نورنیوز بررسی کرد؛

آیا ایران، «برگ معامله» روسیه با آمریکاست؟

در حال حاضر، روسیه به دنبال زمینه هایی بالقوه درهمکاری با تهران است که مستقیما هدف تحریم ها قرار نمی گیرد.

نورنیوز ـ گروه سیاسی: «نیکلای کوژانف»، تحلیلگر روس در المانیتور نوشت: روسیه، بسیار کمتر از آنچه آمریکا فکر می کند، برای معامله بر سر ایران انگیزه دارد.


او در بخشی از یادداشت تحلیلی خود آورده است:
معمولا این برداشت وجود دارد که روسیه در برابر کاهش فشارهای سیاسی و اقتصادی آمریکا، از حمایت سیاسی اش از تهران دست بر می دارد.


دیدار پانزدهم ماه مه «مایک پمپئو» از سوشی، با هدف برپاکردن یک رویکرد شبه تجاری بود و در آن برهه، روس ها و آمریکایی ها، تمایل بیشتری به سازش داشتند و برای رسیدن به چنین سازشی، نیازمند یک برگ معامله بودند.


مقام های آمریکایی، ایران را یک دارایی قابل مبادله در زرادخانه کرملین می دیدند، با این حال، رخدادهای پس از دیدار پمپئو از روسیه، نشان داد که مسکو آماده حمایت از راهبرد «فشار حداکثری» هم نیست چه رسد به تغییر رژیم در ایران. برگزاری کمیسیون مشترک همکاری های تجاری و اقتصادی ایران و روسیه در اصفهان و توافق بر سر تداوم توافق وین برای کاهش تولید نفت از این جمله بود.


کرملین در واقع دوبار در دهه های ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰، تلاش کرد تا موضع خود در برابر ایران را در قبال مناسبات بهتر با غرب، رها کند اما چیز چندانی نصیب اش نشد.

آخرین تلاش کرملین برای معامله با برگِ ایران، در سال ۲۰۰۹ اتفاق افتاد: در چارچوب سیاست «بازیابی روابط» میان اوباما و مدوِدوف، روسیه شراکت خود با تهران را کمرنگ کرد و در سال ۲۰۱۰، توافق برای فروش اس- ۳۰۰ به ایران را زیرپاگذاشت. اما بعدها ثابت شد که روسیه، اعتماد ایران را باخته اما در روابط با آمریکا هم به جایی نرسیده است.


ایران و روسیه، علاوه بر بحران سوریه، در منطقه خزر و آسیای مرکزی هم در زمینه های گوناگونی همکاری دارند. توافق بر سر رژیم حقوقی دریای خزر در ۲۰۱۸ هم بدون همکاری تهران به دست نمی آمد. پس مسکو نمی تواند یکبار دیگر دیالوگش با تهران را خراب کند.


در حال حاضر، روسیه به دنبال زمینه هایی بالقوه درهمکاری با تهران است که مستقیما هدف تحریم ها قرار نمی گیرد: افزایش صادرات محصولات کشاورزی ازجمله گندم و گوشت که به امنیت غذایی در ایران کمک می کند.

از این گذشته، روسیه در همکاری با قزاقستان در تلاش است تا ایران را به هاب تجاری اش برای فروش غلات به دیگر بازارهای شرق میانه و جنوب آسیا تبدیل کند. در حوزه نفت و گاز هم کرملین علاقمند به گسترش همکاری هاست و گازپروم به پروژه های مشترک استخراج در دریای خزر تمایل دارد.


روسیه درس های زیادی از حمایتش از ونزوئلا در رویارویی با آمریکا گرفت و می تواند این تجربه را در ایران هم تکرار کند. از جمله اینها، یک کانال بانکی مستقیم برای معامله با روبل روسیه بود.


آینده مناسبات ایران و روسیه، بستگی زیادی به آینده بن بست جاری میان آمریکا و ایران دارد. مسکو می تواند نقش میانجی را داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *