اردوغان تاکید کرد:

آنکارا این حق را دارد که برای مقاصد دفاعی از اس-۴۰۰ استفاده کند

رئیس جمهوری ترکیه بر حق آنکارا در استفاده از اس-۴۰۰ برای مقاصد دفاعی تاکید کرد.

به گزارش نورنیوزبه نقل از تاس، آنکارا بر مقاصد دفاعی خود از خرید سامانه موشکی اس -۴۰۰ تاکید کرد و از احتمال تولید مشترک این سامانه با روسیه خبر داد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه اظهار داشت: در پاسخ به سوالاتی که برای برخی درباره دلیل خرید سیستم دفاعی اس -۴۰۰ و اینکه چرا ما چنین هزینه‌ای کرده‌ایم مطرح شده است باید بگویم ترکیه در صورتی که نیاز به استفاده از این سامانه پیش آید حق استفاده از آن را دارد. اگر به ترکیه حمله شود ما این سیستم دفاعی را به کار خواهیم برد و انگیزه ما از خرید این سیستم نیز همین بوده است.

وی افزود: برای تولید مشترک اس -۴۰۰ مساله‌ای با روسیه نداریم. در همان آغاز مذاکرات درباره این مساله با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به توافق رسیدیم و امیدوارم تولید مشترک آن را راه اندازی کنیم، ما در حال حاضر مشکلی برای آغاز این امر نداریم. هر چند کسانی که می‌خواهند ما را از خرید اس -۴۰۰ منصرف کنند در خصوص این مساله نیز اظهار نظر خواهند کرد.

گفتنی است واشنگتن به تصمیم آنکارا مبنی بر خرید سامانه دفاعی هوایی از اس -۴۰۰ به شدت اعتراض کرده است و این کشور را تهدید کرده است که در صورت مبادرت به این اقدام، فروش جت‌های جنگنده اف -۳۵ به ترکیه را تعلیق خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *