادگذار حکومت موجود در این شیخ نشین شیخ زائد بن سلطان آل نهیان می‌باشد. امارات در ۲ دسامبر سال ۱۹۷۱ میلادی به عنوان یک کشور در نقشه جغرافیا ظاهر شد؛ اما هم اکنون دخالت‌های پنهان و آشکار آن در امور کشورهای عربی و منطقه و نقش بی ثبات کننده آن بر همگان روشن است.

عمیره ایسر نویسنده الجزایری درباره نقش مخرب امارات در المنار نوشته است: «پس از حوادث ۲۰۱۱ نقش مخرب امارات به ویژه در خاموش کردن حرکت‌های مردمی نمایان‌تر شد. امارات به همراه متحدان دیگرش تمام تلاش خود را برای ایفای نقش مخرب و عقب نگه داشتن کشورهای عربی به کار گرفت تا مانع موفقیت حرکتهای مردمی شود.

در کنار آن امارات علیه جنبش مقاومت مسلحانه ضد صهیونیستی که در رأس آنها حماس، حزب الله و جهاد اسلامی قرار دارند، به منظور خدمت به طرح آمریکایی-صهیونیستی توطئه کرد. علاوه بر آن امارات به دخالت در امور داخلی کشورهای عربی ادامه داد تا طرح‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی را پیاده کند.

برگ‌هایی از توطئه‌های امارات علیه جهان عرب و منطقه

گواه این مدعا نیز ترور محمود المبحوح از رهبران برجسته حماس و از فرماندهان شاخص گردان‌های عزالدین قسام شاخه نظامی حماس در دبی بود که در سال ۲۰۱۰ به دست موساد اسرائیل انجام شد. روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت در مقاله‌ای در همان سال از علم و آگاهی کامل پلیس دبی از طرح صهیونیست‌ها برای ترور وی و همکاری که سرویس جاسوسی امارات با سیا انجام داده بود و سیا هم اطلاعات لازم را در اختیار موساد اسرائیل قرار داده بود، پرده برداشت.

موضوع به همین جا ختم نشد و افسر اطلاعاتی امارات در پوشش هلال احمر امارات از مصر وارد غزه شدند تا به جاسوسی از حماس و مقاومت فلسطین بپردازد. هدف وی جمع آوری اطلاعات برای رژیم صهیونیستی بود.

علاوه بر نقش مخرب علیه فلسطینی‌ها، امارات در مصر از طریق بازوهای رسانه‌ای خود مانند الحیات، الیوم السابع و المصری الیوم و برخی رسانه‌های دیگر علیه اخوان المسلمین اقدام کرد و از هیچ حمایت مالی و امنیتی برای ساقط کردن حکومت اخوان المسلمین دریغ نکرد. امارات در حال حاضر هم یکی از حامیان بزرگ حکومت کنونی مصر است. امارات میلیاردها دلار برای اجرای طرح‌های صهیونیست‌ها در منطقه و شکست هر تحرک دموکراتیک واقعی که از طریق صندوق‌های رأی و اراده مردمی رخ دهد، هزینه کرده است.

در لیبی نیز بازداشت یوسف صقر مبارک در فرودگاه العقیقیه طرابلس که دستگاه اطلاعات دولت وفاق ملی لیبی وی را به عکس گرفتن از مراکز حساس و سفارتخانه‌های خارجی در طرابلس متهم کرد و اینکه وی حلقه وصل خلیفه حفتر مورد حمایت امارات و عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر بوده است، گواه دخالت‌های امارات در امور لیبی است. علاوه بر آن بر کسی پوشیده نیست که ارتش امارات تانک‌های پیشرفته و سلاح‌های مدرن در کنار حمایت لجستیک از خلیفه حفتر تحویل این ژنرال حمله کننده به طرابلس می‌دهد. تحرکات امارات در لیبی برای درگیر کردن آن در جنگ خونین و در راستای تداوم هرج مرج در این کشور شمال آفریقا و تبدیل کردن لیبی به بهشت سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا، اسرائیل و امارات است.

در تونس هم دخالت امارات بارز است و آنها فشارهای سیاسی و اقتصادی برای بسط سلطه بر تونس و مقدرات مردم آن انجام می‌دهند. آنها تونس را میان سرسپردگی به امارات یا رنج بردن از بحران امنیتی گذاشته اند.

به اعتقاد ناظران کشورهای عربی، امارات مانع بزرگی در مسیر تحول اقتصادی و فرهنگی کشورهای عربی است و در بی ثباتی سیاسی و امنیتی این کشورها نقش دارد.

دخالت امارات در یمن و اهداف سلطه گرانه آن در این کشور هم بر کسی پوشیده نیست. امارات نقش کثیفی در یمن و نابودی زیر ساختهای آن ایفا کرده است و هزاران نفر از مردم بی گناه یمن را به شهادت رسانده است.

اختاپوس امارات به سلطان نشین عمان هم رسیده است و اطلاعات عمان از کشف شبکه جاسوسی اماراتی خبر داد که هدفش ترسیم مرحله بعد از سلطان قابوس و ائتلاف‌های محکم با قبایل ضد حکومت و سیاست‌های قابوس از جمله قبایل الشلوح که روابط قوی با امارات به ویژه امیر نشین رأس الخیمه دارند، بود. هدف ایجاد فدرالی میان عمان و امارات و سرسپرده کردن آن بود تا همگام با سیاست‌های امارات شود.

در ترکیه هم کشف شبکه جاسوسی امارات رسوایی دیگری برای حاکمان امارات بود. گزارش‌های رسانه ترکیه‌ای از حمایت امارات از مخالفان و برخی افسران ارتش و نیز فتح الله گولن حکایت داشت. دستگاه اطلاعاتی ترکیه از اقدام محمد دحلان در سفر محرمانه به ترکیه با گذرنامه اماراتی و با نام دیگر و دیدار با مخالفان دولت ترکیه پرده برداشت. محمد زاهد گل نویسنده ترکیه‌ای تحرکات امارات علیه ترکیه را به مثابه خنجر زدن از پشت توصیف کرد.

تحرکات امارات علیه ایران هم پس از اینکه اعلام شد که پهپاد گلوبال هاوک که به دست پدافند سپاه پاسداران ایران شکار شد، از پایگاهی امارات به داخل ایران فرستاده شده است، آشکارتر شد.

دخالت‌های امارات متحده عربی در قاره آفریقا هم قابل توجه است.

در کنار این نقش مخرب در کشورهای دیگر، امارت به سرعت در راستای برقراری روابط با رژیم صهیونیستی حرکت می‌کند. دایر کردن دفتر نمایندگی برای صهیونیست‌ها در ابوظبی و اجازه دادن به صهیونیست‌ها برای ورد به امارات تحول خطرناکی است. این در حالی است که این اقدامات حاکمان امارات با مخالفت مردمی و نخبگان فرهنگی و سیاسی آن روبرو است. روابط گرم میان امارات و صهیونیست‌ها جای هیچ تردیدی باقی نمی‌گذارد که امارات مجری طرح‌های تل آویو برای رخنه در منطقه خلیج فارس و سیطره بر سیاست و اقتصاد آن است».

روابط امارات-اسرائیل؛ روابطی که روز به روز گرم‌تر می‌شود

روابط بین امارات و اسرائیل از زمان افتتاح آژانس بین المللی انرژی‌های تجدید پذیر در ابوظبی در سال ۲۰۱۵، تقویت شد، بعد از اینکه اسرائیل نمایندگی دیپلماتیک خود نزد آژانس را در ابوظبی تأسیس کرد. در حالی که امارات عربی متحده پس از میزبانی از تیم ملی جودو اسرائیل در زمینه ورزشی هم با رژیم صهیونیستی عادی سازی کرد. تیم ملی جودو اسرائیل در جریان حضور سال گذشته خود در ابوظبی مراسم مذهبی یهودیان را هم برگزار کردند.

علاوه بر توسعه روابط تجاری میان اسرائیل و امارات، ابوظبی به مرکز مهمی برای امنیت و اطلاعات اسرائیل شده است. یک شرکت اماراتی با شرکت‌های امنیتی رژیم صهیونیستی توافقی را منعقد کرده که به موجب آن اسرائیل از تأسیسات نفت و گاز امارات در ازای پرداخت پول حمایت می‌کند

اما جدیدترین تحرک امارات، سبکی است که این کشور در ترویج عادی سازی روابط با صهیونیست‌ها دنبال می‌کند.

وبگاه خبری «الخلیج اونلاین» در مطلبی با عنوان «نمادگرایی دینی؛ سبک امارات در ترویج عادی‌سازی روابط با اسرائیل» نوشت: «در یک گام بیشتر به سوی عادی‌سازی بین دولت امارات عربی متحده و رژیم اشغالگر اسرائیل، مسجد الشیخ زائد، به محل اعلام نخستین سفر وزیر امور خارجه اسرائیل به ابوظبی مبدل شد. این در حالی است که فقط چند روز از حضور رسمی رژیم صهیونیستی در نشست کارگروه تأمین مالی «معاهده قرن» در منامه که هدف آن از بین بردن مسئله فلسطین بود، گذشته است.

روزنامه‌های رژیم صهیونیستی روز دوشنبه یکم جولای تصاویری از اسرائیل کاتز، وزیر امور خارجه صهیونیست‌ها را از صحن یکی از بزرگترین مساجد جهان در ابوظبی مربوط به آخر ماه ژوئن یعنی یکشنبه گذشته منتشر کردند.

الخلیج اونلاین نوشت: این نخستین بازدید یک مقام اسرائیلی از مسجد الشیخ زائد نبود. در آبان گذشته نیز «مری رگِو» وزیر ورزش رژیم صهیونیستی از این مسجد دیدن کرد که سبب خشم افکار عمومی عربی شد.‌

وبگاه صهیونیستی «إسرائیل بالعربیه» به نقل از کاتز نوشت: من هیجان زده هستم که در اینجا در ابوظبی حضور دارم تا منافع (مشترک) اسرائیل با کشورهای حوزه خلیج را نشان دهم. رابطه میان اسرائیل با کشورهای منطقه با پیشرفت قابل توجهی روبه‌رو بوده است. من به همکاری با نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل برای تقویت سیاست همکاری بر مبنای توانمندی اسرائیل در زمینه‌های مدنی، امنیت و اطلاعات را ادامه خواهم داد.

وزیر خارجه اسرائیل در کنفرانس محیط زیست سازمان ملل در ابوظبی حضور یافته و در جریان این سفر ملاقات‌هایی هم از جمله با یک مقام ارشد اماراتی برقرار کرده است.

رژیم نتانیاهو در مقطع اخیر صحبت‌های زیادی از موفقیت در زمینه عادی‌سازی با برخی کشورهای عربی بخصوص حوزه خلیج فارس داشته است با وجود اینکه با هیچکدام از این کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس رابطه رسمی ندارد.

مصطفی ابراهیم، یک فعال عرب در توئیتر نوشت: این نخستین سفر یک وزیر اسرائیلی به امارات نبوده است. این دیدار بر توسعه روابط میان اسرائیل و امارات تمرکز داشت و بار دیگر طرح مسیر ریلی بین اسرائیل و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را بررسی کرد.

مساجد برای ترویج عادی سازی

در ماه‌های اخیر، با یک سری رویدادهای مهم در منطقه خلیج فارس و جهان عرب، رفتار امارات عربی متحده نشان می‌دهد که این کشور موجودیت اسرائیل اشغالگر در سرزمین‌های فلسطینی را پذیرفته است که می‌تواند مثل برخی کشورهای عربی به افتتاح سفارت تل آویو در ابوظبی منجر شود.

معلوم نیست که امارات عربی متحده چه هدفی را دنبال می‌کند که اجازه می‌دهد مقامات اسرائیلی که بعضی از آنها به عنوان افراط گرا توصیف می‌شوند و دستانشان به خون فلسطینیان آلوده است وارد مسجد الشیخ زائد شده و در داخل آن عکس یادگاری بگیرند.

سال گذشته وزیر ورزش رژیم صهیونیستی در جریان بازدید از مسجد الشیخ زائد در حالی که حجاب بر سر گذاشته بود گفت: این مسجد پیام آور صلح و دوستی است. امیدوارم که ابوظبی زندگی تازه و صلح را برای همه رقم بزند.

فعالان رسانه‌های اجتماعی هم سفر وزیر خارجه رژیم صهیونیستی را منعکس کننده مواضع شرم آور حاکمان امارات توصیف کردند.

جمال ابوخالد در توئیتر نوشت: مسجد الشیخ زائد زیارتگاه یهودیان شده است. وزرای صهیونیستی که آشکارا دشمنی با مسلمانان را نشان می‌دهند مهمان خاندان زائد هستند. امارات همچنان تلاش می‌کند خود را داعیه‌دار تسامح و همزیستی نشان دهد تا مقدمه رابطه آن با اسرائیل باشد در حالی که چنین چیزی از سیاست‌های امارات با کشورهای متعدد عربی حذف شده است و به گفته ناظران امارات از گسترش ادیان غیر اسلامی در منطقه جزیره العرب حمایت می‌کند.

محمد بن زائد، ولی‌عهد ابوظبی در اوایل فوریه گذشته (بهمن ماه) و در راستای آنچه نزدیکی بین ادیان ابراهیمی (اسلام، مسیحیت و یهود) خواند، خانه ادیان موسوم به «بیت العائله الإبراهیمیه» (خانه پیروان ادیان ابراهیمی) را در حضور پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان و احمد الطیب، شیخ الازهر در ابوظبی افتتاح کرد.

ولی‌عهد ابوظبی در این توئیت نوشت: «تأسیس این مرکز بیانگر تحقق هم‌زیستی مسالمت‌آمیز و برادری انسانی در جامعه امارات است».

نشست جداگانه‌ای هم بین نهیان بن مبارک آل نهیان، وزیر تسامح امارات با مارک شنایر، خاخام یهودی آمریکایی کنیسه وست همپتون نیویورک و رئیس مؤسسه «الیهودیه الإسلامیه المشترکه بین الأدیان» در آمریکا و مشاور حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین انجام شد که برخی آن را مقدمه‌ای برای افتتاح بزرگ‌ترین کنیسه یهودیان در امارات دانستند، بخصوص در شرایطی که ابوظبی به اسرائیل نزدیک شده است.

مقامات امارات در بیستم آوریل گذشته سنگ بنای ساخت اولین معبد هندو در منطقه خلیج فارس را هم گذاشتند که قرار است در ابوظبی ساخته شود. در مراسم افتتاحیه ساخت این معبد مقامات ارشد دو کشور و هزاران نفر از اتباع هندی مقیم امارات حضور داشتند. در آوریل گذشته مجسمه بودا در بزرگراهی که دبی را به ابوظبی متصل می‌کند، نصب شد.

خبرگزاری بلومبرگ آمریکا هم سفر مقامات اسرائیلی در مقطع اخیر به امارات را نشانه گرم‌تر شدن روابط فیمابین در سال‌های اخیر دانست.

مسجدی که کاتز در آن عکس یادگاری گرفت

مسجد شیخ زائد (نام کامل عربی: مسجد الشیخ زائد بن سلطان آل نهیان) مسجدی در شهر ابوظبی، کشور امارات است. مسجد شیخ زائد بعد از مسجد الحرام و مسجد النبی سومین مسجد بزرگ جهان است و یکی از نقاط دیدنی امارات متحده عربی به شمار می‌آید.

نام این مسجد از شیخ زائد بن سلطان آل نهیان گرفته شده‌است که بنیان‌گذار و نخستین رئیس کشور امارات بوده و در همین مسجد دفن شده‌است. او در ۲۰ رمضان ۱۴۲۵ ه. ق (۴ نوامبر ۲۰۰۴ میلادی) درگذشت و قبر وی در سمت شمال مسجد واقع شده‌است مسجد شیخ زائد به طور رسمی در ماه رمضان در سال ۲۰۰۷ میلادی گشوده شد.

مسجد شیخ زائد در منطقه‌ای بزرگ میان دو پل «مصفح» و «مقطع» در مدخل جزیرهٔ أبوظبی قرار دارد. اگرچه ورود به مسجد برای نامسلمانان در امارات ممنوع است ولی این مسجد برای امکان بازدید گردشگران یک استثنا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *